Z Marakéša na Saharu

Maroko (2019 / 2020)

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

 • Od farebného a chaotického Marakéša po náladové scenérie Saharskej púšte, Maroko je plné tajomstiev a bohatej kultúry.
 • Bývame v tradičnom ubytovaní a preskúmame dedinky mimo turistických ciest.
 • Naučíme sa tajomstvá prípravy perfektného Marockého couscous, navštívime grandiózne opevnené obydlia ako Ait Benhaddou, cestujeme na ťavom chrbte po Sahare a relaxujeme na plážach Essaouira.
 • Opradené legendami, Maroko ponúka prekvapenia na každom rohu – tento zájazd Vám odhalí tajomstvá a skryté poklady tejto unikátnej destinácie.
 • Cestujeme v malej skupinke 10 osôb. 

Afrika / Maroko

Maroko (2019 / 2020)

Termíny

Trvanie

Cena

22.11.2019 - 01.12.2019

10 (dni)

1400 €
1450 €

13.11.2020 - 22.11.2020

10 (dni)

1400 €
1530 €

V cene je zahrnuté:

 • Ubytovanie v hoteloch strednej kategórie s raňajkami
 • Ubytovanie na Sahare v pohodlnom plne vybavenom kempe s raňajkami
 • Prestupná letenka z Viedne do Marakéša vrátane táx a batožiny
 • Všetky transfery v destinácií od pristátia na letisku Marakéš po odlet
 • Služby odborného slovenského sprievodcu počas celého zájazdu
 • Všetky výlety uvedené v programe vrátane všetkých vstupov
 • Poistenie CK pre prípad insolventnosti v poisťovni Uniqa
 • 24/7 cestovateľská podpora Alchemy Travel

V cene nie je zahrnuté:

 • Stravovanie okrem raňajok
 • Vreckové a osobné výdaje
 • Prípadný príplatok za jednolôžkovú izbu (cca. 150 EUR)
 • Transfer na letisko Viedeň z Bratislavy a nazad do Bratislavy (služba Alchemy Travel, 10 EUR / osoba / spiatočná cesta
 • Odporúčame cestovné poistenie v poisťovni Uniqa

Itinerár zájazdu

 • 1

  Farebný Marakéš

  Odlet z Viedne v ranných hodinách. Vitajte v meste Marakéš v Maroku. Toto mesto je sviatkom pre zmysly. Lákavá vôňa a brilantné farby trhov a korenia, zvuky hudobníkov, krásných kobercov, delikátnych jedál, akrobatov a parfumovaných záhrad. Vyberieme sa preskúmať niektoré časti mesta, napríklad neopísateľnú atmosféru Mediny s jej domácimi výrobkami z trhu, krásnu keramiku, výrobky z dreva, mede, kože, ručne tkané koberce, domáce koreniny a oveľa viac. Pozrieme sa na veľkolepé mešity, hroby a staré ruiny, ktoré sú "roztrúsené" po meste. Dnešný večer zakončíme na hlavnom námestí mesta - Djemaa El-Fna, s kúskom slávneho marockého pečiva a pohárom čerstvého džúsu či vínka. Ubytovanie v hoteli.

 • 2

  Aroumd

  Po raňajkách sa stretávame a súkromným transferom vyberieme na krátku cestu po pohorí Atlas do dediny Imlil (približne 2 hodiny), okolo krásnych hôr a ich zasnežených končiarov a cez údolia plné kvetov. Po príchode do tejto dedinky si naložíme batožinu na muly a absolvujeme asi hodinovú prechádzku do pokojnej dediny Aroumd. Počas nej nazrieme aj do tradičného horského dedinského života. Pre tých, ktorí by boli z pešej cesty príliš vyčerpaní, je tu možnosť na muloch sa aj odviezť. Na skalnom výbežku posadená dedina Aroumd ponúka úžasný výhľad na pohorie Vysoký Atlas i jedinečnú príležitosť zažiť tradičnú berberskú kultúru. Noc strávime v rodinnom horskom dome. Obklopení vôňou drevín a chleba spoznáme hostiteľskú rodinu a vychutnáme si berberskú pohostinnosť a jedlo. Zariadenia sú útulné a veľmi pohodlné a atmosféra vytvára jedinečné zážitky. Zvyšok dňa využijeme na preskúmanie dediny a okolitej krajiny. Pripravený je výlet asi osem kilometrov k pútnickej svätyni Sidi Chamharouch (približne 4 hodiny cesty) - špeciálne miesto mimo dosahu moderného sveta. Spoločná večera u domácich, kde aj prespíme.

 • 3

  Ait Benhaddou

  Dnes ráno po raňajkách vyscestujeme po horských cestách a cez najvyšší priechod Maroka, Tizi n'Tichku (2 260 m.n.m.), na Ait Benhaddou na okraji Sahary (približne 6 hodín). Posadený na kopci a takmer nezmenený od 11. storočia, Ait Benhaddou je jedným z najviac kultových miest Maroka. Kedysi to bola dôležitá zastávka pri prechode karaván, keď prevážali soľ cez Saharu a domov sa vracali so zlatom, slonovinou a otrokmi. Dnes je jeho veľký kasbah zaradený do zoznamu svetového dedičstva, pričom jeho opevnená dedina je dobrým príkladom architektúry z hliny. Ak budeme mať dojem, že poznáme toto miesto, pravdepodobne sme ho videli v niektorej zo zoznamu filmových a televíznych inscenácií, vrátane Lawrence z Arábie, Hra o Tróny či Gladiator. Vychutnáme si prechádzku po vinných uliciach starého mesta, aby sme sa dostali na vrchol kopca, odkiaľ si môžeme vychutnať výhľad na okolité údolia. Vo večerných hodinách, sa môžeme spoločne zapojiť do jednoduchého varenia najznámejšej kuchyne v Maroku: kuskus a tagín. Miestni obyvatelia nám s radosťou vysvetlia tajomstvá a jemnosti týchto tradičných jedál. Ostávame na tomto mieste kde prespíme v jednoduchých, ale opäť veľmi príjemných podmienkach.

 • 4

  Zagora

  Stretávame sa po raňajkách. Dnes ráno prejdeme na juh smerom k Sahare a zastavíme sa v pravidelne používanom filmovom mieste Ouarzazate pozdĺž cesty (približne 5 hodín celkom). Cestou si urobíme krátku zástavku v krásnom prostredí a pokračovať budeme pokračovať do mesta Zagora, malého mesta v oáze na okraji Sahary, ktoré je ideálne pre jednodňový výlet. Prejdeme sa cez palmové háje a po očarujúcej prírode. Cestou sa zastavíme na spoločnej večeri. Ubytovanie.

 • 5

  Kemp / Sahara

  Pokračujeme v jazde do pohraničného mesta M'Hamid (približne 1 hodinu). Odtiaľto prejdeme krátkou jazdou na ťavách cez piesočné duny, kde potom presadneme do vozidiel 4x4. Táto trasa prebieha paralelne s alžírskymi hranicami, cez kamennú Hamadu, ktorej jediným obyvateľstvom sú malé rozptyly kočovníkov a ich ťavy. Na obrovské a jedny z najznámejších piesočných dún Erg Chigaga sa dostaneme neskoro popoludní. Erg je ako "obrovské more" posúvajúcej sa piesočnej masy, ktoré sa formuje do malebných zvlnených hrebeňov a údolí. Erg Chigaga je jedno z kultových miest na svete, s vysokými dunami až do výšky 150 metrov. Nocovať budeme v tábore so základnými potrebami. Poznámka: Počas zimných mesiacov od novembra do marca môže byť v noci veľmi chladno, takže je dobré priniesť základné vrstvy a teplý spací vak. Poznámka: Vzhľadom na spätnú väzbu cestujúcich všetky odlety v letných mesiacoch jún, júl a august používajú v Sahare mierne zmenenú trasu. Budeme mať 4x4 autá safari na vzdialené duny Erg Chigaga, ale namiesto kempovania v dunách zostaneme v pevnom tábore v Ouled Idriss. Tento tábor je vhodnejší pre vysoké letné teploty.

 • 6

  Taroudannt

  Dnes po raňajkách, nakukneme do pravého trhového mestečka Taroudannt, niekedy nazývaný aj ako "Malý Marakéš". Cesta by mala trvať celkovo asi šesť hodín a prechádza púštnou scenériou a pozdĺž domorodých arganových stromov. Tí, ktorí nevedia, Arganový olej je vysoko cenený najmä pre svoje kulinárske, kozmetické a medicínske použitie a vyrába sa iba v Maroku a určite je ochrannou známkou Maroka po celom svete. Ak budeme mať šťastie, možno stretneme „slávny obraz kôz“, ktoré lezú tieto stromy pri hľadaní orechov. Ak sa chce koza v južnom Maroku najesť, nemá totiž veľmi na výber, pretože pod nohami má len suchú hlinu a pár trsov trávy. Ale asi deväť metrov nad ňou visia šťavnaté plody arganovníka. Kozy sa preto s pomocou domácich pastierov naučili loziť po týchto stromoch. Spoločná večera, ubytovanie.

 • 7

  Essaouira

  Ráno po raňajkách, pokračujeme cez sútoky, kde sa stretneme s pravými marockými obchodníkmi aby sme si s nimi skúsili vyjednávanie strieborných šperkov či zakúpili krásnu farebnú marockú keramiku a mozaiky. Potom opustíme údolia a pokračujeme smerom na západ do pobrežného mesta Essaouira (približne 5 hodín). Názov Essaouira znamená „obraz“, ktorý je celkom vhodný, pretože je to také malebné mestečko, ktorého kúzlo je nepopierateľné. V kamenných hradbách nájdeme biele domčeky, ktoré na seba zapadajú ako skladačky a s jasnými modrými okenicami, vytvarájú umeleckú galériu. Toto umelecké mesto je bývalou portugalskou obchodnou kolóniou a kedysi ho osídlovalo významné britské a židovské obyvateľstvo. Mesto stojí pred skupinou skalnatých ostrovov nazývaných „Mogador“ a je obklopené rozľahlými piesočnatými plážami a dunami. Je to stále zaneprázdnený rybársky prístav, naplnený malými farebnými loďkami, ktoré každodenne chodia na ranné plavby. Nie len bežní návštevníci, ale napríklad aj Orson Welles a Jimi Hendrix, boli zvádzaní kúzlami, tohto miesta a trávili tu veľa svojho času v šesťdesiatych rokoch. V poslednej dobe filmár Ridley Scott, vybral mestské hradby ako dôležitú polohu pre jeho film Kráľovstvo neba. Keď prídeme skoro večer, nebude už veľa času rozhliadnuť sa. Večeru si môžeme dopriať spoločne s morskými plodmi, ktoré sú lahodné a neskutočne čerstvé.

 • 8

  Essaouira

  Stretávame sa po raňajkách. Dnes sa k nám pripojí miestny sprievodca, s ktorým si detailne prejdeme starú medinu, židovský mellah, prístav a jeho okolie. Potom využijeme svoj voľný čas na to, aby sme sa dostali do „vnútra“ mesta. Úzke ulice Essaouira sú ideálne pre príležitostné prieskumy. Ich veľkosť odrádza autá, a na prechádzke mestom sa budeme cítiť, ako keby sa len málo zmenilo od čias morských pirátov. Rybársky prístav je vážna komerčná prevádzka a je veľmi zábavné sledovať denný úlovok a jeho následnú aukciu. Pripravuje sa čerstvá varená doska denného úlovku. Prehliadneme si bohaté obchody a zaujímavé umelecké galérie, ktoré robia toto mestečko obzvlášť príjemným miestom na odpočinok na niekoľko dní. Má rastúcu povesť o svoje unikátne umenie a stáva sa ešte známejším svojim vylekaným drevom Thuya, jemne tvoreným a vytesaným do malých obchodov, ktoré sú zabudované do hrubých stien portugalských hradieb. Vôňa z olejov používaných na leštenie bohato zafarbeného dreva preniká vzduchom a robí neuveriteľne príjemnou prechádzku po uliciach. V čase obeda sa všetky podniky zaplnia a atmosféra sprevádzaná miestnou hudbou, arabčiny a ľudí pripomína skôr orientálny festival než obednú prestávku. Ak by sme sa však radšej uvoľnili, nenechajme si ujsť príležitosť dopriať si pravý hammam kúpeľ v miestnom štýle. Spoločná večera. Ubytovanie.

 • 9

  Marrakech

  Skoro ráno sa stretneme po raňajkách aby sme si ešte naposledy užili toto krásne mestečko plné prekvapení. Okolo obedných hodín nás vyzdvihne spoločný transfer, s ktorým sa presunieme do Marakéšu (približne 3 hodiny). Pamiatok mesta Marakéš je mnoho a aby sme to stihli, pozrieme si tie najznámejšie a najpríťažlivejšie. Od známej mešity Koutoubia a jej nádherného minaretu do menej známych tropických záhrad francúzskeho maliara Jacquesa Majorelleho (teraz vlastneného Yves Saint Laurent). K dispozícii je Palais Bahia, vynikajúci príklad moslimskej architektúry a zrúcaniny Palais Badi, údajne jeden z najkrajších palácov na svete vo svojej dobe. Saadské hroby sú nedávno odkrytým klenotom Medíny. Všetky spomenuté pamiatky sú súčasťou fenomenálnej mediny Maroka. Svoj voľný čas môžeme venovať aj na nákupy, kde každý krok prináša nové vône, nový pohľad alebo nový darček . Dnes večer sa vrátime späť na Djemaa El-Fna a okolitú medinu. Keď noc padá na toto námestie, mení sa na dynamický zhluk ľudí. Na námestí sa začínajú schádzať pouliční maliari, henna-maliari, či umelci, a tí ktorí so sebou berú stánky plné marockých lahôdok, ktorým len ťažko odolať. Možnosť večerať so skupinou alebo samostatne. Ubytovanie na hoteli.

 • 10

  Marrakech

  Naše dobrodružstvo po Maroku konči raňajkami. Transfer nás zavezie na letisko. Prílet do Viedne, transfer do Bratislavy.

FotogalériaČím sme iní a čím pomáhame na tomto zájazde?


V Maroku začíname budovať silné spojenie s miestnymi komunitami, umelcami, veterinárnymi nemocnicami a hendikepovanými – väčšina z nich žije práve z dotácií a prípadného predaja ich produktov turistom alebo iným návštevníkom. Na tomto zájazde budeme mať možnosť interakcie s miestnymi, pochopiť ich hodnoty, oceniť ich prípadnú tvorbu a pomôcť im s udržateľným rozvojom ich súkromných životov.

Kdekoľvek je to možné, zmluvu o spolupráci podpisujeme s marockými dodávateľmi a asistujeme im pri zlepšovaní kvality nimi ponúkaných služieb. Rezervovaním tejto cesty nám pomáhate a podporujete miestnych podnikateľov, umelcov, poskytovateľov služieb, majiteľov ubytovania. Na zájazde spolupracujeme s miestnymi sprievodcami, ktorých tlmočíme do slovenského jazyka – je to zárukou autentického sprevádzania v tejto destinácii. Nikto nepozná destináciu lepšie ako ten, kto v nej žije.

Počas našich ciest do Maroka máte možnosť stretnúť množstvo domácich miestnych ľudí. Jednu večeru si dáme v miestnej rodine v Ait Benhaddou, kde nadviažeme nové priateľstvá a pochopíte, ako sa žije v Maroku. Samozrejme sa zabavíme pri tom, ako sa budeme učiť pripravovať legendárny pravý marocký kuskus (cous cous)