Skutočné hodnotenia od účastníkov našich zájazdov si môžete prečítať kliknutím sem
Fakultatívny výlet:
Príplatok za jednolôžkovú izbu (nie je možný pri každom prenocovaní vzhľadom na charakter niektorých ubytovaní v odľahlých oblastiach Grónska):
Ráno sa spoločne presúvame na letisko do Viedne, odkiaľ letíme cez Kodaň na letisko Narsaruaq. Do Grónska priletíme skoro popoludní, ubytujeme sa v jednoduchom penzióne a hneď aj ideme objavovať. Presúvame sa motorovým člnom cez fjord Tunulliarfik, ktorý je zvyčajne pokrytý ľadovcami. Naším cieľom je dedinka Qassiarsuk. Prejdeme sa cez dedinu s približne 50 stálymi obyvateľmi, väčšinou miestnymi farmármi. Dedina so starým vikingským názvom Brattahlid je aj miestom, kde sa v roku 985 usadil Erik Červený a začal tak kolonizáciu miestnych barbarských kmeňov. Navštívime ruiny starého mesta. Celková oblasť Norse bola v roku 2017 pre svoju unikátnosť zapísaná do zoznamu UNESCO.
Po raňajkách vyrážame na cesty. Naším cieľom je kemp Qaleraliq. Plavíme sa cez fjord Tunulliarfik okolo množstva ľadovcov. Zastavíme sa v Narsaq, ktorý je tretím najväčším mestom v južnom Grónsku s približne 1500 obyvateľmi. V mestečku budeme mať čas sa najesť, prípadne preskúmať miestne trhovisko. Následne pokračujeme loďou do Indlandis. Dorazíme do príjemného, pevne postaveného kempu s dychberúcim výhľadom na tri samostatné časti ľadovca Qaleraliq. Prenocujeme v kempe pod hviezdnou oblohou bez svetelného smogu s neuveriteľnými výhľadmi.
Po raňajkách vystúpime k jazeru Tasersuatsiaq a užijeme si panoramatický pohľad na Inlandis. Prejdeme cez unikátne pieskové údolie, ktoré pripomína púšť - scenéria tu je prekvapivo iná, než by ste možno v Arktíde čakali - zelená a hustá tundra. Vystúpime na nevysoký kopec s výškou okolo 400 metrov, odkiaľ si vychutnáme výhľady na jazero Tasersuatsiaq, ktoré je jedným z najväčších jazier v južnom Grónsku. Môžeme tu len tak zbierať čučoriedky a v prípade šťastia pozorovať stáda arktických sobov. Vrátime sa do mesta Narsaq, kde prenocujeme.
V ranných hodinách vyrážame z Narsaq motorovým gumeným člnom smerom k ľadovcom. Plavíme sa okolo ľadovcových stien, ľadovec tu vstupuje približne 10 kilometrov mimo grónskej pevniny. Dôsledkom globálneho oteplovania sa rozdelil na tri samostatné časti. Tam, kde sa rozdeľuje z lode, vystúpime a s použitím špeciálnej obuvi a palíc a pod dohľadom skúseného miestneho sprievodcu sa prejdeme po ľadovci. Táto aktivita nevyžaduje veľkú fyzickú námahu a je to nezabudnuteľný zážitok. Pozrieme si ľadovcové prepadliny, krevasy, previsy a iné úchvatné ľadovcové útvary, ktoré tu vytvárajú labyrint. Po tejto krásnej a bezpečnej exkurzii sa vrátime nazad do nášho hotela v Narsaq.
Dnes nás čaká nenáročná túra po Chodníku kráľov do idylickej osady Igaliku, malej usadlosti Inuitov obývanej približne 40 stálymi obyvateľmi. Lokalita je známa aj ako najkrajšia dedina v Grónsku. Nachádzajú sa tu ruiny Gardar - spirituálneho hlavného mesta starého vikingského Grónska. Je tu farma Andersa Olsena a kamenné domy na nej sú zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva Unesco. V Igaliku si dáme obed. Po ceste naspäť do Narsaq sa preplavíme cez fjord Qooroq, v ktorom sa nachádzajú najaktívnejšie časti ľadovca a my budeme mať možnosť si túto krásu naplno užiť.
Po raňajkách sa vyberieme smerom na farmu Tasiusaq, kde žije len 7 obyvateľov v skoro nepretržitej izolácii ľadovcom Eqaloruutsit vo fjorde Sermilik. Sú to jediní chovatelia ovcí v tejto oblasti. Vyberieme sa na impresívnu exkurziu do zálivu Tasiusaq a v tundre objavíme skryté jazerá. Ubytovanie v Tasiusaq alebo Qassiarsuk v jedinom miestnom hosteli. Fakultatívne sa dnes môžete spolu so sprievodcom vybrať na dvojhodinovú plavbu na kajakoch popri ľadovcoch. Táto lokalita je jednou z najbezpečnejších na túto aktivitu v celom Grónsku a je vhodná aj pre úplných začiatočníkov.
Dnes sa vydáme na cestu do Narsarsuaq na našom gumenom motorovom člne. Prejdeme sa cez Údolie kvetov, ktoré vzniklo nepretržitou geologickou činnosťou a posunom ľadovcových sedimentov. Vďaka minerálnemu bohatstvu sa tu darí množstvu kvetov. Prejdeme sa, až kým neuvidíme ľadovec Kiattut a jeho fantastickú panorámu. Sme na azda najsymbolickejšom mieste Grónska. Večer si dáme rozlúčkovú večeru plnú typických inuitských špecialít (v cene zájazdu). Prenocovanie v Narsarsuaq v miestnom hosteli.
Dnešné dopoludnie zostane voľné. V prípade záujmu môžete navštíviť miestne múzeum Bluie West, ktoré reflektuje históriu a vznik dediny Narsarsuaq. Mesto hralo významnú úlohu v druhej svetovej vojne. Môžete sa prípadne prejsť na vyhliadkové miesto približne hodinu od hotela, odkiaľ je krásny výhľad na fjord, mesto a ľadovec Kiattut. Napoludnie sa presúvame na letisko a letíme do Kodane. Vzhľadom na limitovaný počet letov z Grónska v Kodani prenocujeme v centre mesta.
Po raňajkách sa prejdeme pozrieť si centrum mesta Kodaň, náš prestup v tomto meste využijeme na maximum. Napoludnie letíme priamym letom do Viedne, odkiaľ sa presúvame do Bratislavy, kde sa náš zájazd končí.