Zodpovedné a dostupné cestovanie na mieru vašim požiadavkám.

Správame sa k miestnym ľuďom slušne a oni nám to oplatia bohatými a osobnými zážitkami

…a nechajú nás nazrieť do ich kultúry a ich života…

…takže budeme mať lepší zážitok a oni väčší úžitok…

…takže je to vlastne výhra na oboch stranách…

250 miliónov detí a ľudí na svete nedokáže čítať. Veríme, že vzdelanie je najsilnejšou zbraňou, ako zmeniť svet k lepšiemu. Zvyšuje sebavedomie, pozíciu žien vo svete a chráni pred ochoreniami. Preto od júna 2017 trvalo podporujeme svetovú nadáciu Pencils of Promise a ich programy v Ghane, Guatemale a Laose a na iných miestach sveta. Od svojho založenia postavili už 418 škôl a umožnili tak vzdelanie 72 821 deťom. Kúpou zájazdu u nás podporujete túto skvelú myšlienku. Viac informácií na https://pencilsofpromise.org/

 

NAŠA FILOZOFIA

Približne pred tridsiatimi rokmi sa začalo medzi cestovateľmi šíriť hnutie a posolstvo zeleného cestového ruchu, s ohľadom na budúce generácie a aby sa zabezpečilo, že turisti nebudú ničiť prírodu, ale iba na ňu pozerať s nadhľadu. Hovorili tomu ekoturizmus a jeho mantrou bolo “robte len fotky, nezanechajte žiadne stopy”.

Dnes je celkom ľahké vidieť a pochopiť nedostatky takejto agendy: je zameraná iba na cestovanie do prírody, zabúdala na skutočnosť, že v cieľových destináciách tiež žijú ľudia a, že by celkom oprávnene mali profitovať z cestovného ruchu a v neposlednom prípade pravdepodobne celkom zlyhal marketing – dnes majoritná väčšina verejnosti vníma ekoturizmus ako nezáživný, nepohodlný a nudný spôsob cestovania.

Keď sme prišli s nápadom založiť Alchemy Travel, vo svete a aj v našom prostredí sa už otvorene hovorilo a zodpovednom cestovnom ruchu, hoci prevažovali názvy ako “ekoturizmus” a “zelená turistika”. Naša predstava o zodpovednom cestovnom ruchu je, že by mal zahŕňať všetky druhy turistiky (nielen so zameraním na prírodu) a, že by sme chceli ľuďom priblížiť lepšie miesta, prežiť v nich nezabudnuteľné zážitky – na jednej strane s dôrazom na vytváranie lepších miest pre miest pre miestnych ľudí, za druhé pre turistov.

Tiež sme sa zaviazali, že naša filozofia a naše zájazdy sú transparentné a založené na dôkazoch o tom, ako sa snažíme zvýšiť prínosy miestnych ľudí v miestach, ktoré navštívime. Snažíme sa eliminovať “greenwashing”, ktorý suverénne podkopal dôveru a chuť v ekoturistiku. Na alchemytravel.sk si môžete nielen prečítať o zodpovednej politike cestovného ruchu všetkých našich dodávateľov, ale ju aj priamo zažiť na našich jedinečných vlastných zájazdoch, ktoré vnímame ako zmenu v tom, ako cestujeme. Zverejňujeme doplňujúce a špecifické informácie pri každom zájazde v ponuke, aby ste vždy vedeli, ako ste pomohli tomuto cieľu.

Samozrejme, že lokálny vplyv na cestovný ruch nemajú len hotely a spôsob dopravy – ale hlavne samotní cestovatelia a ich správanie a prístup. Z tohoto dôvodu vnímame, že cestovatelia tiež musia byť súčasťou tohoto procesu – na našich zájazdoch sa napríklad učíte základy miesteho jazyka a vždy tak povediac – otvárame svet za oponou, aby ste vnímali skutočnosť.

A konečne – jedno spojenie, ktoré sme tu zámerne nepoužili je zameranie na “udržateľný cestový ruch”. Rovnako, ako sa snažíme zlepšiť prínos cestovného ruchu pre miestnych ľudí a lokálne prostredie, mnohé z našich dovoleniek vyžadujú medzinárodnú leteckú dopravu a s ňou spojené emisie CO2. Snívame o tom, aby existovali čistejšie alternatívy leteckých pohonných hmôt, ale neexistujú, takže tento fakt vlastne takpovediac drží cestovný ruch v hrsti.

Cestovanie týmto spôsobom nie je udržateľné, ale 10 percent svetovej populácie (vrátane rozvojových krajín, kde cestovný ruch rýchlo rastie) je na tomto priemysle závislé.

Zostáva nám len povzbudenie cestovať zodpovedne a presvedčiť o tom aj ostatných. Želáme Vám kilometre a kilometre úsmevov pri cestách za zodpovedným poznávaním sveta.

 

Miroslav Škraban

Zakladateľ Alchemy Travel

 

Čítať ďalej »

Zájazd na mieru Vašim požiadavkám

Pre našich klientov pripravíme a zrealizujeme zájazdy kamkoľvek a kedykoľvek na svete. Obráťte sa na nás, ponuky vypracujeme a poradenstvo poskytujeme zdarma.

Jednoduchý jazykový kurz v cene zájazdu

V cene niektorých zájazdov je zahrnutý jednoduchý jazykový kurz – priamo na mieste vo vybratej destinácii v podaní domácich sprievodcov.

Slovenský sprievodca

Na všetkých našich zájazdoch bude s vami náš slovenský sprievodca. Navyše sa však s Vami na zájazdoch zúčastní aj miestny sprievodca – nikto predsa nepozná destináciu lepšie, ako ten, kto tam žije.

Malá skupina do 10 osôb

Na našich katalógových zájazdoch garantujeme veľkosť skupiny maximálne 10 osôb a jeden sprievodca. Samozrejme, v prípade individuálnej požiadavky vieme zrealizovať cesty pre v podstate neobmedzený počet osôb.

Míle a mile úsmevov

S nami sa vo svete nestratíte

V našej ponuke nájdete zájazdy do destinácii a na miesta, ktoré dôverne poznáme.

Prešli sme už

S hviezdami za hviezdami

ČO NEMÁME RADI?

Krutosť páchanú na zvieratách

All inclusive rezorty

Ponižovanie iných kultúr

Masový turizmus

ČO MÁME RADI?

Investujeme peniaze lokálne

Šetríme elektrickú energiu

Chránime miestnu faunu a flóru

Chránime miestnu kultúru

“Cestovanie nie je závislosť. Ak v sebe zasejeme úctu ku koreňom odkiaľ pochádzame, pomáha v sebe samom odstrániť pochybnosti. Je to výživné a obohacujúce.”

Barbora Paulovičová

Konzultácia s expertom