Život a ľudia Bosny a Hercegoviny, Srbska, Čiernej hory, Macedónska, Albánska a Chorvátska

Balkánska cesta (2020)

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

 • Hornatý región na konci Európy vždy vyvoláva zvedavosť. Miesta, ktoré zažili veľké historické udalosti a nie tak dávnu brutálnu minulosť, sú známe aj nespútanou divokou prírodou a priateľskými ľuďmi. Kontrasty a kontroverzie tohoto regiónu boli vždy lákadlom pre cestovateľov.
 • Naša cesta nás zavedie do Macedónska, Albánska, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Čiernej hory a Chorvátska – do krajín s vlastnou osobnosťou a charakterom, doslova zaplavených kultúrym, historickým a prírodným bohatstvom.
 • Cestujeme v malej skupine do 10 osôb
 • Slovenský sprievodca a miestni sprievodcovia počas celého zájazdu
 • Pohodlne letecky z Bratislavy vrátane 23 kg batožiny
 • Všetky vstupy a atrakcie v programe sú zahrnuté v cene zájazdu

Európa / Albánsko,Bosna a Hercegovina,Čierna Hora,Chorvátsko,Macedónsko,Srbsko

Balkánska cesta (2020)

Termíny

Trvanie

Cena

08.08.2020 - 18.08.2020

11 (dni)

900 €

V cene je zahrnuté:

 • medzinárodná letenka z Bratislavy vrátane všetkých poplatkov, táx a 23 kg batožiny
 • všetky transfery uvedené v ponuke
 • ubytovanie v komfortných hoteloch kategórie 3* a viac s raňajkami, výhradne hotely vlastnené domácimi
 • program uvedený v ponuke vrátane vstupov
 • služby slovenského sprievodcu počas celého zájazdu a služby miestnych sprievodcov
 • poistenie cestovnej kancelárie pre prípad insolventnosti
 • cestovné poistenie v poisťovni Uniqa

V cene nie je zahrnuté:

 • stravovanie okrem raňajok
 • vreckové a individuálne výdavky účastníkov zájazdu

Itinerár zájazdu

 • 1

  Odlet z Bratislavy do Skopje

  Hornatý región na konci Európy vždy vyvoláva zvedavosť. Miesta, ktoré zažili veľké historické udalosti a nie tak dávnu brutálnu minulosť, sú známe aj nespútanou divokou prírodou a priateľskými ľuďmi. Kontrasty a kontroverzie tohoto regiónu boli vždy lákadlom pre cestovateľov. Naša cesta nás zavedie do Macedónska, Albánska, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Čiernej hory a Chorvátska - do krajín s vlastnou osobnosťou a charakterom, doslova zaplavených kultúrym, historickým a prírodným bohatstvom. Dnes letíme priamym letom z Bratislavy do macedónskeho Skopje. Odlet z Bratislavy vo večerných hodinách, prílet do Skopje neskoro večer. Transfer na ubytovanie, noc v hoteli v Skopje.

 • 2

  Skopje / Ohrid

  Vitajte v Skopje. Po raňajkách sa vydáme na túru po meste, navštívime pevnosť Kale, Chrám Sv. Dimitrija so žiariacimi ikonami, uvidíme majstrovské drevorezby, prezrieme si Starý bazár a prejdeme sa po Kamennom moste. Neskoro popoludní sa vydáme na cestu do mesta Ohrid - ubytovanie a noc v hoteli v Ohrid.

 • 3

  Ohrid

  Dnes ráno hneď po raňajkách pokračujeme v poznávaní. Kvôli nespočetému množstvu chrámov (365) je Ohrid známy ako "Macedónsky Jeruzalem" či "Jeruzalem Balkánu" a spoločne s jazerom Ohrid je zapísaný aj v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Obrovské jazero s krištálovo čistou vodou tvorí prírodnú hranicu s Albánskom a je jedným z nastarších a najhlbších jazier v Európe. Počas našich potuliek samozrejme neobídeme ani najvýznamnejší chrám v Macedónsku - Kostol Sv. Sofie z 11. storočia, ktorý je ozdobený originálnymi byzantskými freskami a svetoznáme ikony budeme obdivovať v Kostole Sv. Klimenta. Nocľah v Ohrid.

 • 4

  Tirana

  Hneď po raňajkách sa znova vydáme na cesty, dnes smerujeme do Albánska. Po ceste do Tirany si urobíme zastávku na pevnosti z tureckých čias. Nasleduje Tirana, po ubytovaní v hoteli vyrážame do ulíc. Okrem iného si pozrieme námesie Skanderbeg, Mešitu Ethem Bey a Národné Múzeum s dôrazom na albánsku históriu a archeologické nálezy. Večeru dnes máme v tradičnej miestnej reštaurácii a tí čo budú mať chuť, môžu pokračovať ochutnávkou miestneho nočného života. Vydáme sa do štvrte známej ako "zakázané mesto", kde vily komunistických lídrov dodnes stoja vedľa butikov, miestnych obchodíkov a rušných barov. Nocľah v Tirane.

 • 5

  Budva

  Dnes opúšťame Albánsko prechodom cez hranicu v Shkodra, kedysi hlavnom meste Illyriánskeho kráľovstva a pokračujeme ďalej do Budvy v Čiernej hore. Prekrásna príroda, zátoky a nádheré plážé - to je Budva, známa aj vďaka historickým pamiatkam. Mesto stojí na malom polostrove, ktorý dokonale chráni jeho kultúrne dedičstvo. Úzke uličky a malé námestia, kostol Sv. Trojice ukrývajúci hrobku spisovateľa Stjepana Mitrova Ljubisu, kostol Sv. Ivana, kostol Sv. Bohorodičky a Sv. Sávy. Nocľah v Budve.

 • 6

  Kotor / Dubrovník

  Pokračujeme do Chorvátska, cieľovou zastávkou je Dubrovník. Presúvame sa po pobreží a po ceste sa zastavíme v meste Kotor - tu sa nachádza známy Kotorský záliv, ktorý je neuveriteľne krásny v každom ročnom období a rovnako je zapísaný na zozname UNESCO. Okolo poludnia prichádzame do mesta Dubrovník, Perla Adriatiku ako znie jeho prezývka, sa preslávila najmä zachovaným opevnením a hradbami okolo mesta. Po príchode sa ubytujeme a vydáme sa na poctivú poznávaciu túru po meste. Okrem iného uvidíme Onofriovu fontánu, Františkánsky kláštor z 13. storočia a niekoľko nádherných unikátnych palácov. Nocľah v Dubrovníku.

 • 7

  Dubrovník

  Dnešný deň máte voľný program. Môžete si pozrieť Múzeum vojnovej fotografie, alebo ísť loďou na blízky ostrov Lokrum a spoznať jeho krásy. Nocľah v Dubrovníku.

 • 8

  Mostar / Sarajevo

  Po raňajkách opúšťame Dubrovník a smerujeme do vnútrozemia. Cez legendárny Moštar a jeho most ponad údolie vysoko v horách Hercegoviny (most ako aj po vojne kompletne zrekonštruované mesto, sú zapísané na zozname UNESCO) pokračujeme do hlavného mesta - Sarajeva. To sa pomaly stáva jedným z najzaujímavejších miest v Európe, zhmotňuje stret kultúr, pochopenie a je aj krehkým varovaním pred chybami. Privíta nás unikátna zmes náboženstiev a kultúr. Na večer určite navštívime Bascarsija - najstarší a originálny historický bazár Sarajeva a vyskúšame niektorú z miestnych špecialít - napríklad bosanski cevapi? Samozrejme, (pre tých, čo budú mať chuť) nesmie chýbať ani originálna shisha v shisha bare alebo fantastická miestna káva. Nocľah v Sarajeve.

 • 9

  Pyramídy Visoko / Novi Sad

  Po raňajkách dopoludnia voľno v Sarajeve. Pre záujemcov bude aj možnosť návštíviť unikátny a veľmi kontroverzný objav - Bosnianske pyramídy v oblasti Visoko. Po návrate na hotel okolo poludnia, pokračujeme v ceste do meta Novi Sad - barokového mesta s atmosférou strednej Európy. V centre mesta na nás čakajú dvestoročné domy, vonkajšie kaviarne, obchody. Perlou je vyzdobený Srbský ortodoxný kostol, štíhla katolícka katedrála a židovská synagóga. Nocľah v Novom Sade.

 • 10

  Belehrad

  Opúšťame Novi Sad a pokračujeme do Belehradu. Privítajú nás široké bulváre a veľké námestia, historický park Kalemegdan. Park je navyše aj miestom, kde nad Dunajom po stáročia majestátne stojí legendárna pevnosť Kelmegdan. Večer sa vydáme do bohémskej štvrte Skadarlijana, na ulicu Skadarska - na mieste, kde sa ortodoxné chrámy delia o miesto s modernými nočnými klubmi, vyskúšame autentické jedlo a zažijeme živú atmosféru. Nocľah v Belehrade.

 • 11

  Niš a let do Bratislavy

  Po raňajkách nasadáme do autobusu a pokračujeme do mesta Niš. Prezrieme si mesto a na miestnom trhu sa zamiešame medzi domácich. Popoludní sa odvezieme na letisko v Niš a letíme domov, do Bratislavy.

Fotogaléria