Legendárna pohostinnosť a krajina, kde hosť je dar Boží

Gruzínsko (2019)

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

 • Krása Gruzínska je legendárna v mnohých ohľadoch. Od kamenných uličiek a skrytých námestí v starom Tbilisi a chrámy v skalách vo Vardzia až po dychberúce hory Kaukazu.

  Investujeme peniaze lokálne

  Šetríme elektrickú energiu

  Chránime miestnu faunu a flóru

  Chránime miestnu kultúru

 • Počas nášho zájazdu preskúmame všetky najznámejšie pamiatky a miesta Gruzínska, ale tiež aj menej známe miesta, ktoré sú dodnes akosi schované turistom a domáci si ich strážia ako poklady.
 • Ochutnáme vína svetovej kvality, skvelé jedlá, ktoré nenájdete nikde inde na svete.
 • Pohostinnosť Gruzíncov nepozná hraníc – aj na tomto zájazde spíme v hoteloch a penziónoch vlastnených domácimi.
 • Cestujeme v malej skupinke do 10 osôb, navyše naša cena zahŕňa všetko okrem vreckového a obedov a večerí.
 • Zájazd môže nadviazať na náš zájazd Arménsko. V prípade nadviazania na tento zájazd platia výrazne nižšie ceny leteniek. Informujte sa u nás v Alchemy Travel. Cena za kombináciu Arménsko a Gruzínsko v roku 2018 je 1318 EUR vrátane všetkých táx a poplatkov.

Európa / Gruzínsko

Gruzínsko (2019)


Comfort

Náročnosť


11

Trvanie


850 €

Cena

V cene je zahrnuté:

 • medzinárodná letenka z Viedne vrátane všetkých poplatkov a táx
 • polpenzia vrátane nealkoholických nápojov
 • ubytovanie v hoteloch a penziónoch vlastnených domácimi s raňajkami
 • všetok program a vstupy uvedené v itinerári
 • všetka doprava uvedená v programe
 • služby slovenského sprievodcu a miestnych sprievodcov
 • spoľahlivé poistenie pre prípad insolventnosti cestovnej kancelárie v poisťovni Uniqa
 • navyše ochutnávka gruzínskeho vína vo vinohrade je tiež zahrnutá v cene

V cene nie je zahrnuté:

 • vreckové a osobné výdavky účastníkov zájazdu
 • bakšišné pre sprievodcu (cca. 10 EUR / os)
 • jedno jedlo denne – obed alebo večera, v cene je polpenzia (v Gruzínsku veľmi lacné :), ale vynikajúce jedlo, kde si každý príde na svoje)
 • individuálne cestovné poistenie (odporúčame v poisťovni Uniqa)

Itinerár zájazdu

 • 1

  Viedeň - Tbilisi

  V dopoludňajších hodinách odlietame z Viedne. Po prílete do Tbilisi sa presunieme do hotela. Z hotela máme len kúsok do starého mesta, ktorého nádherné ulice môžeme spoločne preskúmať. Nocľah v Tbilisi.

 • 2

  Tbilisi - Tusheti - Omalo

  Po raňajkách, skoro ráno, sa vydáme smer na Tusheti, cez Veľký Kaukaz, pohorie Abano Pass (2930m). Zastavíme sa v obci Omalo, z ktorého sa presunieme do „dedinky snov“ Dartlo, týčiacej sa na krásnych alpských svahoch, v nadmorskej výške vyše 1 800 metrov. Nocľah v Omala na farme u domácich. Nocovať budeme v rodinnom penzióne.

 • 3

  Dartlo - Parsma - Dartlo

  Dnes na nás čaká pešia túra asi 8 km, pri ktorej si pozrieme krásnu panenskú prírodu, prehliadneme si Dartlo, v ktorom si pozrieme napríklad aj pohanské a kresťanské posvätné náboženské stavby. Občerstvíme sa počas pikniku v prírode, po ktorom sa vyberieme do obce Parsma. Parsma je známa svojimi stredovekými vežami. V blízkosti sa nachádza malý penziónik, ktorý je otvorený pre turistov, a v ktorom sa budeme môcť stretnúť s miestnymi obyvateľmi tejto odľahlej časti. Po túre sa vrátime naspäť do Omala, do „nášho“ rodinného penzióna, z predchádzajúceho dňa.

 • 4

  Omalo - Telavi

  Presúvať sa budeme približne 5 hodín. Na pláne dnes máme túru asi 6 km. Hneď ráno sa vydáme do horskej dedinky Shenako, nachádzajúcej sa na svahu Veľkého Kaukazu, v blízkosti ruských hraníc. Shenako je jednou z mála ešte obývaných dediniek na vysočine Tusheti. Skúsime sa pozrieť aj do dedinky Diklo. Odtiaľ budeme pokračovať do neveľkého mestečka Telavi, známeho z 1.storočia n. l., hlavne vďaka tomu, že ležalo na trase karaván z Blízkeho Východu do Európy. Tu navštívime vinárstvo a katedrálu Alaverdi z 11.storočia. Ubytovanie v Telavi.

 • 5

  Telavi - David Gareji - Signagi

  Dnes nás opäť čaká asi 5 hodín jazdy. Ako prvú plánujeme zastávku na Signagi. Toto mestečko patrí k najmenším v Gruzínsku, ale kvôli svojej polohe v srdci gruzínskych vinohradov, pastelových domčekov a úzkych uličiek, patrí medzi obľúbené mestá. Je obklopené hradbami z 18.storočia a v samotnom centre môžeme vidieť pravoslávne kostoly. Pokračovať budeme ku kláštornému komplexu Davida Gareja, ktorý sa nachádza na polopúštných svahoch 75 km od Tbilisi. Tieto kláštory boli založené v 6. storočí. Pozrieme sa aj na kláštor Lavra a Peristsvaleba a kláštor Udabno, v ktorom sú dobre zachované fresky z 8.-13. storočia. Pokračovať budeme do hlavného mesta Tbilisi.

 • 6

  Tbilisi

  Čaká nás prehliadka mesta s miestnym sprievodcom. Mesto nás uchváti svojou fascinujúcou históriou. Dedičstvom tohto mesta je bohatá a rozmanitá architektúra, najmä vďaka niektorým jedinečným umeleckým dielam vystaveným v múzeách. Strávime deň objavovaním pamiatok. Národné múzeum, pevnosť Narikala, kostol Metekhi, katedrála Sioni a bazilika Anchiskhati stoja za to, aby sme im venovali pozornosť. Večer strávime v miestnej reštaurácii kde si pochutnáme na pravých gruzínskych jedlách a vínach. Večera nie je v cene zájazdu. Nocovanť budeme v hoteli Shardeni alebo podobne.

 • 7

  Tbilisi - Mtskheta - Kutaisi

  Dnes sa budeme presúvať približne 4 hodiny. Len 15 km na sever od Tbilisi, sa nachádza starobylé hlavné mesta Gruzínska, Mtskhehta, ktoré je zaradené do svetového dedičstva UNESCO. Pre samotných Gruzíncov má nesmierny význam, pretože je ústredím gruzínskej pravoslávnej cirkvi. Navštívime kláštor Jvari, ktorý je spolu s pravoslávnou katedrálou Svetitskhoveli uvedený na zozname UNESCO. Smerom na západ sa zastavíme v kostole Ubisi, v ktorom sa pokocháme unikátnymi náboženskými freskami. Náš výlet bude pokračovať do starobylého mesta Kutaisi, ktorého stopy vedú do 2. tisícročia pred Kr. a určite nevynecháme ani katedrálu Bagrati a kláštor Gelati. Na noc zostaneme v miestnom penzióne, v ktorom sa môžeme tešiť na typickú gruzínsku pohostinnosť.

 • 8

  Kutaisi - Zugdidi - Mestia

  Po raňajkách sa približne 4,5 hodinovou jazdou presunieme do mesta Zugdidi, ktoré je rezidenciou gruzínskej pravoslávnej cirkvi. Navštívime palác Dadiani a jeho múzeum, kde sú vystavené niektoré exponáty gruzínskej kultúry. Od Zugdidi sa údolím rieky Enguri dostaneme až po Mestiu, situovanú vo výške 1400 metrov nad morom. Mestia je provinčné centrum mesta Svaneti, v ktorom nám neuniknú historické ochranné veže mesta. Prenocujeme v tradičnom gruzínskom rodinnom penzióne.

 • 9

  Ushguli

  Dnes nás čaká 3,5 hodinová cesta do obce Ushguli, najvyššej trvalo obývaná dediny v Európe, v nadmorskej výške 2100 metrov, ktorej oblasť je po dobu šesť mesiacov pokrytá snehom a často krát úplne nedostupná z okolitých miest. Po ceste navštívime katedrálu v meste Nakipari. V meste Ushguli sa príjemnou pešou túrou cez ohromujúce stredoveké veže, dostaneme ku kostolu Lamaria. Pre tých, ktorí si želajú dlhšiu túru, môžu ľahko prejsť pozdĺž údolím vedúcim až na úpätie hory Shkhara (5201 m). Do Mestia, sa dostaneme okolo obeda. Nocľah v Mestia.

 • 10

  Mestia - Batumi

  Vydáme sa na našu poslednú spoločnú cestu, ktorá bude trvať asi 6 hodín. Z pohoria Kaukaz sa pozdĺž pobrežia Čierneho mora, dostaneme do druhého najväčšieho a zároveň obľúbeného letoviska Gruzínska, Batumi. Jeho pohodová atmosféra, neskutočne dobrá kuchyňa a promenáda tiahnúca sa popri Čiernom mori, je ideálnym miestom na oddych po našej ceste. Architektúra tohto mesta je nezameniteľná a tak trochu odlišná od typických gruzínskych miest. Vraví sa, že na celom Kaukaze sa nestretnete s lepšou kuchyňou ako práve v meste Batumi. Medzi ich typické jedlo patrí chačapura, ktorú doporučujeme ochutnať.

 • 11

  Batumi

  Dnešným dňom náš výlet končí. Transfer nás vyzdvihne z hotela, v skorých ranných hodinách po raňajkách a odvezie na letisko Batumi, odtiaľ odlet domov do Viedne a transfer do Bratislavy alebo presun do Arménska (v prípade pokračovania na nadväzujúcom zájazde)

Fotogaléria

Čím sme iní a čím pomáhame na tomto zájazde?


Na tomto zájazde určite nezažijete: 

 

Krutosť páchanú na zvieratách

All inclusive rezorty

Ponižovanie iných kultúr

Masový turizmus

 

 

 

 • Bývame výhradne v hoteloch a penziónoch vlastnených domácimi – takto ostávajú vami zaplatené prostriedky v krajine a profitujú z nich domáci obyvatelia a nie medzinárodné hotelové siete
 • V Gruzínsku skúšame náš projekt tzv. interaktívneho turizmu. Bývame u domácich a náš pobyt je prínosom pre obe strany – pre Vás znamená unikátne zážitky, pre domácich interakciu z inými kultúrami a ľuďmi z celého sveta.
 • Rešpektujeme životné prostredie. Aj počas letu na tento zájazd poskytujeme ofset oxidu uhličitého cez spoločnosť 

Konzultácia s expertom