Džungľa na súši aj pod vodou

Kalimantan a Derawan (2021)

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

 • Vydajte sa na viacdňovú riečnu plavbu do útrob dažďového pralesa. Tradičná drevená loď vás zavezie do Camp Leakey, rehabilitačného centra kriticky ohrozených orangutanov. Džungľa vás prekvapí svojou neskutočnou pestrosťou flóry a fauny.
 • Zavítajte do neveľkej dedinky Cempaka, ktorej obyvatelia už po stáročia brúsia drahé kamene tradičnými technikami. Zaujme nepochybne aj návšteva dediny Pandak Daun, ktorá je domovom tisícov vodných byvolov.
 • Kalimantan, to je aj tradičná archutektúra kmeňa Dayakov v oblasti Malaris, dobrodružný splav rieky Amandit na vratkej bambusovej plti, či jedinečný ostrov Kembang plný makakov, s tajomnou sochou bielej opice.
 • Ukončite svoje dobrodružstvo na ostrove Kalimantan oddychom v rozprávkovom tropickom raji súostrovia Derawan. Ponorte sa do jazera medúz na ostrove Kakaban. Pri koralových útesoch, ktoré ho obklopujú možno zazriete aj tak vzácne tvory, ako sú morské korytnačky a raje manta.

  Skutočné hodnotenia od účastníkov našich zájazdov si môžete prečítať kliknutím sem 

 

 Na tomto zájazde možnosť zabezpečenia vlastných leteniek neponúkame. 

Ázia / Indonézia

Kalimantan a Derawan (2021)

Termíny

Trvanie

Cena

15.05.2021 - 26.05.2021

12 (dni)

2500 €

V cene je zahrnuté:

 • medzinárodná spiatočná letenka z Viedne do Indonézie, vrátane batožiny a všetkých poplatkov a táx
 • ubytovanie v komfortných hoteloch a penziónoch strednej kategórie s raňajkami
 • všetka vnútroštátna letecká, pozemná a námorná doprava uvedená v itinerári
 • program uvedený v ponuke vrátane vstupov
 • služby expertného slovenského sprievodcu počas celého zájazdu a služby miestnych sprievodcov
 • poistenie cestovnej kancelárie pre prípad insolventnosti

V cene nie je zahrnuté:

 • stravovanie okrem raňajok
 • vreckové a osobné výdavky účastníkov zájazdu
 • príplatok za jednolôžkovú izbu: 150 EUR / osoba
 • cestovné poistenie  – odporúčame v UNIQA
 • možnosť transferu Bratislava – letisko Viedeň Schwechat a naspäť – 20 EUR / osoba, jednosmerná cesta 10 EUR / osoba

Itinerár zájazdu

 • 1

  Odlet z Viedne

  Stretávame sa v Bratislave a presúvame sa na letisko do Viedne. Odlet do indonézskeho mesta Jakarta a následný prelet do Pangkalan Bun na ostrove Kalimantan.

 • 2

  Loďou do útrob pralesa

  Po prílete do mesta Pangkalan Bun sa presunieme autom do prístavu Kumai a nastúpime na loď. Tradičná drevená riečna loď "klotok" má kapacitu pre piatich cestujúcich a posádku. Strecha kajuty tvorí hornú palubu ideálnu na pozorovanie bujného pralesa vôkol. Posádku lode tvoria kapitán, kuchár a miestny sprievodca. Pokojnou plavbou sa dostaneme čoraz hlbšie do útrob džungle a z okolitých stromov nás budú sledovať večne zvedavé opice. Večera a nocľah budú na palube. Na lodi sú tenké matrace s vankúšom a moskytierou, zásoba pitnej vody a jednoduchá toaleta.

 • 3

  Stretnutie s "ľuďmi lesa"

  Orangutan, alebo "orang hutan", v doslovnom preklade z indonézštiny znamená "lesný človek". Po raňajkách nás čaká asi dvojhodinová plavba do Camp Leakey - rehabilitačného centra týchto vzácnych primátov, cez ktoré sa pôvodne v zajatí chované orangutany vracajú do svojho prirodzeného prostredia džungle. Súčasťou návštevy tohto špeciálneho miesta je aj krátky trek do dažďového pralesa. V sprievode skúseného rangera uvidíte neuveriteľnú pestrosť miestnej fauny a flóry. Pri troche šťastia možno okrem spevavých vtákov zhliadnuť aj v konároch šantiace makaky a gibony. Po obede na lodi nasleduje návšteva kŕmiacej stanice, kde tamojšie orangutany kŕmia čerstvým ovocím. Noc strávime opäť na palube lode.

 • 4

  Dedina tisícov vodných byvolov

  Skoré raňajky, návrat do prístavu Kumai, odvoz na letisko a prelet do mestečka Banjarmasin. Našim cieľom je dedinka Cempaka, známa tradičnou ťažbou a brúsením diamantov a iných drahých kameňov. Navštívime aj Pandak Daun, dedinu, ktorá je domovom tisícov vodných byvolov. Prakticky každá miestna rodina ich vlastní niekoľko a už od nepamäti ich využívajú ako pomoc pri práci či zdroj obživy. Neskoro večer by sme mali doraziť do Loksado, kde strávime noc v jednoduchom miestnom hoteli.

 • 5

  Tradičná architektúra kmeňa Dayakov

  Kalimantan má špecifickú architektúru dlhých domov. Najlepšie miesto na jej spoznávanie je dedina Malaris, ktorou sa začne dnešný program. Nasleduje trek cez les k vodopádu Haratai. Cestou uvidíme okrem bohatej flóry aj rieky, ďalšie dlhé domy, prejdeme cez visiaci most a tri odľahlé osady miestneho kmeňa Dayakov. Podvečer sa vrátime do neveľkej chatky na večeru a nocľah.

 • 6

  Splav na bambusovom rafte

  Deň začneme prácou - pridáme sa k miestnym dedinčanom a v bambusovom háji nasekáme materiál na výrobu tradičnej plte. Čaká nás dobrodružná plavba na bambusovom rafte popod horu Kantawan po rieke Amandit obkolesenej dažďovým pralesom. Po celodennom výlete sa vrátime do mesta Banjarmasin, kde v hoteli stávime noc.

 • 7

  Plávajúce trhovisko a ostrov opíc

  Musíme vstať skoro, chceme totiž vidieť plávajúce trhovisko v Lok Baintan a najrušnejšie je práve na začiatku dňa. Z hotela vyrazíme približne o piatej, cesta na trh trvá hodinu. Po jeho preskúmaní zavítame na ostrov Kembang. Stojí na ňom neveľká svätyňa so sochou bielej opice, ktorá je častým miestom modlitieb a obiet tunajších ľudí. Ostrov obýva množstvo dlhochvostých makakov a ponúka jedinečnú príležitosť pozorovať ich z bezprostrednej vzdialenosti. Následne návrat do mesta Banjarmasin, cesta na letisko a let na sever.

 • 8

  Ostrov Derawan

  Z letiska Kalimarau pokračujeme priamo do prístavu Tanjung Batu. Rýchla loď nás odvezie na ostrov Derawan, ktorý patrí medzi najmalebnejšie ostrovné lokality Indonézie a vyniká najmä petrosťou podmorského života. Ubytujeme sa v hoteli a po zvyšok dňa bude voľný program s oddychom na pláži. Po večeri, ak sa nám pošťastí, uvidíme jedinečný úkaz - morské korytnačky kladúce vajcia do neveľkých priehlbín v piesku.

 • 9

  Ponor do jazera medúz

  Východ slnka patrí k najkrajším pohľadom na ostrove Derawan. Po raňajkách pripravíme výstroj a vydáme sa šnorchlovať. Prvou zastávkou bude tropický ostrov Kakaban obklopený koralovým útesom. Čaká nás aj netradičný ponor, na ostrove sa nachádza jazero s tisíckami medúz. Užívať si slnko a objavovať svet pod hladinou budeme aj popoludní. Podvečer návrat na ostrov Derawan.

 • 10

  Morské korytnačky a raje manta

  Prvou zastávkou dnešného výletu je ostrov Sangalaki. Ponoríme sa pod hladinu tyrkysového mora a ak budeme mať šťastie, plávať s nami budú aj majestátne morské korytnačky. Bohatý podmorský život Vás prekvapí aj v takzvanej koralovej záhrade. Najväčším lákadlom však zrejme bude ponor na takzvanom "Manta point", mieste s bohatým výskytom obrovských rají manta. Zastavíme sa aj pri mimoriadne fotogenickom ostrove Gusung a podvečer sa vrátime na Derawan.

 • 11

  Návrat do civilizácie

  Po raňajkách odubytovanie sa z hotela, plavba do prístavu Tanjung Batu, odvoz na letisko. Prestupný let do Viedne.

 • 12

  Prílet do Bratislavy

  Prílete do Viedne a transport do Bratislavy.

FotogalériaČím sme iní a čím pomáhame na tomto zájazde?


 • V Indonézii podporujeme domácich vlastníkov ubytovacích zariadení a hotelov – bývame v hoteloch vlastnených domácimi.
 • V cene zájazdu je zarátaný ofset oxidu uhličitého pri letenkách – pomáhate tak chrániť životné prostredie.
 • Spolupracujeme s lokálnymi sprievodcami, takže podporujeme miestny cestovný ruch, vami zaplatené peňažné prostriedky sú z veľkej časti minuté lokálne.

Účasťou na tomto zájazde sa s nami podieľate na lepšej budúcnosti cestovného ruchu.

V Indonézii s nami určite nezažijete: 

Krutosť páchanú na zvieratách

All inclusive rezorty

Ponižovanie iných kultúr

Masový turizmus