Madeira je láska na prvý pohľad

 

Je to vždy úplne rovnaké – prídete, zažijete a ani po týždni nemáte dosť.  A určite sa sem chcete vrátiť. Madeira v sebe ukrýva neuveriteľné čaro a vám nezostáva nič iné, len jej podľahnúť. 

Jedinečnosť a krásu tohto portugalského ostrovčeka si už dávno všimli nielen turisti, ale aj organizácie cestovného ruchu. Madeira je už po 7-krát ocenená prestížnou cenou World Travel Awards ako najkrajšia ostrovná destinácia Európy a niekoľkokrát získala aj svetové prvenstvo. A kde sa skrýva jej tajomstvo? Prezradíme vám v našom blogu. 

Madeira je ako explózia farieb, vôní a zážitkov. Na ostrove s rozlohou iba 801 km² nájdete naozaj všetko – od vysokánskych kopcov ukrytých v oblakoch, cez úrodné vinohrady a banánové polia až po pláže s čiernym pieskom, ktoré obmýva Atlantik. Užijete si turistiku v pralese, kúpanie v prírodných bazénoch, privoniate k nádherným kvetom a ochutnáte subtropické ovocie. Dobre sa napijete a ešte lepšie najete. Budete obdivovať remeselné umenie, preveziete sa lanovkou, spustíte na sánkach a budete plachtiť na katamaráne. Vyjdete na jeden z najvyšších útesov v Európe, budete pozorovať divo žijúce delfíny a ochutnáte víno, ktoré nemá na svete obdobu. A na konci si uvedomíte, že Madeire nechýba absolútne nič. 

Ostrov kvetov a večnej jari 

Madeira susedí s Afrikou, vďaka čomu tu vládne mierne podnebie a celoročne príjemná klíma. Ostrov večnej jari vám ponúkne stabilné teploty, ktoré ani v zime neklesnú pod 17 stupňov a v lete naopak neprekračujú 30-tku. Vďaka tomu je nielen skvelou voľbou na dovolenku počas celého roka, ale tiež sa tu mimoriadne dobre darí flóre všetkého druhu – príroda je nespútaná, voňavá a rôznorodá. Prvú ochutnávku dostanete už pri pristávaní, najprv uvidíte dychberúce scenérie na vyprahnutý polostrov Ponta de São Lourenço a potom už len okolitý oceán, domčeky učepené v kopcoch a zeleň, zeleň a ešte raz zeleň. 

Nepreháňame. Madeira bude zelená v ktoromkoľvek ročnom období a môžete si byť istí, že vždy tu bude niečo kvitnúť. Na jar a v lete samozrejme najviac, ale svoju krásu vám odhalí aj počas jesene či v zime. Vyrazte si na výlet a uvidíte modré, ružové a biele hortenzie kvitnúce, len tak, popri ceste, strelície a anjelské trúby vykúkajúce z priedomí domčekov a záhradky prekypujúce exotickým ovocím a zeleninou od vymýslu sveta. A to všetko je akési väčšie a farebnejšie ako to poznáte z kvetinárstiev a zelovocov. Tak presne to je Madeira, zaslúžene prezývaná aj Ostrov kvetov alebo Záhrada Atlantiku. 

Funchal – úchvatné, malé veľké hlavné mesto

V hlavnom meste Funchal žije až polovica všetkých obyvateľov Madeiry, zvyšné mestečká sú v porovnaní s ním len dedinky. No nečakajte nič na štýl európskych veľkomiest, aj napriek prívlastku – hlavné, si Funchal zachoval charakter malebného mestečka. Celé mesto viete prejsť (bez zastávok) aj za pol hodinu, stačí len nasledovať hlavnú ulicu Avenida Arriaga a ísť rovno za nosom. Za tento krátky čas uvidíte katedrálu, prekrásne historické budovy, sochy zakladateľov, námestia a parky, mozaikovú dlažbu, miestny trh Mercado dos Lavradores, až sa dostanete do malebných uličiek starého mesta. Bolo by hriechom sa tu nezastaviť na obed či len kávu a pohár lahodného vínka, táto časť mesta je naozajstnou čerešničkou. 

No to, čím sa Funchal skutočne odlišuje od iných európskych miest nájdete dolu pri pobreží. Atlantik je z centra vzdialený len pár krokov, ale nečakajte tu žiadny špinavý a rušný prístav. Priamo vo Funchale kotvia iba malé lode, plachetnice a katamarány, takže prístav má šarm stredomorského mestečka. Ked k tomu prirátame neuveriteľné čisté a pestované okolie, palmy, záhony kvetov, oddychovú zónu a všade prítomnú vôňu oceánu, už asi začínate chápať prečo sem zaručene povedú kroky všetkých návštevníkov. 

Na konci prístavnej promenády sa hrdo týči bronzová socha miestneho rodáka – futbalistu Cristiana Ronalda, v nadživotnej veľkosti. Pred ňou je hotel, ktorý nesie jeho meno, ale skutočná nádhera sa nachádza za jeho chrbtom. Presne z tohto miesta sa vám otvorí funchalský záliv a za ním ako prírodný amfiteáter zelené úbočia kopcov šplhajúce sa až do nebies. Je to pohľad, pri ktorom sa vám zatají dych, Ronaldo si pre svoju sochu naozaj nemohol vybrať lepšie miesto. 

Turistika ako nikde inde 

Madeira ani zďaleka nie je destinácia na plážové leňošenie. Na to je určený skôr susedný ostrov Porto Santo, na Madeiru sa totiž nechodí pozerať, ale zažívať. Jednou z najobľúbenejších aktivít všetkých návštevníkov (bez rozdielu veku a kondície)  je turistika. Ako ale správne tušíte, bude tu nejaký háčik – turistov po ostrove nepovodia mapy, ale tzv. levády. Sú to vlastne zavlažovacie kanály, ktoré prinášajú vodu z vlhkejšieho severu na suchší juh ostrova. Okolo týchto kanálov boli už pri ich výstavbe vybudované aj chodníčky, ktoré pôvodne slúžili na údržbu levád. 

Až raz niekomu napadlo, že sa po nich dá aj celkom dobre poprechádzať. A tak vznikla levádová turistika, ktorá v Európe nemá obdobu. Levády a ďalšie turistické trasy vás prevedú krížom krážom celým ostrovom a chodníky vám okrem rôznej obtiažnosti a dĺžky ponúknu aj rôzne zážitky či výhľady. Takže kým jedna trasa vás prevedie popri pobreží, na inej prejdete priamo cez vodopád a po ceste budete obdivovať prírodné jazierka a jaskyne. 

To, čo ale určite musíte na Madeire vidieť, je Laurisilva – pôvodný zachovaný prales z obdobia treťohôr s vavrínovým lesom, ktorý sa vyskytuje už len na pár miestach na svete. Ten madeirský je najväčší a aj preto je zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Keď sem prídete, je to akoby ste vstúpili do iného sveta – stromy staré stovky rokov, pokrútené vetvy, konáre obrastené machom, tajomná hmla … a okolo vás bude len ticho, kľud a čarovná príroda. 

Nespútaný oceán a šantiace delfíny 

Ak ste sa už lesov dostatočne nabažili, je čas vydať sa na more. Alebo presnejšie oceán, keďže v týchto končinách vládne Atlantik. Zabudnite na klasické plážovanie, radšej sa naloďte na katamarán a vychutnajte si Madeiru z úplne iného uhla. Plavte sa popri pobreží, pozorujte západ slnka, alebo si urobte výlet až na priľahlé súostrovie Desertas, kde sa nachádza rezervácia vzácneho tuleňa stredomorského. Vychutnajte si neskutočné scenérie, soľ vo vlasoch a vietor v chrbte. Katamarán tiež ponúka dostatok miesta na opaľovanie a súčasťou každého výletu je aj kúpanie a potápanie na otvorenom oceáne.  

No a napokon je tu kapitola sama o sebe – podmorský život. Medzi stálych obyvateľov miestnych vôd patria delfíny, veľryby, tulene či korytnačky, takže vidieť divokého delfína je len bežný deň na Madeire. Môžete si byť istí, že na každej plavbe stretnete minimálne jednu skupinku týchto veselých divo žijúcich cicavcov, ktoré najradšej šantia priamo pred provou lode. Garantujeme vám, že na tento zážitok len tak ľahko nezabudnete. 

Madeirčania sú na svoje prírodné bohatstvo nesmierne pyšní a oceán s jeho obyvateľmi chránia ako najlepšie vedia. Nie je nič výnimočné, že celá loď zastaví len preto, aby z vody vytiahli kus igelitu, alebo pomohli korytnačke zamotanej v sieti. Aj na plážach, či v lesoch budete odhodené odpadky hľadať len ťažko, napokon – väčšina ostrova je chráneným územím alebo prírodnou rezerváciou. 

Madeira, marakuja a poncha 

Kým prvé čo na Madeire zažijete bude adrenalínové pristávanie na jednej z najkratších dráh v Európe, prvé čo tu ochutnáte bude zaručene poncha (čítaj ponča). Tento lahodný alkoholický nápoj je niečo ako miestna legenda, ktorá je namiešaná tak dobre, že sa ňou môžete osviežiť a posilniť prakticky kedykoľvek počas dňa. Ale pozor, poncha je nielen sladká, ale aj silná, degustovať preto treba pomaly.  Základom je miestny rum z cukrovej trstiny Aguardente de cana, ďalej sa pridáva med alebo cukor na osladenie a podľa druhu čerstvá šťava z citróna, pomaranča, marakuje, …  Poncha je jednoducho povinná jazda, ktorá neminie nikoho. 

A poďme ďalej. Na madeirskom menu nikdy nebudú chýbať morské plody a ryby ako tuniak a treska, no miestnou špecialitou je čierna ryba espada. Nedajte sa odradiť jej vzhľadom, po ochutnaní vás dostane jemnučkým bielym mäsom a príjemne prekvapí aj netradičná príloha – kukuričné kocky a pečený banán. Nepomýľte si ju však s estepadou, čo je názov ďalšej miestnej špeciality. V tomto prípade na tanieri dostanete šťavnaté kúsky hovädziny grilované na vavrínovom konári, čo mäsu dodáva špecifickú chuť. Vynechať nesmiete ani teplý kukuričný chlebík bolo do caco, potretý cesnakovým maslom a na svoje si prídu aj maškrtníci. Dezerty sa pripravujú z miestneho ovocia, najobľúbenejšia je 

marakuja a absolútnou chuťovkou je marakujová pena alebo puding. 

No a napokon je tu madierská kráľovná, ktorá sa svojou sladkosťou vyrovná aj dezertom. Madeira alebo madeirské víno je jedným z najznámejších vývozných artiklov ostrova a určite ste už o ňom počuli. Je to vlastne fortifikované víno, ktoré je na rozdiel od klasických stolových vín sladšie a má aj viac percent alkoholu. Dosť sa podobá portskému, no madeirské víno je o čosi jemnejšie, sladšie a má taký … madeirský charakter. Vyberať môžete zo štyroch druhov od suchších až po tie najsladšie, no ak chcete ochutnať naozajstnú Madeiru, odporúčame siahnuť po najznámejšej variante – sladučkej tmavočervenej Malvasii. A nech vám už učaruje ktorákoľvek, bez fľašky Madeiry sa domov ani nevracajte!

Kúpanie v lávových bazénikoch a šialená jazda na sánkach

Ak už máte pocit, že sme vám povedali všetko a už nemôže byť nič iné, čo by vám mohla Madeira ponúknuť, ešte chvíľu počkajte. 

Máre radi vodu? Na Madeire sa kúpe celoročne a to nielen v oceáne. Ak máte dosť leňošenia na čiernom vulkanickom piesku, vyberte sa do lida. Tieto miestne kúpaliská nájdete po celom ostrove, zväčša sú postavené na skalách pri pobreží. Je to preto, lebo bazény sa plnia morskou vodou a vždy je vybudovaný aj priamy vstup do Atlantiku – nájdete tu plávajúce móla, kde si môžete pri plávaní oddýchnuť a tiež veľa kamenných bazénov, ktoré vás perfektne ochránia pred občas rozbúreným oceánom. Navštíviť určite musíte aj prírodné lávové bazéniky v Porto Moniz, kde si okrem oceánu užijete aj krásy divokej severnej Madeiry. 

Pre tých čo sa neboja výšok odporúčame útes Cabo Girão so sklenenou plošinou, vysokohorskú túru ponad oblaky z Pico do Arieiro na Pico Ruivo alebo vyhliadkovú jazdu lanovkou z Funchalu na kopec Monte. Pre odvážlivcov je tu lanovka z Cabo Girão, ktorou sa spustíte z útesu strmhlav dolu na pláž, výlety na džípoch a dostok adrenalínu zažijete aj počas jazdy miestnymi autobusmi. Stále nemáte dosť? Potom je čas na ďalšiu madeirskú atrakciu – jazdu na sánkach. Na Madeire sa totiž sánkuje aj v lete a letí to teda parádne. Z vrchu Monte vás odvezú špeciálne upravené prútené sánky carros de cestos, ktoré ovládajú dvaja v bielom oblečení carreiros so slamenými klobúkmi. Počas tejto bláznivej jazdy sa kĺžete dolu strmou asfaltkou a vyberáte zákruty za plnej premávky. Dnes atrakcia pre každého, kedysi slúžila ako dopravný prostriedok pre zámožných obyvatelov tohto predmestia. 

A napokon sú tu trhy, sviatky a slávnosti. Madeirsky kultúrny kalendár je každoročne nabitý na prasknutie a môžete si byť istý, že nech sem prídete kedykoľvek, zaručene sa niekde bude niečo oslavovať. Ak chcete vidieť a zažiť niečo naozaj špeciálne, vyberte si Karneval vo februári, Kvetinový festival v máji, Atlantický festival v júni, Festival vína v septembri, alebo … sem zavítajte na koniec roka. 

Preslávený silvestrovský ohňostroj 

Toto je ohňostroj, ktorý chcete vidieť! Na Madeiru kvôli nemu každoročne prichádzajú davy turistov a výletné lode sa idú pobiť, aby mohli vo funchalskom prístave kotviť práve v posledný deň v roku. A čo je na ňom také výnimočné? Určite to bude scenéria – rakety sa vystreľujú v prístave, v meste, na mori, z neďalekého ostrova Porto Santo a samozrejme – aj z okolitých kopcov.  Miestni tiež zvyknú v domoch pozasvecovať všetky svetlá a pootvárať okná dokorán. Funchal, ktorý je prekrásny v akúkoľvek hodinu a deň v roku, sa na Silvestra rozžiari a príchod Nového Roku oslavuje vo veľkom štýle. 

A ohňostroj na Madeire má ešte jednu výnimočnosť – prípravy naň začínajú už začiatkom leta. Každoročne v júni sa tu totiž koná Atlantický festival – nádherná prehliadka ohňostrojov, v ktorej vždy súťaží iná krajina. Každý víkend, počas celého mesiaca, sa prístav vo Funchale zaplní do posledného miesta, aby si vychutnal túto úchvatnú prehliadku svetla a hudby. Víťaza vyberie porota a ten má potom šesť mesiacov na prípravu tej najlepšej šou, akú Madeira počas roka zažije. Silvestrový ohňostroj by podľa posledných oficiálnych informácií nemal chýbať ani tento rok, navyše tu bude neporovnateľne menej turistov ako za minulé roky a to je o jeden veľký dôvod viac, prečo s nami osláviť koniec roka na Madeire. 

COVID situácia

Madeira spolu s Azormi momentálne patrí medzi jedny z najbezpečnejších destinácií v Európe. Portugalské ostrovy totiž dokážu ľahšie kontrolovať prílev turistov a infikované osoby zachytávajú už na letisku. Pri prílete na Madeiru sa vyžaduje negatívny test na Covid (nie starší ako 72 hodín), alebo vám vykonajú test bezplatne priamo na letisku (pri prílete do Lisabonu sa test aktuálne nevyžaduje). Na Madeire stále platí povinné nosenie rúšok všade na verejnosti, výnimkou je len pobyt na pláži, kúpalisku, vonkajšie fyzické aktivity a rúško nemusíte mať ani na terasách reštaurácií. Aj vďaka týmto opatreniam majú na Madeire veľmi nízke denné prírastky, do dnešného dňa tu bolo celkovo potvrdených len 567 prípadov. 

Konzultácia s expertom