Z Bratislavy vyrážame v dopoludňajších hodinách smerom do obce Čičmany. Pre tých z vás, ktorí si chcú pozrieť Bratislavu, zostane čas na konci nášho okruhu Slovenskom. Rázovitá obec Čičmany patrí k najkrajším miestam Slovenska. Nielen kvôli svojej polohe v lone nádhernej prírody, ale najmä vďaka nádhernej architektúre, ktorá zdobí dedinu. Drevené maľované domčeky sú unikátom, ktorý stojí za objavovanie. Po príchode do Čičman absolvujeme prehliadku spolu s naším sprievodcom a zostane čas na obed v miestnej reštaurácii - na humne. Fujara je krásny hudobný nástroj ľudovej kultúry označovaný aj ako „kráľovná medzi ľudovými nástrojmi“. Je rozšírená len na Slovensku, osobitne na strednom Slovensku, a už niekoľko storočí je jedným z našich národných symbolov (najstaršia písomná zmienka o fujare pochádza z 18. storočia). Azda niet lepšieho miesta, kde by sme sa mohli naučiť zahrať pár tónov na fujare, než práve v Čičmanoch. Popoludní absolvujeme nenáročnú a zábavnú hru na fujaru. Neskôr pokračujeme smerom do rázovitej obce Terchová, kde sa ubytujeme v štýlovom hoteli s raňajkami. Pozrieme sa priamo do osady Jánošíkovci, ktorá je rodiskom Juraja Jánošíka. Stal sa hlavným hrdinom mnohých ľudových povestí a piesní. Jeho zbojnícky osud sa stal námetom mnohých hudobných, literárnych a výtvarných diel. Po Jánošíkovi sú pomenované aj niektoré prírodné útvary, slávnosti a jedlá. Unikátny vyrezávaný drevený betlehem sa nachádza v predsieni kostola sv. Cyrila a Metoda v centre obce Terchová. Terchovský ľudový rezbár Štefan Hanuliak, odlievač figurín Jozef Holúb a mechanik pohybu Štefan Krištofík zrealizovali svoj nápad a nainštalovali v kostole sv. Cyrila a Metoda krásny pohyblivý betlehem. Betlehem tvoria tri časti: prvá časť zobrazuje tradičnú historickú Terchovú s typickými remeslami. Druhá časť je miesto narodenia Ježiša, skromné jasličky. Tretia časť zobrazuje prepychové mesto Jeruzalem. Časom sa nahradili figúrky z plastu vyrezávanými figúrkami z lipového dreva. Každým rokom na terchovskom betleheme pribúda niečo nové, pribúdajú náboženské výjavy z Betlehema i Jeruzalema. Atmosféru Terchovej dopĺňajú nové ľudové remeslá a dielničky majstrov. Gurmánsku slovenskú večeru (v cene zájazdu) si dáme v miestnej reštaurácii v našom hoteli.
Po výdatných raňajkách v našom hoteli pokračujeme v ceste. Našou prvou zastávkou približne po 20 minútach cesty je dedinka Párnica. Nie je všetko zlato, čo sa blyští, a nie je všetko modrotlač, čo je modrobiele. Na Slovensku sa modrotlač začala produkovať už v 18. storočí a toto remeslo sa veľmi rýchlo rozšírilo do všetkých krajov. Keďže základným materiálom pre produkciu modrotlače je plátno, jej výroba sa spočiatku koncentrovala hlavne v oblastiach, kde bolo rozvinuté plátenníctvo vo forme domácej výroby. Zastavíme sa v miestnom obchodíku a aj v dielni, kde sa tvorí skutočné umenie modrotlače. Ak to podmienky dovolia, dozvieme sa o procese výroby modrotlače. Pokračujeme v ceste za poznaním. Zastavíme sa na ovčej farme, kde uvidíme proces výroby tradičných slovenských výrobkov - mlieka, srvátky, syra a najmä tradičnej bryndze. Na obed si dáme bryndzové halušky priamo na farme (v cene zájazdu). Po ceste do Vysokých Tatier navštívime múzeum v prírode vo Vlkolínci. Tradičné drevenice sú tu úžasne zachované, akoby sa v nich zastavil čas. V tomto krásnom prostredí na nás čaká vystúpenie tradičných slovenských tancov v ľudových krojoch, v prípade záujmu sa môžete aj pár krokov naučiť. Naším dnešným cieľom je Tatranská Lomnica, kde sa ubytujeme v hoteli 3* a viac s raňajkami. Večera je dnes vo vlastnej réžii.
Dáme si raňajky v našom hoteli a odubytujeme sa. Vyvezieme sa nad oblaky a prežijeme neopakovateľné výhľady na okolité štíty najmenších veľhôr sveta. Vstúpime do kráľovstva ticha a oddýchneme si v štýlovej kaviarni Dedo. Z údolnej stanice v Tatranskej Lomnici vedie 4-miestna kabínková lanovka na medzistanicu Štart, odkiaľ nás vyvezie nová moderná 15-miestna gondola na Skalnaté pleso, ktoré je vrcholovou stanicou a zároveň prestupnou stanicou na Lomnický štít. Odtiaľ nás na štít vyvezie unikátna visutá červená lanovka, ktorá prekonáva 855-metrové prevýšenie a jazda trvá 8,5 minúty. Výhľad z Lomnického štítu je nezabudnuteľným zážitkom. Zostane nám aj čas na obed v Lomnici a osobné voľno. Po obede sa prevezieme do stredovekého mesta Levoča, zapísaného na zozname pamiatok UNESCO. V Bazilike sv. Jakuba si pozrieme jedinečný 18,6 metra vysoký oltár Majstra Pavla z Levoče - je to najväčší drevený oltár na svete. Zastavíme sa aj pod Spišským hradom. Svojou rozlohou prevyšujúcou 4 hektáre (presne 41 426 m2) sa považuje za jeden z najväčších hradných komplexov strednej Európy. Naša cesta Slovenskom nás ďalej zavedie do mesta Kežmarok, kde sa nachádza unikátny drevený kostol postavený bez jediného klinca - zmestí sa doň vyše tisíc veriacich. Pokračujeme smerom na sever do rázovitej obce Červený Kláštor, kde sa ubytujeme v miestnom penzióne s raňajkami. Sme v Pieninách, ktoré si naplno vychutnáme na nasledujúci deň. Dnes nás čaká výborná večera v miestnej goralskej reštaurácii.
Dopoludnia sa vyberieme splavovať Dunajec. Dunajec slúžil od pradávna aj ako dopravná tepna. Už v 2. storočí pred naším letopočtom sa k Baltiku splavovali grécki a rímski kupci kvôli jantáru. Neskôr sa týmto spôsobom prepravovalo drevo, železo, antimón, liečivé korienky, sušené slivky, syr, medovina a ďalšie produkty. Z tejto tradície sa preniesli na pltnícky klobúk ozdoby z Baltiku - za každý splav jedna mušlička. Rieku splavujeme na drevených goralských pltiach, pričom plť vedú dvaja skúsení pltníci oblečení v goralskej veste a klobúku. Samotná plavba z centrálneho nástupiska pre plte od penziónu Pltník z Červeného Kláštora po ústie Lesnického potoka trvá cca 1 hod. a 45 minút a prekonáva výškový rozdiel 40 metrov. Dunajec vyhĺbil v pohorí Pienin obrovskú úzku a kľukatú tiesňavu dlhú 9 km. Je to skutočne unikátny zážitok a jedna z najväčších atrakcií Slovenska. Po samotnom splave sa presúvame do kráľovského mesta Bardejov, kde si pozrieme dokonale zachovalé stredoveké námestie. Navštívime majestátnu gotickú Baziliku sv. Egídia a prejdeme sa historickou židovskou štvrťou. Slovensko je známe svojimi náboženskými tradíciami a skutočné klenoty nájdeme práve v okolí mesta Bardejov. Drevené kostoly. Navštívime drevené kostolíky v Hervartove (Unesco), Lukov a v Krivom. Boli postavené v 16.-18. storočí a sú izolované v malých dedinkách a sú dokonale zachované vrátane ich interiérov. Po približne hodine cesty dorazíme do Košíc, kde sa ubytujeme v hoteli s raňajkami v absolútnom centre mesta. Večera je dnes zahrnutá v cene - dáme si ju priamo v miestnom pivovare v centre mesta - Pivovar Hostinec. V prípade záujmu absolvujeme aj exkurziu po pivovare, kde nám odhalia proces výroby piva a samotnú filozofiu. V stredovekej pivnici, kde sú ukryté všetky pivné poklady, ochutnáte pivo v najlepšej kondícii, priamo pri zdroji, kde je naozaj veľkým zážitkom ochutnávanie piva v rôznych štádiách procesu výroby.
Po chutných raňajkách v našom centrálne umiestnenom hoteli absolvujeme prehliadku centra mesta Košice. Miesto, kde sa Západ stretáva s Východom, história a ľudské osudy s prítomnosťou. Košice sú jedinečná stredoeurópska metropola - dostaneme sa na miesta, kde pulzoval život od začiatkov mesta, spoznáme slávneho rodáka, patrónku mesta, miesto, kde sa vyhlásil Košický vládny program, miestny „rozhlas“, harfové divadlo a ďakovnú sochu za prežitie. Na tejto prehliadke nebude o superlatívy núdza. Samozrejmou návštevou počas prehliadky je Dóm svätej Alžbety - najväčší chrám na Slovensku. Kráľovské schodisko vo vnútri Dómu. Jedno z piatich dvojitých točitých gotických schodísk v Európe. (Za ďalšími by ste museli ísť do Grazu, Šegešváru, Kluži či do Prahy.) Výstup po týchto schodoch nie je fyzicky náročný a za pár minút oceníte dômyselnosť gotických staviteľov. Z kráľovského balkóna je nádherný výhľad na celú strednú časť Dómu i na krásnu nedávno zrekonštruovanú secesnú fresku naproti. Ocitnete sa na mieste, kde sa zrejme vystavovala Najsvätejšia Krv. Celokovový oltár je údajne jediný v Európe. Až kým sa človek nedotkne, neuverí, že tento vysoký bočný oltár Svätého Kríža je odliaty zo železa. V r. 1931 ho posvätili na pamiatku obetí 1. svetovej vojny. Je vraj odliaty zo zbraní použitých v tejto vojne. Najkrajší výhľad na Košice je z dómskej veže. Počas výstupu uvidíte hodinový stroj i zvony, na ktorých mladý košický zvonár zvonieva každú nedeľu. Ručné zvonenie na Slovensku je kandidátom na zápis do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Po prehliadke Košíc a osobnom voľne sa popoludní presúvame znova do prírody. Východné Slovensko je známe produkciou vína svetovej kvality - vinohradnícka oblasť Tokaj je predovšetkým miestom zrodu kráľovského moku, ale skrýva v sebe veľa nepoznaného. Toto jedinečné miesto na Slovensku dotvárajú nielen historické tufové pivnice, sudy plné vína, malebné dedinky s bohatou históriou, v ktorých tajomstvá minulosti dnes odhaľujú kultúrno-historické pamiatky, ale unikátnym miestom ho svojou tvrdou a svedomitou prácou robia aj pestovatelia, výrobcovia vín a miestni obyvatelia. Rozprávkové prechádzky vinohradmi a okolitou prírodou, tradičné domáce jedlo a príjemné vidiecke ubytovanie očarí každého, kto navštívi tento jedinečný kút Slovenska. Našou ďalšou zastávkou je dnes historická pivnica Zlatý strapec. Ide o rodinné vinárstvo, kde sa výrobe vína venuje už 3. generácia vinárov. Vinárstvo poskytuje jedinečné degustácie v stredovekej pivnici, predstaví históriu, technologické postupy pri výrobe tokajských vín a hlavne široký sortiment nezabudnuteľných vín. V areáli firmy sa nachádza letný altánok, kde k vynikajúcim vínam a pri príjemnej hudbe ponúkajú miestnu gurmánsku špecialitu – zemplínsku pikantnú pochúťku, ktorú samozrejme ochutnáme. Prenocujeme v kvalitnom penzióne s raňajkami v dedine s poetickým názvom Viničky.
Po raňajkách v našom penzióne vyrážame na cesty a popri Zádielskej tiesňave sa presúvame do obce Betliar, ktorá je známa hlavne klenotom - kaštieľom Andrássyovcov. Kaštieľ si pozrieme počas komentovanej prehliadky, je známy aj krásnym udržiavaným parkom. Po prehliadke a čase na krásne fotky sa po približne polhodine jazdy dostávame k hlavnému vstupu do skutočného podzemného kráľovstva. Domica je najznámejšou a najdlhšou jaskyňou národného parku Slovenský kras. Okrem významných geomorfologických hodnôt pozornosť púta najmä vzácnymi archeologickými nálezmi, svojou krásou, ako aj početným druhovým zastúpením netopierov. V rámci jaskýň Slovenského krasu je zaradená do svetového prírodného dedičstva. Mimoriadna pestrosť kvapľovej výzdoby a bohatstvo tvarov radia Domicu medzi naše najkrajšie jaskyne. Nezabudnuteľný zážitok v nás zanechá plavba po podzemnej riečke Styx s dĺžkou 140 m, ktorú tiež absolvujeme. Po skončení prehliadky jaskyne nasadneme a pokračujeme v ceste, v podvečerných hodinách dorazíme do Banskej Štiavnice. Mesto ležiace uprostred Štiavnických vrchov na strednom Slovensku je mestom zaradeným do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO a je jedným z najkrajších a historicky najzaujímavejších miest na Slovensku. Prenocujeme v štýlovom hoteli 3* a viac s raňajkami v centre mesta, večeru si dáme v miestnej reštaurácii.
Hneď ráno sa pešo prejdeme od nášho hotela k ústiu štôlne Glanzenberg - nachádza sa priamo v meste. Preslávili ju návštevy viacerých panovníkov a významných osobností, na počesť ktorých boli v štôlni osadené pamätné tabule. Fárali v nej aj cisárske návštevy z viedenského dvora. Múzejníci nás pred vstupom vybavia plášťom, prilbou, baterkou aj gumákmi. Bez tohoto zážitku by naša návšteva Banskej Štiavnice nebola kompletná. Po návrate z bane absolvujeme asi dvojhodinovú prehliadku mesta a uvidíme tie najdôležitejšie pamiatky, ktoré mesto ponúka. Popoludní sa vyberieme kúsok za mesto Banská Štiavnica. Romantické jazierka sú vlastne umelé vodné nádrže, postavené najmä v 18. storočí. Ich účelom bolo zhromažďovať dostatok vody na pohon banských zariadení. Bolo ich vyše 60 a boli pospájané systémom vodných jarkov a štôlní. Z tých, ktoré sa zachovali, sa niektoré v lete využívajú na rekreáciu a práve Počúvadlo je jedno z najznámejších. Pri jazere Počúvadlo strávime pokojné popoludnie - môžete sa člnkovať a v prípade, že to počasie dovolí, aj si v tomto krásnom tajchu zaplávať. V prípade záujmu pre tých z vás, ktorí sa nabažili krásy jazier, odporúčame vyskúšať jazdenie na koňoch v prekrásnej prírode Štiavnických vrchov. Ranč Nádej sa nachádza len pár minút od Banskej Štiavnice, vychádzku do terénu tu prispôsobia Vašim požiadavkám a schopnostiam. Môžete si vybrať pomalšiu prechádzku krokom, alebo ak ste pokročilejší jazdec, časť vychádzky absolvujete klusom a cvalom. Rozlúčkovú večeru si dnes dáme v štýlovej reštaurácii a pivovare Erb (v cene zájazdu). Prenocujeme v rovnakom hoteli ako predchádzajúcu noc.
Po raňajkách sa vyberieme na poslednú časť našej okružnej cesty po Slovensku a smerujeme do hlavného mesta, do Bratislavy. Po príchode sa náš zájazd končí. Pre mimobratislavských účastníkov a samozrejme, pre tých, ktorí prejavia záujem, je pripravená štvorhodinová kompletná a zábavná prehliadka Bratislavy. Po pešej prechádzke centrom mesta - Hviezdoslavovo námestie, Dóm sv. Martina, najstarších ulíc mesta a Hlavného námestia - nasadneme znova pred Slovenským národným divadlom do nášho mikrobusu. Prevezieme sa po Medenej ulici a po Dunajskej ulici smerom k Modrému kostolíku. Zastavíme sa v miestnom bistre na občerstvenie a na kus reči. Po krátkej prestávke pokračujeme smerom k Medickej záhrade a odtiaľ cez uličky bratislavských Palisád, plné histórie a starých víl, a domov smerom na Slavín, kde absolvujeme ďalšiu zastávku s výhľadom na mesto. Návštevníci hlavného mesta veľakrát obídu Kalváriu, čo je veľká škoda - je to podľa domácich asi najkrajšia časť Bratislavy, vrátane Horského parku. Vychutnáme si jazdu strmými uličkami a zastavíme sa v miestnej horárni. Odtiaľto na nás čaká presun približne 20 minút cez Slávičie údolie a po Devínskej ceste do Devína. Čakajú nás v miestnom vinárstve, kde sa okrem klasického produkuje aj ríbezľové víno a iné špeciality. Navštívime priamo domácich v ich privátnej pivničke a dozvieme sa čo to o živote v tejto časti mesta. Sladký život spečatíme miestnym dezertom. Našou poslednou zastávkou bude hrad Devín a sútok Moravy a majestátneho Dunaja. Vychutnáme si krásne výhľady, prejdeme sa popod hrad a smerujeme nazad do mesta na rovnaké miesto, kde začala naša prehliadka. Tu sa náš zájazd končí. V prípade záujmu o prenocovanie v Bratislave nás, prosím, informujte pri rezervácii zájazdu.