POD POVRCHOM BALKÁNSKEHO SVETA

Skutočný Balkán

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

 • Spoznáme menej turistickú časť Európy, no o to viac autentickejšiu a jedinečnejšiu, ktorú si zamilujete
 • Miesta, po ktorých sa vydáme, zažili veľké historické udalosti a nie tak dávnu brutálnu minulosť
 • Uvidíme ich divoké prírodné krásy, spoznáme veľmi priateľských ľudí, prežijeme ich kultúru na vlastnej koži
 • Kontrasty a kontroverzie tohto juhovýchodného cípu Európy boli vždy lákadlom pre cestovateľov
 • Postupne prejdeme cez Macedónsko, Albánsko, Bosnu a Hercegovinu, Čiernu Horu, Chorvátsko a Srbsko
 • Každá krajina má svoju vlastnú osobitosť a charakter, všade budeme počuť iné príbehy ľudí, vidieť iné krásy
 • Objavíme kultúrne bohatstvo prítomné všade okolo nás v podobe zvykov, tradícií a obyčají
 • Tento zájazd nás prevedie tým najkultúrnejším a najsvojráznejším regiónom starého kontinentu
 • Čakajú na nás pamiatky UNESCO, dychberúca príroda, miesta poznačené vojnou, či gastronomické špeciality

Cestujeme v malej skupinke do 10 osôb so slovenským i miestnym sprievodcom

Európa / Albánsko,Bosna a Hercegovina,Čierna Hora,Chorvátsko,Macedónsko,Srbsko

Skutočný Balkán

Termíny

Trvanie

Cena

12.08.2022 - 21.08.2022

10 (dni)

990 €V cene je zahrnuté:

 • Medzinárodná letenka vrátane letiskových táx
 • Ubytovanie v komfortných hoteloch strednej kategórie s raňajkami vlastnené domácimi ľuďmi
 • Všetky vstupy, aktivity, výlety a presuny uvedené v programe
 • Gurmánska plná penzia vrátane nápojových balíčkov počas celého zájazdu
 • Poistenie cestovnej kancelárie pre prípad insolventnosti v poisťovni Uniqa
 • 24/7 podpora Alchemy Travel

V cene nie je zahrnuté:

 • Vreckové a osobné výdavky účastníkov zájazdu
 • Príplatok za batožinu do podpalubia (rôzne možnosti)
 • Cestovné poistenie (odporúčame v Uniqa)
 • Príplatok za jednolôžkovú izbu (cca 150 EUR / osoba)

V prípade, že cestujete na zájazd sami, ponúkame Vám možnosť zdieľať izbu s iným individuálnym cestovateľom a tým ušetriť. Dajte nám prosím vedieť pri rezervovaní zájazdu)

Itinerár zájazdu

 • 1

  Odlet z Viedne do Skopje

  Hornatý región na konci Európy vždy vyvoláva zvedavosť. Miesta, ktoré zažili veľké historické udalosti a nie tak dávnu brutálnu minulosť, sú známe aj nespútanou divokou prírodou a priateľskými ľuďmi. Kontrasty a kontroverzie tohoto regiónu boli vždy lákadlom pre cestovateľov. Naša cesta nás zavedie do Macedónska, Albánska, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Čiernej hory a Chorvátska - do krajín s vlastnou osobnosťou a charakterom, doslova zaplavených kultúrnym, historickým a prírodným bohatstvom. Dnes letíme priamym letom z Viedne do macedónskeho Skopje. Odlet z Viedne je v dopoluňajších hodinách, prílet do Skopje napoludnie. Transfer na ubytovanie a hneď sa aj vydáme na túru po meste - navštívime pevnosť Kale, chrám sv. Dimitrija so žiariacimi ikonami, uvidíme majstrovské drevorezby, prezrieme si Starý bazár a prejdeme sa po Kamennom moste. Nocľah v štýlovom príjemnom hoteli v Skopje s raňajkami.

 • 2

  Skopje/Ohrid

  Po raňajkách opúšťame Skopje a smerujeme do mesta Ohrid. Po približne 3 hodinách cesty pokračujeme v poznávaní. Kvôli nespočetnému množstvu chrámov (365) je Ohrid známy ako "macedónsky Jeruzalem" či "Jeruzalem Balkánu" a spoločne s jazerom Ohrid je zapísaný aj na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Obrovské jazero s krištáľovo čistou vodou tvorí prírodnú hranicu s Albánskom a je jedným z najstarších a najhlbších jazier v Európe. Počas našich potuliek samozrejme neobídeme ani najvýznamnejší chrám v Macedónsku - Kostol sv. Sofie z 11. storočia, ktorý je ozdobený originálnymi byzantskými freskami, a svetoznáme ikony budeme obdivovať v Chráme sv. Klimenta. Nocľah v Ohride.

 • 3

  Tirana

  Po raňajkách sa znova vydáme na cesty, dnes smerujeme do Albánska. Po ceste do Tirany si urobíme zastávku na pevnosti z tureckých čias. Nasleduje Tirana, kde po ubytovaní v hoteli vyrážame do ulíc. Okrem iného si pozrieme námestie Skanderbeg, mešitu Ethem Bey a Národné múzeum s dôrazom na albánsku históriu a archeologické nálezy. Večeru dnes máme v tradičnej miestnej reštaurácii a tí, ktorí budú mať chuť, môžu pokračovať ochutnávkou miestneho nočného života. Vydáme sa do štvrte známej ako "zakázané mesto", kde vily komunistických lídrov dodnes stoja vedľa butikov, obchodíkov a rušných barov. Nocľah v Tirane.

 • 4

  Budva

  Dnes opúšťame Albánsko prechodom cez hranicu v Shkodra, kedysi hlavnom meste ilýrskeho kráľovstva, a pokračujeme ďalej do Budvy v Čiernej Hore. Prekrásna príroda, zátoky a nádherné pláže - to je Budva, známa aj vďaka historickým pamiatkam. Mesto stojí na malom polostrove, ktorý dokonale chráni jeho kultúrne dedičstvo. Úzke uličky a malé námestia, kostol Najsv. Trojice ukrývajúci hrobku spisovateľa Stjepana Mitrova Ljubisu, kostol sv. Ivana, kostol sv. Bohorodičky a sv. Sávu. Nocľah v Budve.

 • 5

  Kotor a Dubrovník

  Dnes dopoludnia voľno na oddych na pláži - kúsok od hotela máme pláž Jaz. Popoludní pokračujeme do Chorvátska, cieľovou zastávkou je Dubrovník. Presúvame sa po pobreží a cestou sa zastavíme v meste Kotor. Tu sa nachádza známy Kotorský záliv (Boka Kotorska), ktorý je neuveriteľne krásny v každom ročnom období a rovnako je zapísaný na zozname UNESCO. Podvečer prichádzame do mesta Dubrovník. Perla Jadranu, ako znie jeho prezývka, sa preslávila najmä zachovalým opevnením a hradbami okolo mesta. Po príchode sa ubytujeme v hoteli blízko pláže.

 • 6

  Dubrovník

  Dopoludnia po poctivých raňajkách v našom hoteli preskúmame Dubrovník počas prehliadky mesta. Okrem iného uvidíme Onofriovu fontánu, františkánsky kláštor z 13. storočia a niekoľko nádherných, unikátnych palácov. Popoludní máme voľný program - napríklad aj na čas na pláži. Fakultatívne môžete zájsť loďou na blízky ostrov Lokrum a spoznať jeho krásy. Nocľah v Dubrovníku v rovnakom hoteli ako predchádzajúcu noc.

 • 7

  Dubrovník, Mostar a Sarajevo

  Dnešné dopoludnie sme v programe vyhradili ako voľné. Môžete si užiť miestne slnkom zaliate pláže, prípadne si požičať bicykle a pozrieť si okolie. Náš mikrobus je k dispozícii aj na prípadné fakultatívne výlety do okolia. Popoludní opúšťame Dubrovník a smerujeme do vnútrozemia. Cez legendárny Mostar a jeho most ponad údolie vysoko v horách Hercegoviny (most ako aj po vojne kompletne zrekonštruované mesto sú zapísané na zozname UNESCO) pokračujeme do hlavného mesta - Sarajeva. To sa pomaly stáva jedným z najzaujímavejších miest v Európe, zhmotňuje stret kultúr, pochopenie a je aj krehkým varovaním pred chybami minulosti. Privíta nás unikátna zmes náboženstiev a kultúr. Večer určite navštívime Bascarsija - najstarší a originálny historický bazár Sarajeva - a vyskúšame niektorú z miestnych špecialít, napríklad "bosanski ćevapi". Pre tých, čo budú mať chuť, samozrejme nesmie chýbať ani originálna šiša (vodná fajka) alebo fantastická miestna káva. Nocľah v Sarajeve v príjemnom hoteli v absolútnom centre mesta.

 • 8

  Sarajevo a Novi Sad

  Po raňajkách sa vyberieme do ulíc Sarajeva poznávať spolu s miestnym sprievodcom. Okrem iného si pozrieme aj Tunel spásy, úzko spojený s konfliktom v roku 1993. Po obede pokračujeme v ceste do Noveho Sadu - barokového mesta s atmosférou strednej Európy. V centre mesta na nás čakajú dvestoročné domy, kaviarničky a šarmantné obchodíky - a samozrejme náš príjemný hotel. Nocľah v Novom Sade.

 • 9

  Novi Sad

  Perlou mesta je najmä vyzdobený srbský ortodoxný chrám, štíhla katolícka katedrála a židovská synagóga. Dnes absolvujeme unikátnu degustačnú prehliadku miestneho trhu s domácimi. Neskôr popoludní sa odubytujeme a približne za jednu hodinu cesty dorazíme do Belehradu. Večer sa vydáme do bohémskej štvrte Skadarlijana, na ulicu Skadarska. Tu sa ortodoxné chrámy delia o miesto s modernými nočnými klubmi. Nocľah v krásnom hoteli v Belehrade.

 • 10

  Belehrad

  Privítajú nás široké bulváre a veľké námestia či historický park Kalemegdan. Park je navyše aj miestom, kde nad Dunajom po stáročia majestátne stojí legendárna pevnosť Kelmegdan, ktorú navštívime. Ochutnáme autentické jedlá a zažijeme živú atmosféru. Večerným letom s odletom o 18.30 odlietame do Viedne, kam priletíme o 20.00. Alternatívne je možné zájazd predĺžiť o pobyt na pláži v Chorvátsku, zabezpečíme výhodne ubytovanie a dopravu.

Fotogaléria