Dobrodružstvo za polárnym kruhom

Fínska zima (2021/2022)

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

„Skvelý program obohatený super aktivitami navyše. Vďaka perfektnej organizácii, profesionalite a empatii sprievodcu Petra Palguta mám nádherné zážitky s ďalšími super spolucestovateľmi. Ďakujem Peťovi Palgutovi. A tiež Marekovi Nehybovi za starostlivosť pred zájazdom. Pozdravujeme celú skvelú partiu.“

Gitka, Fínska zima (február 2019)

„Zájazd bol perfektne organizovaný s pripraveným a úžasným sprievodcom. Krásna krajina, z ktorej sme si doniesli neskutočné zážitky (jazda na psích záprahoch a samozrejme polárna žiara). Každému, kto ma chuť vymeniť pohodlie za niečo jedinečné a neopakovateľné, vrelo odporúčam.“

Martin, Fínska zima (február 2019)

V roku 2019 sme zájazd zrealizovali 2 x so skupinou 6 a 8 osôb. 

 • Poistenie liečebných nákladov a prípadnej karantény v cene
 • Zažijeme jedno z najlepších miest na pozorovanie nočnej oblohy bez akéhokoľvek obmedzenia a perfektnej viditeľnosti pri meste Ivalo, neopakovateľný zážitok v podobe pozorovania polárnej žiary.
 • Táto dovolenka má nádhernú základňu vo fínskom Laponsku – ubytovanie v klasickom drevenom kempe pri rieke v oblasti Ivalo vo vykurovaných drevených tradičných fínskych chatkách a apartmánoch (Ivalo River Camping vlastnený miestnou komunitou).
 • Dni si spestríme nielen večerou pod hviezdami v tradičnej drevenej kote s atmosférou praskajúceho dreva, ale napríklad aj športovými aktivitami. Bežecké lyžovanie cez nedotknutú prírodu Laponska, stretnutie s miestnym pastierom sobov, husky záprahy a iné zaujímavosti v blízkosti miesta, kde budeme ubytovaní.
 • Psie záprahy v cene!
 • Unikátny zájazd, aký vám nikto iný neponúkne.
 • Maximálna skupina 10 osôb.

  Skutočné hodnotenia od účastníkov našich zájazdov si môžete prečítať kliknutím sem 

Európa / Fínsko

Fínska zima (2021/2022)

Termíny

Trvanie

Voľných miest

Cena

24.11.2021 - 28.11.2021

5 (dni)

8

1300 €

29.12.2021 - 02.01.2022

5 (dni)

8

1400 €

02.01.2022 - 06.01.2022

5 (dni)

8

1300 €

01.02.2022 - 05.02.2022

5 (dni)

8

1300 €

22.11.2022 - 26.11.2022

5 (dni)

8

1300 €

06.12.2022 - 10.12.2022

5 (dni)

8

1300 €

22.12.2022 - 26.12.2022

5 (dni)

8

1500 €

30.12.2022 - 03.01.2023

5 (dni)

8

1500 €V cene je zahrnuté:

 • medzinárodná letenka z Viedne cez Helsinki do Ivalo, vrátane letiskových poplatkov a batožiny
 • ubytovanie v Ivalo River Camping and Huts – v klasických fínskych jednoduchých drevených vykurovaných chatkách
 • chutné raňajky v cene zájazdu
 • jazda na psích záprahoch
 • návšteva u tradičných chovateľov sobov s večerou
 • všetky transfery podľa programu
 • služby slovenského sprievodcu a miestnych sprievodcov
 • poistenie cestovnej kancelárie pre prípad insolventnosti
 • poistenie liečebných nákladov a prípadnej karantény v cene

V cene nie je zahrnuté:

 • obedy a večere (rôzne možnosti stravovania)
 • individuálne výdavky účastníkov zájazdu a vreckové
 • bežkovanie a športové aktivity
 • zimná rybačka na zamrznutom jazere (cca. 150 EUR / osoba)
 • nočný výlet na saniach ťahaných skútrom za polárnou žiarou (cca. 150 EUR / osoba)
 • možnosť transferu Bratislava – letisko Schwechat a naspäť – 20 EUR / osoba, jednosmerná cesta 10 EUR / osoba

Itinerár zájazdu

 • 1

  Viedeň - Ivalo

  Letíme z Viedne. Po prílete na miestne letisko v Ivalo na severe Fínska sa spoločne presunieme do hotela. Vzhľadom na neskorý večerný príchod máme hneď aj veľkú príležitosť na pozorovanie polárnej žiary. Nocľah v Ivalo.

 • 2

  Lemmenjoki, zimný rybolov, polárna žiara, snežnice

  Dnes budeme mať možnosť preskúmať nekonečnú a nedotknutú divočinu počas celého dňa aj noci. Hneď po raňajkách smeruje naša cesta do Lemmenjoki - tradičnej Sámi (laponskej) komunity, kde si vyskúšame jednu z najobľúbenejších miestnych zábav - zimný rybolov. Absolvujeme aj prehliadku mestečka Ivalo. Večera je dnes zahrnutá v cene. Po večeri sa opäť vydáme na pozorovanie polárnej žiary. Mnohí sprievodcovia, ktorí nás budú viesť, sú mimoriadne talentovaní a vášniví fotografi tejto neskutočne krásnej prírodnej scény. Počas prezentácie budeme môcť vidieť niektoré z ich nádherných obrázkov spolu s informáciami o vede a mýtoch polárnej žiary. Vďaka svojim skúsenostiam nám vedia poskytnúť správne tipy pri našom fotografovaní. V druhej časti programu si nasadíme snežnice a spolu so sprievodcom sa vyberieme na miesta, z ktorých je možné polárnu žiaru zachytiť najlepšie, a to nielen našimi fotoaparátmi. Nocľah.

 • 3

  Stretnutie s pastierom sobov, jazda na snežných skútroch

  Dnes sa od miestneho pastiera dozvieme, aký mimoriadny význam majú v komunite soby. Po raňajkách sa vyberieme na farmu pastierov, odkiaľ sa skútrami presunieme do tradičného laponského lesa. Okolo nás bude krásna nedotknutá divočina, len na dosah ruky. Náš sprievodca svojím tradičným spôsobom naláka sobov na jedlo a my budeme mať jedinečnú možnosť stretnúť, nakŕmiť a vyfotiť sa s týmto výnimočným zvieraťom. Sob je totiž medzi cicavcami úplný unikát - práve jeho mlieko sa považuje za najbohatšie a najvýživnejšie. Pastier potom zapáli oheň, pri ktorom nám ponúkne teplé nápoje s občerstvením a odpovie na akékoľvek otázky o tamojšom živote, soboch a pastieroch. Popoludnie strávi každý podľa svojho želania. Ak by ste si chceli nezávisle preskúmať okolité miesta, k dispozícii na hoteli budú samozrejme snežnice, sane či bežky. Pre tých, ktorí chcú leňošiť a vychutnávať si oddych s knižkou v ruke a v teple, je nachystaná originálna fínska sauna. Po malom odpočinku a chutnej večeri na nás čaká ešte jeden skvelý výlet na snežných skútroch, po „safari“ arktickej noci. Skútre nám zabezpečia maximálny komfort a mobilitu pri pozorovaní potenciálnej aurory – polárnej žiary. Jazda na skútroch počas noci a pod oblohou plnou hviezd je neopísateľný a nezabudnuteľný zážitok. Nocľah.

 • 4

  Farma psov husky, múzeum Sámi Siida, polárna žiara

  Farma psov husky a múzeum Sámi Siida spolu s aurora borealis sú hlavným programom pre väčšinu návštevníkov Laponska. Po raňajkách sa preto aj my vyberieme na návštevu husky farmy, kde sa stretneme s nadšenými modrookými psíkmi v ich takmer prirodzenom prostredí. Po tom, ako absolvujeme základnú inštruktáž o bezpečnosti, vyrazíme so „svojím husky tímom“ do laponskej prírody (asi na tri hodiny). Po našom husky dobrodružstve sa zastavíme v dedinke Inari, kde si dáme obed a po ňom navštívime ešte národné múzeum Sámi Siida. Nádherné exponáty, expozície a prezentácie ponúkajú prehľad o kultúre a živote Sámi v tomto regióne v minulosti, ale aj v súčasnosti. Večer sa s Ivalo rozlúčime naozaj originálne. Čaká nás večera pripravená na otvorenom ohni v jednom z tradičných hotelových kota – drevených altánkov pri jazere s pozorovaním jedinečných severských svetiel. Nocľah.

 • 5

  Ivalo - Viedeň

  Po raňajkách sa rozlúčime s ubytovaním a domácimi a transferom sa odvezieme na letisko v Ivalo. Odlet domov do Viedne, následne transfer do Bratislavy.

Fotogaléria