O Nás

  • Cestovná kancelária Alchemy Travel vznikla začiatkom roka 2016 v Bratislave
  • Ponúkame ručne osobne pripravené a vyskúšané poznávacie zájazdy do celého sveta
  • Naše zájazdy sú zodpovedné, myslíme na budúcnosť a na udržateľnosť cestovného ruchu
  • Ponúkame cesty pre všetky vekové kategórie bez rozdielu
  • Cestujeme v malých skupinách do 14 osôb
  • Špecializujeme sa na prípravu zájazdov na mieru podľa Vašich požiadaviek – viac v sekcii Zájazdy na mieru
  • Máme skúsenosti aj s prípravou incentívnych firemných zájazdov – viac v sekcii Pre firmy
  • Naše zájazdy sú dostupné, keďže pracujeme s minimálnymi nákladmi
  • Podporujeme regionálne aj medzinárodné projekty – napríklad projekt Pencils of Promise, o ktorom si môžete prečítať nižšie
  • Nie sme najväčšia cestovná kancelária a ani najstaršia. Ponúkame však nezabudnuteľné zážitkové poznávacie zájazdy, nepodporujeme masový turizmus.

 

250 miliónov detí a ľudí na svete nedokáže čítať. Veríme, že vzdelanie je najsilnejšou zbraňou, ako zmeniť svet k lepšiemu. Zvyšuje sebavedomie, pozíciu žien vo svete a chráni pred ochoreniami. Preto od júna 2017 trvalo podporujeme svetovú nadáciu Pencils of Promise a ich programy v Ghane, Guatemale a Laose a na iných miestach sveta. Od svojho založenia postavili už 418 škôl a umožnili tak vzdelanie 72 821 deťom. Kúpou zájazdu u nás podporujete túto skvelú myšlienku. Viac informácií na https://pencilsofpromise.org/

 

NAŠA FILOZOFIA

Približne pred tridsiatimi rokmi sa začalo medzi cestovateľmi šíriť hnutie a posolstvo zeleného cestového ruchu s ohľadom na budúce generácie a aby sa zabezpečilo, že turisti nebudú ničiť prírodu, ale iba sa na ňu pozerať z nadhľadu. Hovorili tomu ekoturizmus a jeho mantrou bolo “robte len fotky, nezanechajte žiadne stopy”.

Dnes je celkom ľahké vidieť a pochopiť nedostatky takejto agendy: je zameraná iba na cestovanie do prírody, zabúdala na skutočnosť, že v cieľových destináciách tiež žijú ľudia a, že by celkom oprávnene mali profitovať z cestovného ruchu a v neposlednom prípade pravdepodobne celkom zlyhal marketing – dnes majoritná väčšina verejnosti vníma ekoturizmus ako nezáživný, nepohodlný a nudný spôsob cestovania.

Keď sme prišli s nápadom založiť Alchemy Travel, vo svete a aj v našom prostredí sa už otvorene hovorilo a zodpovednom cestovnom ruchu, hoci prevažovali názvy ako “ekoturizmus” a “zelená turistika”. Naša predstava o zodpovednom cestovnom ruchu je, že by mal zahŕňať všetky druhy turistiky (nielen so zameraním na prírodu) a, že by sme chceli ľuďom priblížiť lepšie miesta, prežiť v nich nezabudnuteľné zážitky – na jednej strane s dôrazom na vytváranie lepších miest pre miest pre miestnych ľudí, za druhé pre turistov.

Tiež sme sa zaviazali, že naša filozofia a naše zájazdy sú transparentné a založené na dôkazoch o tom, ako sa snažíme zvýšiť prínosy miestnych ľudí v miestach, ktoré navštívime. Snažíme sa eliminovať “greenwashing”, ktorý suverénne podkopal dôveru a chuť v ekoturistiku. Na alchemytravel.sk si môžete nielen prečítať o zodpovednej politike cestovného ruchu všetkých našich dodávateľov, ale ju aj priamo zažiť na našich jedinečných vlastných zájazdoch, ktoré vnímame ako zmenu v tom, ako cestujeme. Zverejňujeme doplňujúce a špecifické informácie pri každom zájazde v ponuke, aby ste vždy vedeli, ako ste pomohli tomuto cieľu.

Samozrejme, že lokálny vplyv na cestovný ruch nemajú len hotely a spôsob dopravy – ale hlavne samotní cestovatelia a ich správanie a prístup. Z tohoto dôvodu vnímame, že cestovatelia tiež musia byť súčasťou tohoto procesu – na našich zájazdoch sa napríklad učíte základy miesteho jazyka a vždy tak povediac – otvárame svet za oponou, aby ste vnímali skutočnosť.

A konečne – jedno spojenie, ktoré sme tu zámerne nepoužili je zameranie na “udržateľný cestový ruch”. Rovnako, ako sa snažíme zlepšiť prínos cestovného ruchu pre miestnych ľudí a lokálne prostredie, mnohé z našich dovoleniek vyžadujú medzinárodnú leteckú dopravu a s ňou spojené emisie CO2. Snívame o tom, aby existovali čistejšie alternatívy leteckých pohonných hmôt, ale neexistujú, takže tento fakt vlastne takpovediac drží cestovný ruch v hrsti.

Cestovanie týmto spôsobom nie je udržateľné, ale 10 percent svetovej populácie (vrátane rozvojových krajín, kde cestovný ruch rýchlo rastie) je na tomto priemysle závislé.

Zostáva nám len povzbudenie cestovať zodpovedne a presvedčiť o tom aj ostatných. Želáme Vám kilometre a kilometre úsmevov pri cestách za zodpovedným poznávaním sveta.

 

Miroslav Škraban

Zakladateľ Alchemy Travel

 

Čítať ďalej »

Zájazd na mieru Vašim požiadavkám

Pre našich klientov pripravíme a zrealizujeme zájazdy kamkoľvek a kedykoľvek na svete. Obráťte sa na nás, ponuky vypracujeme a poradenstvo poskytujeme zdarma.

Jednoduchý jazykový kurz v cene zájazdu

V cene niektorých zájazdov je zahrnutý jednoduchý jazykový kurz – priamo na mieste vo vybratej destinácii v podaní domácich sprievodcov.

Slovenský sprievodca

Na všetkých našich zájazdoch bude s Vami náš slovenský sprievodca. Navyše sa však s Vami na zájazdoch zúčastní aj miestny sprievodca – nikto predsa nepozná destináciu lepšie ako ten, kto tam žije.

Malá skupina do 10 osôb

Na našich katalógových zájazdoch garantujeme veľkosť skupiny maximálne 10 osôb a jeden sprievodca. Samozrejme, v prípade individuálnej požiadavky vieme zrealizovať cesty pre v podstate neobmedzený počet osôb.

ČO NEMÁME RADI?

Krutosť páchanú na zvieratách

All inclusive rezorty

Ponižovanie iných kultúr

Masový turizmus

ČO MÁME RADI?

Investujeme peniaze lokálne

Šetríme elektrickú energiu

Chránime miestnu faunu a flóru

Chránime miestnu kultúru