Zodpovedná cestovná kancelária

Dá sa to aj inak.

Dá sa to aj inak.

Približne pred tridsiatimi rokmi sa začalo medzi cestovateľmi šíriť hnutie a posolstvo zeleného cestového ruchu, s ohľadom na budúce generácie a aby sa zabezpečilo, že turisti nebudú ničiť prírodu, ale iba na ňu pozerať s nadhľadu. Hovorili tomu ekoturizmus a jeho mantrou bolo “robte len fotky, nezanechajte žiadne stopy”.

Dnes je celkom ľahké vidieť a pochopiť nedostatky takejto agendy: je zameraná iba na cestovanie do prírody, zabúdala na skutočnosť, že v cieľových destináciách tiež žijú ľudia a, že by celkom oprávnene mali profitovať z cestovného ruchu a v neposlednom prípade pravdepodobne celkom zlyhal marketing – dnes majoritná väčšina verejnosti vníma ekoturizmus ako nezáživný, nepohodlný a nudný spôsob cestovania.

Keď sme prišli s nápadom založiť Alchemy Travel, vo svete a aj v našom prostredí sa už otvorene hovorilo a zodpovednom cestovnom ruchu, hoci prevažovali názvy ako “ekoturizmus” a “zelená turistika”. Naša predstava o zodpovednom cestovnom ruchu je, že by mal zahŕňať všetky druhy turistiky (nielen so zameraním na prírodu) a, že by sme chceli ľuďom priblížiť lepšie miesta, prežiť v nich nezabudnuteľné zážitky – na jednej strane s dôrazom na vytváranie lepších miest pre miest pre miestnych ľudí, za druhé pre turistov.

Tiež sme sa zaviazali, že naša filozofia a naše zájazdy sú transparentné a založené na dôkazoch o tom, ako sa snažíme zvýšiť prínosy miestnych ľudí v miestach, ktoré navštívime. Snažíme sa eliminovať “greenwashing”, ktorý suverénne podkopal dôveru a chuť v ekoturistiku. Na alchemytravel.sk si môžete nielen prečítať o zodpovednej politike cestovného ruchu všetkých našich dodávateľov, ale ju aj priamo zažiť na našich jedinečných vlastných zájazdoch, ktoré vnímame ako zmenu v tom, ako cestujeme. Zverejňujeme doplňujúce a špecifické informácie pri každom zájazde v ponuke, aby ste vždy vedeli, ako ste pomohli tomuto cieľu.

Samozrejme, že lokálny vplyv na cestovný ruch nemajú len hotely a spôsob dopravy – ale hlavne samotní cestovatelia a ich správanie a prístup. Z tohoto dôvodu vnímame, že cestovatelia tiež musia byť súčasťou tohoto procesu – na našich zájazdoch sa napríklad učíte základy miesteho jazyka a vždy tak povediac – otvárame svet za oponou, aby ste vnímali skutočnosť.

A konečne – jedno spojenie, ktoré sme tu zámerne nepoužili je zameranie na “udržateľný cestový ruch”. Rovnako, ako sa snažíme zlepšiť prínos cestovného ruchu pre miestnych ľudí a lokálne prostredie, mnohé z našich dovoleniek vyžadujú medzinárodnú leteckú dopravu a s ňou spojené emisie CO2. Snívame o tom, aby existovali čistejšie alternatívy leteckých pohonných hmôt, ale neexistujú, takže tento fakt vlastne takpovediac drží cestovný ruch v hrsti. Cestovanie týmto spôsobom nie je udržateľné, ale 10 percent svetovej populácie (vrátane rozvojových krajín, kde cestovný ruch rýchlo rastie) je na tomto priemysle závislé.

Zostáva nám len povzbudenie cestovať zodpovedne a presvedčiť o tom aj ostatných.

FotogalériaKonzultácia s expertom