Magický ostrov korenia a usmiatych ľudí

Zanzibar. Prečo ho navštíviť práve teraz?

Zanzibar. Prečo ho navštíviť práve teraz?

 • Nádherné a pokojné biele pláže

Zanzibar je domovom idylických pláží, azúrových vôd Indického oceána a celoročne príjemnej klímy. Súostrovie, ktoré patrí k pevninskému štátu Tanzánia,  je preslávené pre svoje priezračné a teplé more, koralové útesy a bohatý podmorský život, čo z neho robí aj perfektnú lokalitu na šnorchlovanie a potápanie. Ak radi leňošíte na bielych piesočnatých plážach, Zanzibar je len ťažko poraziť. No okrem toho, že je to dokonalá plážová destinácia, ponúka tiež veľa možností pre milovníkov prírody, kultúry a dobrodružstva. 

 • Živá kultúra  a unikátna architektúra 

Zanzibar je stále pomerne nerozvinutý a využíva čiastočnú autonómiu od pevninskej Tanzánie. Pestrú históriu a bohaté kultúrne dedičstvo možno cítiť aj na silnom arabskom, indickom, africkom, perzskom a európskom vplyve, čo zároveň ostrovu dodáva živosť a energiu. Objavujte vydláždené uličky historickej starej časti mesta Stone Town, ktoré je zaradené aj na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Kamenné mesto vám odhalí podmanivý mix rôznych architektonických štýlov – kde sa mešity pretkávajú pomedzi domy z morských koralov, v úzkych uličkách sa striedajú malé obchodíky a bazáre a pomedzi to všetko sa hrdo týčia aj úchvatné sultánske paláce, katedrály, či koloniálne sídla. 

 • Neodolateľná vôňa exotického korenia

Preslávený ako „Spicy Island“ alebo „Ostrov korenia“, je Zanzibar známy aj pestovaním a spracovaním aromatického korenia. Nájdete tu korenie od výmyslu sveta – najtradičnejšie a povestné sú klinčeky a škorica, no výpočet pokračuje ďalej: vanilka, kardamón, zázvor, koriander, muškátový orech, kurkuma, citrónová tráva, čierne korenie. Navštívte plantáže, kde sa korenie pestuje – dozviete sa tu všetko o jeho histórii a spracovaní, či medicínskom a kulinárskom využití. Potom nasledujete omamnú vôňu korenia až na miestne trhovisko a vyskúšajte lahodnú kombináciu chutí tradičných pouličných jedál.  

 • Romantický únik z reality 

Nielen aromatický, ale aj romantický – Zanzibar je ideálne miesto na malé okorenenie vzťahov. Utešené plážové domčeky a dych berúce scenérie – toto súostrovie jednoducho musí byť romantické! Je to perfektné miesto na dlhé prechádzky po pláži, leňošenie pri mori a popíjanie kokteilov pri západe slnka. Znie to trochu gýčovo? Máte pravdu, a presne preto je Zanzibar populárnou destináciou pre svadby a svadobné cesty. 

 • Ujdite davom a vydajte sa po vlastnej osi

Pre tých, čo hľadajú niečo ešte viac vyľudnené a panenské, sú tu susedné ostrovčeky Pemba, Mafia, Chumbe či Mnemba. A to zďaleka nie je všetko! Zanzibar tvorí viac ako 50 menších ostrovov a ostrovčekov. Vydajte sa na jeden z nich a dlhočizné biele pláže budete mať len pre seba. Požičajte si skúter a objavujte úzke uličky a nádherné pobrežie vlastným tempom, ďaleko od davov turistov. Aj keď cesty sú miestami hrboľaté a doprava môže byť trochu divoká, je to dokonalý spôsob  ako si vychutnať nádherné počasie, vydať sa na svoje vlastné dobrodružstvá a objavovať neznáme zákutia. 

 • Mekka pre potápačov, raj pre milovníkov vodných športov

Zanzibar má jedny z najkrajších miest pre potápačov na celkom svete a preto je obľúbenou destináciou pre tých, ktorí chcú spoznávať a objavovať podmorský svet. Tunajšie koralové útesy patria medzi najdlhšie na svete a viditeľnosť tu dosahuje až 50 metrov. Zanzibar tiež ponúka nekonečný zoznam možností pre vodných a adrenalínových nadšencov – od potápania a hlbokomorského rybolovu, až po jazdu na kajaku a plavbu na tradičných drevených plachetniciach tzv. dhows. Plávajte, šnorchlujte a hľadajte tropické rybky pozdĺž koralov, alebo skúste windsurfing, kiteboarding, či vodné lyžovanie. 

 • Bohatá flóra a fauna 

Opice Red Columbus v pralese Jozani, motýle, delfíny Kizimkazi a korytnačky … ďalší skvelý dôvod prečo navštíviť Zanzibar, nájdete v prírodnej rezervácii Jozani Forest Reserve. Tá je domovom  jedného z najvzácnejších primátov v Afrike – Red Colobus Monkeys. Tieto červené opičky sú ostrovné endemity, to znamená, že sa vyskytujú len tu a nikde inde. Druh sa už blížil k hranici vyhynutia, no vďaka úsiliu miestnych, ich počty dnes našťastie pomaly narastajú. V lesoch rezervácie Jozani, ktorá je mimochodom súčasťou jediného národného parku na ostrove, môžete pozorovať aj stovky rôznych druhov motýľov, množstvo vtákov a ďalšie zaujímavé rastliny a živočíchy. 

 • Lokálne trhy a čerstvé morské plody 

Lokálne trhy a miestne reštaurácie ponúkajú hostinu z čerstvých morských plodov – pochúťky, ktoré určite musíte vyskúšať. Je množstvo spôsobov ako si vychutnať tieto kulinárske špeciality  – od čerstvých rýb pečených na ohni priamo na pláži, okorenené a podávané s tradičnými prílohami, alebo ako lahôdku v podobe homára v niektorom zo miestnych hotelov. Zanzibar vaše chuťové poháriky určite prebudí, pohladí a bude testovať rôznorodosťou farieb, vôní a chutí. 

 • História a tradičné plachetnice 

Zanzibar má dlhú a komplikovanú históriu, keďže tu bol jeden z najväčších trhov s otrokmi  vo východnej Afrike. Bol tiež základňou pre moreplavcov a obchodníkov z lodí, ktoré sa tu zastavovali na svojich plavbách po námorných trasách okolo Afriky. Dôvodom bola práve široká ponuka lokálne vypestovaného aromatického korenia a ostrov bol aj dôležitým hráčom v obchode so slonovinou. Zanzibar ovplyvnili  Briti, Arabi, Portugalci, Indovia, Peržania a Afričania, teda všetci, ktorí niekedy boli na ostrove a zanechali tu svoju stopu. Vydajte sa po stopách histórie a užite si výlet na tradičných, drevených ručne vyrobených plachetniciach (dhow), ktoré sú spomienkou na históriu obchodovania a dodnes využívané na prepravu a rybolov. 

 • Priateľskí miestni obyvatelia 

Obyvatelia Zanzibaru sú známi svojou priateľskosťou – domáci sú k návštevníkom vo všeobecnosti veľmi milí, nápomocní a ústretoví. Mimo ruchu hlavného mesta Stone Town vládne pohodová ostrovná atmosféra, panuje tu spomalené tempo a cestovanie je relatívne bezpečné. Nezabudnite však na úctu k moslimským pravidlám – obliekate sa vhodne a nepijete alkohol na verejnosti.

 • Destinácia pre každé srdce a peňaženku  

Zanzibar má niečo pre každého cestovateľa –  od exkluzívnych 5-hviezdičkových zážitkov až po tie lacnejšie, cenovo dostupnejšie možnosti pre rodiny s deťmi. Takže či už hľadáte maximálny luxus alebo vám postačí uvoľnený štýl jednoduchej chatky na pláži, Zanzibar ulahodí každému srdcu a každej peňaženke. Navyše cesta okolo ostrova je naozaj jednoduchá, Zanzibar tak môžete ľahko spoznávať a preskúmať aj na vlastnú päsť. Ak chcete .. 

 • Skvelý doplnok k divokému safari  vo východnej Afrike 

Čaro Zanzibaru spočíva aj v tom, že je to veľmi rôznorodá destinácia – ponúka originálny mix idylických pláží, pútavej histórie, kultúrnej rozmanitosti, chutnej kuchyne, exotických korenín a bohatej fauny a flóry. Zanzibar je ľahko dostupný z Dar es Salaam (administratívne hlavné mesto Tanzánie) loďou alebo letecky a je perfektným doplnkom k safari vo východnej Afrike. Spojenie dobrodružného safari a rajských pláží Zanzibaru, vám ponúkne to najlepšie z oboch svetov. 

 • Aktuálna Covid situácia .. 

Vláda v Tanzánii obnovila medzinárodnú osobnú leteckú dopravu už v máji 2020, rovnako povolila aj vstup občanov z tretích krajín na jej územie. Zrušila sa taktiež povinná 14-dňová karanténa pre všetkých cestujúcich prilietajúcich do Tanzánie. Na palube lietadla je potrebné vyplniť registračný formulár, ktorý po prílete odovzdáte príslušnému zdravotníckemu personálu. Na letisku vám odmerajú teplotu, negatívny test na Covid-19 sa momentálne nevyžaduje.   Pre turistov ďalej platia podobné hygienické odporúčania ako v iných krajinách – nosenie rúška, pravidelné umývanie a dezinfekcia rúk, spoločenský odstup na verejnosti. Ak sa vyberiete na zájazd s Alchemy Travel, všetky formality môžete nechať na nás. 

Chcete sa ísť pozrieť na Zanzibar? Máme viac termínov, ideme napríklad aj na Silvestra 🙂 

 

    @Petra Janigová 

FotogalériaKonzultácia s expertom