Neprebádaná krajina orlov

Albánsko (2019)

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

 • Naozaj kompletná poznávacia cesta do Albánska
 • Nádherná fascinujúca krajina plná úžasných ľudí
 • Pieskové pláže a skalnaté pobrežia ešte neobjavené turistami
 • Skalné mestá a tajomné kláštory v neprístupných horách
 • Pamiatky z rímskej, byzanskej a osmanskej doby
 • Betónové bunkre ako pamiatka na komunistický režim

Európa / Albánsko

Albánsko (2019)

Termíny

Trvanie

Cena

05.07.2019 - 18.07.2019

14 (dni)

650 €

V cene je zahrnuté:

 • doprava klimatizovaným autobusom, skupina maximálne 20 účastníkov. 
 • ubytovanie v kvalitných a preverených hoteloch s raňajkami (kategória 3*, prípadne viac)
 • slovenský sprievodca počas celého zájazdu a miestny sprievodca
 • všetok program uvedený v programe a vstupy do atrakcií
 • poistenie cestovnej kancelárie pre prípad insolventnosti
 • cestovné poistenie v poisťovni Uniqa

V cene nie je zahrnuté:

 • individuálne výdavky a vreckové účastníkov zájazdu
 • stravovanie okrem raňajok

Itinerár zájazdu

 • 1

  Bratislava / Ohrid (Macedónsko)

  Stretávame sa v Bratislave skoro ráno. Čaká nás dlhá cesta, pôjdeme cez Maďarsko, Srbsko až do Macedónska. Deň ukončíme odpočinkom v Macedónsku pri Ohridskom jazere, ktoré je zaradené do zoznamu UNESCO práve pre svoju jedinečnosť. Je jedným z najstarších a najhlbších jazier Európy a tvorí prirodnú hranicu medzi Macedónskom a Albánskom. Ubytovanie v hoteli. Večer voľný program.

 • 2

  Ohrid (Macedónsko)

  Stretávame sa po raňajkách. Deň strávime odpočinkom pri Ohridskom jazere, rozprávkový výhľad si vychutnáte z promenády starého mesta. Svoj voľný deň tak môžeme stráviť aj blúdením v kľukatých uličkách, no dajte si pozor, aby ste sa nestratili - každá ulička smeruje niekam inam. Práve kvôli labyrintu ulíc, kopcom okolo mesta a tiež náboženskému významu, je Ohrid označovaný ako „macedónsky Jeruzalem“. Pôjdeme sa pozrieť do blízkej dedinky Kaneo, nad ktorou sa týči kostol sv. Jána. Je odtiaľ nádherný výhľad. Tento kláštor je dodnes záhadou, pretože sa presne nevie kto a ako ho postavil. Odhaduje sa, že jeho architekt by mohol byť Armén kvôli jeho architektúre. Spoločná večera v meste. Ubytovanie na hoteli.

 • 3

  Voskopojë

  Ráno po raňajkách nasadáme do nášho autobusu a pokračujeme smerom do mesta Voskopojë, ktoré sa stalo významným náboženským centrom v 17. - 18. storočí. Nachádzalo sa pozdĺž obchodnej cesty z Benátok do Konštantínopolu v juhovýchodnom Albánsku. Voskopojë bolo taktiež významným centrom arománskeho (pre presnosť aj macedónsko-rumunského) kresťanstva počas doby, keď Osmani vládli na Balkáne. Návšteva pamiatok - napríklad známy kláštor sv. Nauma a iné. Zvyšok dňa voľný program. Spoločná večera a ubytovanie na hoteli.

 • 4

  Voskopojë

  Stretávame sa po raňajkách. Dnes si prezrieme ďalšie z pamiatok, ktoré mesto ponúka. Kostoly piatich zostávajúcich zborov. Zložité fresky na ich interiéroch svedčia o minulosti významu Voskopoja ako o kultúrnom a náboženskom centre. Zvyšok dňa voľný program. Spoločná večera a nocľah na hoteli.

 • 5

  Gjirokaster

  Vydáme sa spolu najdivokejšou a najopustenejšou cestou cez krajinu Albánska. Prejdeme cez prehistorické hradisko u Kamniku, kaňon rieky Vjose až do mesta Gijokastra. Popýšiť sa môže svojím hradom, ktorý je najväčším v Albánsku. Vnútri hradu môžeme navštíviť múzeum zbraní, ktoré bolo otvorené v roku 1971. Sú tu vystavené zbrane z prehistorických čias až po 2. svetovú vojnu. Navštíviť môžeme aj Etnografické múzeum, ktoré sa nachádza v dome, kde sa narodil bývalý komunistický diktátor Enver Hoxha. Tento dom (dnes múzeum) sa nachádza v štvrti Palorto, kde nájdete aj dom Zekatovcov - jednu z najkrajších a najvýznamnejších budov Gjirokastra, postavenú v rokoch 1811-1812. Mesto Gjirokastra je známe aj svojim kulinárskym umením. Určite musíme ochutnať aj miestne špeciality - ako pasha qofte, tvarkat či oshaf (dezert so sušenými figami, ovčím mliekom a cukrom). Zvyšok dňa je voľný program. Spoločná večera.

 • 6

  Sarande

  Pokračujeme smerom na juh, do mesta Sarande. Toto moderné letovisko, bolo kedysi obyčajnou rybárskou osadou, dnes je však prosperujúcim mestom, nazývaným tiež Albánskou riviérou - pobrežie je dokonca na dohľad od gréckeho ostrova Korfu. Dnešný voľný deň využijeme na relax a strávime ho pri mori. Po kúpaní a opaľovaní dobre padne večerné schladenie. Spoločne s domácimi yyrazte na pobrežnú promenádu a zažite rušný nočný život. Stretávame sa nasledujúci deň po raňajkách. Ubytovanie na hoteli.

 • 7

  Sarande

  Dnešný deň strávime objavovaním mesta Bautrint, vzdialeného 20 km od modernej Sarandy. Obývaný od prehistorických čias, bol Bautrint miestom gréckej kolónie, rímskeho mesta a biskupstva. Po období prosperity pod byzantskou administratívou, nasledovala okupácia Benátčanmi, po ktorej mesto ostalo opustené. Bautrint má špeciálnu atmosféru, vytvorenú vzácnou kombináciou archeológie, pamiatok a prírody v stredozemí. Je to skutočne výnimočná kultúrna krajina, ktorá sa po mnoho storočí stále rozvíjala. Zvyšok dňa máte voľný program. Spoločná večera a návrat do Sarande, kde máme nocľah.

 • 8

  Orikum

  Pokračujeme do mesta Orikum. Toto malé mesto sa nachádza na konci pekného zálivu Vlore, približne 15 km od mesta Vlore, ktoré je najväčším mestom na albánskej riviére a komunikačným uzlom so zvyškom krajiny. Jeho dlhá pláž s jemnými kamienkami je veľmi populárna. A hoci je tu niekoľko reštaurácií, hotelov a obchodov otvorených neskoro v noci, mesto si zachovalo svoju pôvodnú prírodu a atmosféru tradičného mesta, kde život bez akýchkoľvek zmien pokračuje už stáročia. Staroveké mesto Oricum bolo založené v 7. alebo 6. storočí pred nl. gréckymi kolonistami. Jeho zemepisná poloha umožnila ľahko blokovať horské priechody vhodné na vojenské operácie. Cestou do tohto malebného mestečka ešte navštívime stredovekú dedinku Staré Qëparo, ktorá leží na úpätí hôr v srdci Albánskej riviéry. Miestna kamienková pláž je pokrytá bunkrami namaľovanými na bielo - v 90. rokoch to bola rezidencia talianskych študentov, ktorí ich farebne pomaľovali. Pôvodná kamenná horská dedina - Qëparo Fushë (staré Qëparo) je vzdialená asi 2 km a je obklopená krásnymi olivovými hájmi. Spoločná večera. Ubytovanie na hoteli.

 • 9

  Tirana

  Vlore je prístav a najväčšie mesto na pobreží Albánska, jeho strmé horské hrebene spadajú až k morskému pobrežiu. Navštívime ruiny antického chrámu v Apollonii, založené v roku 588 pred Kr. gréckymi kolonistami. Mesto kedysi bohatlo predovšetkým vďaka obchodu s otrokmi a miestnemu poľnohospodárstvu a tiež vďaka veľkému prístavu, v ktorom vraj mohlo byť naraz až sto lodí. Večer sa presunieme do hlavného mesta Tirana a ubytujeme sa v hoteli. Spoločná večera v meste.

 • 10

  Shengjin

  Stretávame sa po raňajkách a vyrážame na prehliadku historických pamiatok Tirany. Mauzóleum diktátora Envera Hodži, Národné historické múzeum, či moderná ortodoxná katedrála. Občerstviť sa môžeme v malých kaviarničkach, ktorých je tu naozaj veľa. Zástavku si urobíme aj v krásnom mestečku na úpätí hôr Kruje a nevynecháme ani jedno z najvyhľadávanejších prímorských stredísk Albánska, Shengjin - známe je príjmenými plážami a tiež tisíckami betónových bunkrov. Zvyšok dňa voľný program. Spoločná večera, ubytovanie a nocľah na hoteli.

 • 11

  Shkodër

  Dnes máme v pláne navštíviť Mauzóleum národného hrdinu Skanderberga v Lezhe, turecký most u Mese, pevnosť Rozafat a centrum severného Albánska. Mesto Shkodër malo kedysi strategickú polohu v blízkosti Jadranského mora a talianskych prístavných miest. Jeho význam zvyšuje jazero Shkodër na západ od mesta a najväčšie jazero v južnej Európe, ktoré sa rozprestiera v Albánsku a Čiernej Hore. Zvyšok dňa je voľný program. Spoločná večera a ubytovanie na hoteli.

 • 12

  Makarska (Chorvátsko)

  Stretávame sa po raňajkách a vydávame sa na cestu domov. Náš posledný deň bude pokračovať cez Fjord Boka Kotorská a historický Kotor, ktoré je aj prístavom v juhozápadnej časti Čiernej Hory. Rozkladá sa v malebnej polohe na samom konci Kotorskej boky, hlbokého zálivu na pobreží Jadranského mora, na úpätí horského masívu Lovćen. Potom sa cez chorvátske pobrežie presunieme k Makarskej riviére, kde strávime náš posledný deň na oddych v meste Makarska. Máme voľný program. Ubytovanie na hoteli.

 • 13

  Makarska

  Na cestu sa vyberieme vo večerných hodinách. Vraciame sa cez Slovinsko a Maďarsko. Počas cesty si urobíme dostatočné dlhé prestávky.

 • 14

  Bratislava

  Náš výlet končí príjazdom na Slovensko (do Bratislavy).

Fotogaléria