Fascinujúce prírodné divadlo

Grónsko komfortne (2021/2022)

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

 • Poistenie liečebných nákladov a prípadnej karantény v cene
 • Spoznajme svet za polárnym kruhom, ktorý bol donedávna len domovom Inuitov a ktorý si uchováva tradičný spôsob života.
 • Konečná cena vrátane medzinárodných letov, daní a táx
 • Zažijeme južné Grónsko s pohľadmi na úchvatné ľadovcové kryhy pľávajúce na krištáľovo čistej hladine grónskych fjordov. Krajina s prekvapivo intenzívne zelenými farbami a listnatou tundrou je dosiahnuteľná pre všetkých dobrodružných cestovateľov. 
 • Na našej ceste budeme prechádzať naprieč fjordami i pozdĺž modrastých ľadovcov a veľkolepých ľadovcových jazykov, ktoré budú všade vôkol nás. Prenocujeme v pohodlných chatách a jednu noc aj v stanovom mestečku. Ubytovania sa nachádzajú v miestnych usadlostiach v bezprostrednej blízkosti ľadovcov.
 • Budeme mať možnosť navštíviť jeden z miestnych ľadovcov alebo si vychutnať plavbu na kajakoch pozdĺž ľadovcových krýh. Absolvujeme pôsobivú prechádzku cez tundru a ľadovcové doliny, uvidíme stáda arktických sobov, morskú faunu a nazbierame si hríby či brusnice.
 • Počas cesty sa dozvieme čo najviac o severských osídlencoch. Počas posledných tisíc rokov eskimácka a vikingská kultúra formovala ľudí a samotnú krajinu južného Grónska. Krajinná oblasť Qassiarsuk a Igaliku reprezentuje najrozsiahlešie a najbohatšie príklady grónskej farmárskej kultúry – unikátne dedičstvo bolo zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
 • Sprevádza Miro Škraban
*Pri návrate do SR postupujeme podľa aktuálnych pravidiel cestovania https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/registracia

Skutočné hodnotenia od účastníkov našich zájazdov si môžete prečítať kliknutím sem 

Európa / Grónsko

Grónsko komfortne (2021/2022)

Termíny

Trvanie

Voľných miest

Cena

03.07.2021 - 11.07.2021

9 (dni)

2

2000 €

21.07.2022 - 29.07.2022

9 (dni)

8

2000 €V cene je zahrnuté:

 • Medzinárodná letenka z Viedne cez Kodaň do Narsarsuaq a naspäť vrátane táx a poplatkov
 • Všetok program a drvivá väčšina aktivít v ponuke – túry, presuny mikrobusom, loďou a pešo
 • Ubytovanie v hoteloch strednej kategórie, penziónoch strednej kategórie a kempovom mestečku
 • Raňajky, niektoré večere
 • Služby slovenského sprievodcu počas celého zájazdu a služby miestnych sprievodcov
 • Poistenie cestovnej kancelárie pre prípad insolventnosti
 • Poistenie liečebných nákladov a prípadnej karantény v cene
 • 24/7 cestovateľská podpora Alchemy Travel

V cene nie je zahrnuté:

 • poplatok za batožinu do podpalubia lietadla (možnosti v rozmedzí 10-23 kg)
 • osobné a vreckové výdavky účastníkov zájazdu
 • stravovanie okrem raňajok a niektorých večerí
 • vstupy do múzeí v prípade záujmu o ich návštevu
 • možnosť transferu Bratislava – letisko Schwechat a naspäť – 20 EUR / osoba, jednosmerná cesta 10 EUR / osoba

Fakultatívny výlet:

 • Plavba na kajakoch v ľadovcovom zálive Tasiusaq – 85 EUR / osoba. Minimálny počet osôb na túto aktivitu je 2 osoby, platba je možná na mieste v hotovosti sprievodcovi Alchemy Travel.

Príplatok za jednolôžkovú izbu (nie je možný pri každom prenocovaní vzhľadom na charakter niektorých ubytovaní v odľahlých oblastiach Grónska):

 • 500 EUR / osoba

Itinerár zájazdu

 • 1

  Z Viedne do Grónska, prvé zoznámenie s krajinou

  Ráno sa spoločne presúvame na letisko do Viedne, odkiaľ letíme cez Kodaň na letisko Narsaruaq. Do Grónska priletíme skoro popoludní, ubytujeme sa v jednoduchom penzióne a hneď aj ideme objavovať. Presúvame sa motorovým člnom cez fjord Tunulliarfik, ktorý je zvyčajne pokrytý ľadovcami. Naším cieľom je dedinka Qassiarsuk. Prejdeme sa cez dedinu s približne 50 stálymi obyvateľmi, väčšinou miestnymi farmármi. Dedina so starým vikingským názvom Brattahlid je aj miestom, kde sa v roku 985 usadil Erik Červený a začal tak kolonizáciu miestnych barbarských kmeňov. Navštívime ruiny starého mesta. Celková oblasť Norse bola v roku 2017 pre svoju unikátnosť zapísaná do zoznamu UNESCO.

 • 2

  Ľadovec Qaleraliq a mestečko Narsaq

  Po raňajkách vyrážame na cesty. Naším cieľom je kemp Qaleraliq. Plavíme sa cez fjord Tunulliarfik okolo množstva ľadovcov. Zastavíme sa v Narsaq, ktorý je tretím najväčším mestom v južnom Grónsku s približne 1500 obyvateľmi. V mestečku budeme mať čas sa najesť, prípadne preskúmať miestne trhovisko. Následne pokračujeme loďou do Indlandis. Dorazíme do príjemného, pevne postaveného kempu s dychberúcim výhľadom na tri samostatné časti ľadovca Qaleraliq. Prenocujeme v kempe pod hviezdnou oblohou bez svetelného smogu s neuveriteľnými výhľadmi.

 • 3

  Jazero Tasersuatsiaq, výhľady, čučoriedky a soby

  Po raňajkách vystúpime k jazeru Tasersuatsiaq a užijeme si panoramatický pohľad na Inlandis. Prejdeme cez unikátne pieskové údolie, ktoré pripomína púšť - scenéria tu je prekvapivo iná, než by ste možno v Arktíde čakali - zelená a hustá tundra. Vystúpime na nevysoký kopec s výškou okolo 400 metrov, odkiaľ si vychutnáme výhľady na jazero Tasersuatsiaq, ktoré je jedným z najväčších jazier v južnom Grónsku. Môžeme tu len tak zbierať čučoriedky a v prípade šťastia pozorovať stáda arktických sobov. Vrátime sa do mesta Narsaq, kde prenocujeme.

 • 4

  Pohodlné a bezpečné objavovanie ľadovca po vlastných

  V ranných hodinách vyrážame z Narsaq motorovým gumeným člnom smerom k ľadovcom. Plavíme sa okolo ľadovcových stien, ľadovec tu vstupuje približne 10 kilometrov mimo grónskej pevniny. Dôsledkom globálneho oteplovania sa rozdelil na tri samostatné časti. Tam, kde sa rozdeľuje z lode, vystúpime a s použitím špeciálnej obuvi a palíc a pod dohľadom skúseného miestneho sprievodcu sa prejdeme po ľadovci. Táto aktivita nevyžaduje veľkú fyzickú námahu a je to nezabudnuteľný zážitok. Pozrieme si ľadovcové prepadliny, krevasy, previsy a iné úchvatné ľadovcové útvary, ktoré tu vytvárajú labyrint. Po tejto krásnej a bezpečnej exkurzii sa vrátime nazad do nášho hotela v Narsaq.

 • 5

  Osada Igaliku, Vikingovia a aktívny fjord Qooroq

  Dnes nás čaká nenáročná túra po Chodníku kráľov do idylickej osady Igaliku, malej usadlosti Inuitov obývanej približne 40 stálymi obyvateľmi. Lokalita je známa aj ako najkrajšia dedina v Grónsku. Nachádzajú sa tu ruiny Gardar - spirituálneho hlavného mesta starého vikingského Grónska. Je tu farma Andersa Olsena a kamenné domy na nej sú zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva Unesco. V Igaliku si dáme obed. Po ceste naspäť do Narsaq sa preplavíme cez fjord Qooroq, v ktorom sa nachádzajú najaktívnejšie časti ľadovca a my budeme mať možnosť si túto krásu naplno užiť.

 • 6

  Ľadovcový záliv Tasiusaq, plavba na kajakoch popri ľadovcoch

  Po raňajkách sa vyberieme smerom na farmu Tasiusaq, kde žije len 7 obyvateľov v skoro nepretržitej izolácii ľadovcom Eqaloruutsit vo fjorde Sermilik. Sú to jediní chovatelia ovcí v tejto oblasti. Vyberieme sa na impresívnu exkurziu do zálivu Tasiusaq a v tundre objavíme skryté jazerá. Ubytovanie v Tasiusaq alebo Qassiarsuk v jedinom miestnom hosteli. Fakultatívne sa dnes môžete spolu so sprievodcom vybrať na dvojhodinovú plavbu na kajakoch popri ľadovcoch. Táto lokalita je jednou z najbezpečnejších na túto aktivitu v celom Grónsku a je vhodná aj pre úplných začiatočníkov.

 • 7

  Údolie kvetov a ľadovec

  Dnes sa vydáme na cestu do Narsarsuaq na našom gumenom motorovom člne. Prejdeme sa cez Údolie kvetov, ktoré vzniklo nepretržitou geologickou činnosťou a posunom ľadovcových sedimentov. Vďaka minerálnemu bohatstvu sa tu darí množstvu kvetov. Prejdeme sa, až kým neuvidíme ľadovec Kiattut a jeho fantastickú panorámu. Sme na azda najsymbolickejšom mieste Grónska. Večer si dáme rozlúčkovú večeru plnú typických inuitských špecialít (v cene zájazdu). Prenocovanie v Narsarsuaq v miestnom hosteli.

 • 8

  Narsarsuaq a let do Kodane

  Dnešné dopoludnie zostane voľné. V prípade záujmu môžete navštíviť miestne múzeum Bluie West, ktoré reflektuje históriu a vznik dediny Narsarsuaq. Mesto hralo významnú úlohu v druhej svetovej vojne. Môžete sa prípadne prejsť na vyhliadkové miesto približne hodinu od hotela, odkiaľ je krásny výhľad na fjord, mesto a ľadovec Kiattut. Napoludnie sa presúvame na letisko a letíme do Kodane. Vzhľadom na limitovaný počet letov z Grónska v Kodani prenocujeme v centre mesta.

 • 9

  Kodaň a let do Viedne

  Po raňajkách sa prejdeme pozrieť si centrum mesta Kodaň, náš prestup v tomto meste využijeme na maximum. Napoludnie letíme priamym letom do Viedne, odkiaľ sa presúvame do Bratislavy, kde sa náš zájazd končí.

Fotogaléria