Výprava do bájnej krajiny drakov

Sumba, Flores a Komodo (2021/2022)

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

 • Poistenie liečebných nákladov a prípadnej karantény v cene
 • Jedinečná kombinácia zážitkov na indonézskom súostroví Východné Sundy. Spoznajte tradičnú miestnu architektúru drevených domov aj prastaré posvätné megality. Vystúpte na vrchol sopiek a užite si strhujúci výhľad na okolitú prírodu. Čaká na vás aj niekoľkodňová plavba k ostrovom so zlatými plážami a jedinečnou miestnou faunou a flórou ako nad morskou hladinou, tak aj pod ňou.
 • Objavte ostrov Sumba a spoznajte život a tradície miestnych obyvateľov. Vstúpte do tradičných domov so strechami vysokými nezriedka aj desať metrov a obzrite si megality roztrúsené pomedzi ne. Majstri remeselníci vám ukážu svoje diela z dreva, či tkanín a ponúknu vás delikátnymi jedlami a ovocím.
 • Podniknite výlet na vrchol sopky Kelimutu a kochajte sa trojfarebnými jazerami v jej kráteri. Ostrov Flores je domovom nespočetného množstva unikátnych druhov vtákov, ich spev začujete v rezervácii Ruteng.
 • Nastúpte na drevenú loď, ktorá vás odvezie na jedinečné morské dobrodružstvo. Čakajú na vás varany na ostrove Komodo, kalone pri ostrove Kalong, či šnorchlovanie pri farebných koraloch a na jedinečnom Manta Point. Oddych vám poskytne prekrásne sfarbená Ružová pláž.
*Pri návrate do SR postupujeme podľa aktuálnych pravidiel cestovania https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/registracia

  Skutočné hodnotenia od účastníkov našich zájazdov si môžete prečítať kliknutím sem 

Ázia / Indonézia

Sumba, Flores a Komodo (2021/2022)

Termíny

Trvanie

Voľných miest

Cena

03.09.2021 - 16.09.2021

14 (dni)

8

3150 €
3300 €

07.01.2022 - 20.01.2022

14 (dni)

8

3300 €V cene je zahrnuté:

 • medzinárodná spiatočná letenka z Viedne do Indonézie, vrátane batožiny a všetkých poplatkov a táx
 • ubytovanie v komfortných hoteloch a penziónoch strednej kategórie s raňajkami
 • všetka pozemná a námorná doprava podľa itinerára
 • program uvedený v ponuke vrátane vstupov
 • služby expertného slovenského sprievodcu počas celého zájazdu a služby miestnych sprievodcov
 • poistenie cestovnej kancelárie pre prípad insolventnosti
 • poistenie liečebných nákladov a prípadnej karantény v cene

V cene nie je zahrnuté:

 • stravovanie okrem raňajok
 • vreckové a osobné výdavky účastníkov zájazdu
 • príplatok za jednolôžkovú izbu: 150 EUR / osoba
 • možnosť transferu Bratislava – letisko Viedeň Schwechat a naspäť – 20 EUR / osoba, jednosmerná cesta 10 EUR / osoba

Itinerár zájazdu

 • 1

  Odlet z Viedne

  Stretávame sa v Bratislave a presúvame sa na letisko do Viedne. Odlet do indonézskeho mesta Denpasar a následný prelet do Waingapu na ostrove Sumba.

 • 2

  Prílet do mesta Waingapu

  Popoludní prílet do Waingapu, transport a ubytovanie v hoteli. Krátka prechádzka v okolí hotela, prvý kontakt s autentickou Indonéziou.

 • 3

  Tradičné stavby v okolí Waingapu

  Výlet do oblasti Rende, kde si obzrieme nádherné do kameňa vytesané náhrobné kamene. Špecifické sú v tejto oblasti aj tradičné domy. Zaujímavosťou je, že niektoré zo stavieb používajú na stavbu stien kože byvolov. Navštívime aj miestnych majstrov tkáčov vyrábajúcich látku Ikat. Prejdeme mestečkom Melolo a vychutnáme si malebný pohľad na rozsiahle zelené lúky plné pasúceho sa dobytka. Neskôr popoludní sa vydáme na cestu do mesta Waikabubak, kde sa ubytujeme v hoteli.

 • 4

  Kamenné monumenty v dedinách pri Lamboya

  Po raňajkách sa vydáme do oblasti Wanukaka a tradičnej dedinky Waigali, v ktorej sa nachádza neveľký, no pre miestnych veľmi významný monument Andung. Obhliadka tradičných kamenných monumentov pokračuje v dedinkách Praigoli, Waiwuang, Wuntalaka a nazrieme aj na lúku Pasola, kde sa pravidelne konajú zápasy miestnych bojovníkov na koňoch. Cestou spät si doprajeme oddych na krásnej pieskovej pláži Marosi. Noc v hoteli v Waingapu.

 • 5

  Desaťmetrové strechy domov v Kodi

  Opäť sa zameriame na pestrú architektúru ostrova Sumba. Navštívime dediny Tosi, Parona Baroro, Rotenggaro a Ranggabaki, v ktorých typické sedlové strechy dosahujú výšku až pôsobivých desať metrov. Cestou späť sa posilníme v príjemnom prostredí kávovej plantáže s možnosťou zadovážiť si tento obľúbený nápoj priamo od producentov.

 • 6

  Presun na Flores do mesta Ende

  Po raňajkách sa presunieme na letisko a vydáme sa na cestu na ostrov Flores. Našim cieľom je mesto Ende, do ktorého dorazíme neskoro popoludní. Po ubytovaní sa v hoteli bude čas na oddych alebo krátku prechádzku mestom.

 • 7

  Trojfarebné jazerá sopky Kelimutu

  Skoro ráno sa vydáme na vrchol sopky Kelimutu, jej kráter totiž ukrýva jedinečný úkaz - trojicu jazier, z ktorých každé má inak sfarbenú vodu. Jazerá sa nachádzajú v úctyhodnej výške približne 1600 metrov nad morom. Nasleduje jazda do Nuabosi, lokality s krásnym výhľadom na mesto Ende a priľahlú zátoku. Poobede zamierime do mesta Bajawa. Cestou sa môžeme zastaviť v dedinke Wogo s kolekciou trochu zanedbaných, no veľmi starých megalitov.

 • 8

  Tradičný život obyvateľov Bajawa

  Raňajky a v zápätí túra s miestnym vodcom ku kráteru Wawo Muda. Vychutnajte si veľkolepú panorámu vôkol. Pokračujeme do tradičnej dediny Bena, obzrieť si jej megality a tkáčske dielne. Poobede krátka návšteva dedinky Wogo, v ktorej stretneme domorodý kmeň a dozvieme sa o ich spôsobe života. Deň ukončíme cestou do mesta Ruteng, kde sa ubytujeme.

 • 9

  Koncert vtákov Ngkiong v rezervácii Ruteng

  Ráno navštívime prírodnú rezerváciu Ruteng, ktorá je domovom endemického druhu spevavého vtáka Ngkiong. Skoré ranné vstávanie Vám spevaví okrídlenci odplatia prekrásnym prírodným koncertom. Súčasťou parku je aj novovytvorený malý vulkán, pohľad do ktorého je tiež zaujímavou skúsenosťou. Pokračujeme návštevou známej jaskyne Batu Cermin. Jej názov v preklade znamená "zrkadlo" a vyslúžila si ho vďaka lesklému vápencu, ktorý sa v nej nachádza. Na noc sa presunieme do mesta Labuan Bajo.

 • 10

  "Lietajúce líšky" ostrova Kalong

  Po raňajkách sa presunieme do prístavu, kde sa nalodíme na čakajúcu loď. Zamierime k ostrovu Kelor, ktorý je skvelým miestom na šnorchľovanie pri koraloch plných pestrofarebných rýb. Popoludní zakotvíme pri ostrove Kalong. Kúsok zeme porastený hustým mangrovovým lesom je útočiskom obrovských netopierov kaloňov. Vidieť stovky týchto "lietajúcich líšok" pri západe slnka vzlietnuť k oblohe je magický zážitok. Posádka sa zatiaľ postará o večeru. Spať budeme v pohodlných kajutách na palube.

 • 11

  Výprava za drakmi na ostrove Komodo

  Plavíme sa k ostrovu Padar na krátku túru na vrchol kopca s krásnym výhľadom. Ďalšou zastávkou je stanica Loh Liang na ostrove Komodo, z ktorej sa asi hodinovou prechádzkou dostaneme do Bangulung, niekdajšieho krmoviska, kde uvidíme varany komodské v prirodzenom prostredí. Cestou zazrieme aj inú miestnu faunu, ako napríklad divé prasce, jelene a nespočet farebných vtákov. Na obed sa vrátime na loď a vydáme sa na obľúbenú Ružovú pláž, ktorá okrem netradičného sfarbenia piesku nad hladinou ponúka aj nesmierne pestrý podmorský svet plný koralov a rýb. Noc strávime opäť na palube.

 • 12

  Magický západ slnka na Gili Lawa

  Jeden z najkrajších zážitkov v okolí ostrova Komodo ja návšteva takzvaného Manta Point, miesta, kde sa vo veľkých počtoch zdržujú raje manty. Potápať sa medzi týmito majestátnymi obrami je výsadou a potešením. Druhou zastávkou dňa je ostrovček Gili Lawa. Je zarastený trávnatou savanou. Vyliezť na vrchol kopca, ktorý sa na ňom nachádza trvá zhruba 30-40 minút a skutočne to stojí za námahu. Gili Lawa ponúka jeden z najkrajších pohľadov na západ slnka v okolí. Určite Vám vyrazí dych. Večeru a nocľah nám opäť poskytne pohodlná kajuta.

 • 13

  Návrat do prístavu Labuan Bajo

  Ešte jeden rýchly výlet na ostrov Kanawa, posledné šnorchľovanie pri farebných koraloch. Po obede zatočíme kormidlom a kurz nastavíme smerom k Labuan Bajo. Po príchode do prístavu transport na hotel a posledná spoločná večera.

 • 14

  Odlet do Viedne

  Po raňajkách presun na letisko, prestupný medzinárodný let do Viedne. Po prílete do Viedne transport do Bratislavy.

FotogalériaČím sme iní a čím pomáhame na tomto zájazde?


 • V Indonézii podporujeme domácich vlastníkov ubytovacích zariadení a hotelov – bývame v hoteloch vlastnených domácimi.
 • V cene zájazdu je zarátaný ofset oxidu uhličitého pri letenkách – pomáhate tak chrániť životné prostredie.
 • Spolupracujeme s lokálnymi sprievodcami, takže podporujeme miestny cestovný ruch, vami zaplatené peňažné prostriedky sú z veľkej časti minuté lokálne.

Účasťou na tomto zájazde sa s nami podieľate na lepšej budúcnosti cestovného ruchu.

V Indonézii s nami určite nezažijete: 

Krutosť páchanú na zvieratách

All inclusive rezorty

Ponižovanie iných kultúr

Masový turizmus