Neprebádaná krajina orlov

Albánsko (2019)

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

 • Naozaj kompletná poznávacia cesta do Albánska
 • Nádherná fascinujúca krajina plná úžasných ľudí
 • Pieskové pláže a skalnaté pobrežia ešte neobjavené turistami
 • Skalné mestá a tajomné kláštory v neprístupných horách
 • Pamiatky z rímskej, byzanskej a osmanskej doby
 • Betónové bunkre ako pamiatka na komunistický režim

Európa / Albánsko

Albánsko (2019)


Comfort

Náročnosť


14

Trvanie


650 €

Cena

V cene je zahrnuté:

 • doprava klimatizovaným autobusom, skupina maximálne 20 účastníkov. 
 • ubytovanie v kvalitných a preverených hoteloch s raňajkami (kategória 3*, prípadne viac)
 • slovenský sprievodca počas celého zájazdu a miestny sprievodca
 • všetok program uvedený v programe a vstupy do atrakcií
 • poistenie cestovnej kancelárie pre prípad insolventnosti

V cene nie je zahrnuté:

 • individuálne cestovné poistenie, odporúčame v poisťovni Uniqa
 • individuálne výdavky a vreckové účastníkov zájazdu
 • stravovanie okrem raňajok

Itinerár zájazdu

 • 1

  Bratislava / Ohrid (Macedónsko)

  Stretávame sa v Bratislave skoro ráno. Čaká nás dlhá cesta, pôjdeme cez deň cez Maďarsko, Srbsko až do Macedónska. Deň ukončíme odpočinkom v Macedónsku pri Ohridskom jazere, ktoré je zaradené do zoznamu UNESCO práve pre jeho jedinečnosť. Je jedným z najstarších a najhlbších jazier Európy. Dnes je hranicou medzi Macedónskom a Albánskom. Ubytovanie v hoteli. Večer voľný program.

 • 2

  Ohrid (Macedónsko)

  Stretávame sa po raňajkách. Nasledujúci deň strávime odpočinkom pri tomto jazere ktorého staré mesto z promenády má priam rozprávkový výhľad. Svoj voľný deň môžeme stráviť blúdením v kľukatých uličkách, pričom každá smeruje inam. Práve kvôli nim, svahu mesta a náboženského významu, je toto mesto označované ako „macedónsky Jeruzalem“. Pôjdeme sa pozrieť do blízkej dedinky Kaneo, nad ktorou sa týči kostol sv. Jána. Je odtiaľ nádherný výhľad. Tento kláštor je dodnes záhadou, pretože sa presne nevie ako a kto ho postavil. Odhaduje sa, že jeho architekt by mohol byť Armén kvôli jeho architektúre. Spoločná večera v meste. Ubytovanie na hoteli.

 • 3

  Voskopojë

  Ráno po raňajkách nasadáme do nášho autobusu a pokračujeme smerom do mesta Voskopojë, ktoré sa stalo významným náboženským centrom v 17. - 18. st.. Nachádzalo sa pozdĺž obchodnej cesty z Benátok do Konštantínopolu v juhovýchodnom Albánsku. Voskopojë boli taktiež významným centrom arománskeho (pre presnosť aj Macedónsko-Rumunského) kresťanstva počas doby, keď Osmani vládli na Balkáne. Návšteva pamiatok - napríklad známy kláštor sv. Nauma a iné. Zvyšok dňa voľný program. Spoločná večera. Ubytovanie na hoteli.

 • 4

  Voskopojë

  Stretávame sa po raňajkách. Dnes si prezrieme ďalšie z možných ponúkaných pamiatok mesta. Kostoly piatich zostávajúcich zborov. Zložité fresky na ich interiéroch svedčia o minulosti významu Voskopoja ako o kultúrnom a náboženskom centre. Zvyšok dňa, voľný program. Spoločná večera. Ubytovanie na hoteli.

 • 5

  Gjirokaster

  Vydáme sa spolu najdivokejšou a najopustenejšou cestou, cez krajinu Albánska. Prejdeme cez prehistorické hradisko u Kamniku, kaňon rieky Vjose až do mesta Gijokastra, ktorého najdôležitejšou stavbou mesta je hrad, ktorý je najväčším hradom v Albánsku. Vnútri hradu môžeme navštíviť múzeum zbraní, ktoré bolo otvorené v roku 1971. Tu sú vystavené zbrane z prehistorických čias až po 2. svetovú vojnu. Môžeme navštíviť Etnografické múzeum, ktoré sa nachádza v dome, kde sa narodil bývalý komunistický diktátor Enver Hoxha. Tento dom (dnes múzeum) sa nachádza v štvrti Palorto, taktiež dom Zekatovcov v Palorto, je to jedna z najkrajších a najvýznamnejších budov Gjirokastra, postavený v rokoch 1811-1812. Mesto Gjirokastra je známe aj svojim kulinárskym umením. Určite by sme mali ochutnať ich špeciálne jedlá ako pasha qofte, tvarkat, oshaf so sušenými figami, dezert s ovčím mliekom, cukrom a sušenými figami. Zvyšok dňa, voľný program. Spoločná večera.

 • 6

  Sarande

  Pokračujeme smerom na juh, do Sarande. Toto moderné letovisko, bolo kedysi obyčajnou rybárskou osadou, dnes je však prosperujúcim mestom, nazývaným tiež Albánskou riviérou na dohľad od gréckeho ostrova Korfu. Dnešný deň strávime pri mori. Zvyšok dňa voľný program. Vychutnať si môžeme rušnú pláž a rušný nočný život pozdĺž pobrežnej promenády plnej hlavne domácich. Stretávame sa nasledujúci deň po raňajkách. Ubytovanie na hoteli.

 • 7

  Sarande

  Dnešný deň strávime objavovaním mesta Bautrint, vzdialeného 20 km od modernej Sarandy. Obývaný od prehistorických čias, bol Bautrint miestom gréckej kolónie, rímskeho mesta a biskupstva. Po období prosperity pod byzantskou administratívou, potom nasledovala okupácia benátčanmi, kedy ostalo mesto opustené. Bautrint má špeciálnu atmosféru, vytvorenú kombináciou archeológie, pamiatok a prírody v Stredozemí krajiny, čím vytvára výnimočnú kultúrnu krajinu, ktorá sa po mnoho storočí stále rozvíjala. Je veľmi vzácnou kombináciou archeológie a prírody. Zvyšok dňa, voľný program. Spoločná večera. Ubytovanie na hoteli nazad v Sarande.

 • 8

  Orikum

  Pokračujeme do mesta Orikum, ktoré je malým mestom nachádzajúcim sa na konci pekného pobrežia zálivu Vlore, približne 15 km od mesta Vlore, ktoré je najväčším mestom na albánskej riviére a komunikačným uzlom so zvyškom krajiny. Jeho dlhá pláž s veľmi jemnými kamienkami je veľmi populárna. A hoci je tu niekoľko reštaurácií, hotelov a obchodov otvorených neskoro v noci, mesto si zachovalo svoju pôvodnú prírodu a atmosféru tradičného mesta, kde život pokračuje bez akýchkoľvek zmien už stáročia. Staroveké mesto Oricum bolo založené v 7. alebo 6. storočí pred nl. gréckymi kolonistami. Jeho zemepisná poloha umožnila ľahko blokovať horské priechody vhodné na vojenské operácie. My sa spoločne pôjdeme pozrieť na toto malebné mestečko. Cestou ešte navštívime stredovekú dedinku Staré Qëparo, ktorá leží na úpätí hôr v srdci albánskej riviéry. Miestna kamienková pláž je pokrytá bunkrami namaľovanými na bielo. Bola to rezidencia talianskych študentov, ktorí ich v 90. rokoch farebne namaľovali. Pôvodná kamenná horská dedina - Qëparo Fushë (staré Qëparo) je vzdialená asi 2km a je obklopená krásnymi olivovými hájmi. Spoločná večera. Ubytovanie na hoteli.

 • 9

  Tirana

  Vlore je prístav a najväčšie mesto na pobreží Albánska, jeho strmé horské hrebene spadajú až k morskému pobrežiu. Navštívime ruiny antického chrámu v Apollonii, založené v roku 588 pred Kr. gréckymi kolonistami. Kedysi bohatlo predovšetkým vďaka obchodu s otrokmi a miestnemu poľnohospodárstvu, ale aj vďaka veľkému prístavu, o ktorom sa hovorilo, že v ňom mohlo naraz byť aj sto lodí. Večer sa presunieme do hlavného mesta a ubytujeme sa v hoteli. Spoločná večera v meste.

 • 10

  Shengjin

  Stretávame sa po raňajkách. Pôjdeme si pozrieť historické pamiatky Tirany. Mauzoleum diktátora Envera Hodži, či iné zaujímavosti, napríklad Národné historické múzeum, či modernú ortodoxnú katedrálu. Občerstviť sa môžeme v malých kaviarničkach, ktorých je tu veľmi veľa. Zástavku si urobíme aj v krásnom mestečku na úpätí hôr Kruje a nevynecháme ani jedno z najvyhladávanejších prímorských stredísk Albánska, Shengjin, ktoré je známe tisíckami betónových bunkrov a príjmených pláží. Zvyšok dňa voľný program. Spoločná večera. Ubytovanie na hoteli.

 • 11

  Shkodër

  Dnes máme v pláne navštíviť Mauzóleum národného hrdinu Skanderberga v Lezhe, turecký most u Mese, pevnosť Rozafat a centrum severného Albánska. Mesto Shkodër malo kedysi strategickú polohu v blízkosti Jadranského mora a talianskych prístavných miest. Jeho význam zvyšuje jazero Shkodër na západ od mesta a najväčšie jazero v južnej Európe, ktoré sa rozprestiera v Albánsku a Čiernej Hore. Pozvyšok dňa, voľný program. Spoločná večera. Ubytovanie na hoteli.

 • 12

  Makaraska (Chorvátsko)

  Stretávame sa po raňajkách a vydávame sa na cestu domov. Náš posledný deň bude pokračovať cez Fjord Boka Kotorská a historický Kotor, ktoré je aj prístavom v juhozápadnej časti Čiernej Hory. Rozkladá sa v malebnej polohe na samom konci Kotorskej boky, hlbokého zálivu na pobreží Jadranského mora, na úpätí horského masívu Lovćen. Potom sa cez chorvátske pobrežie presunieme k Makarskej riviére, kde strávime náš posledný deň na oddych v meste Makarska. Máme voľný program. Ubytovanie na hoteli.

 • 13

  Makarska

  Na cestu sa vyberieme vo večerných hodinách. Vraciame sa cez Slovinsko a Maďarsko. Počas cesty si urobíme dostatočné dlhé prestávky.

 • 14

  Bratislava

  Náš výlet končí príjazdom na Slovensko (do Bratislavy).

Fotogaléria

Konzultácia s expertom