Krajina, kde hosť je darom

Gruzínsko (2021/2022)

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

 • Krása Gruzínska je legendárna v mnohých ohľadoch. Od kamenných uličiek a skrytých námestí v starom Tbilisi a chrámy v skalách vo Vardzia, až po dychberúce hory Kaukazu.
 • Počas nášho zájazdu preskúmame všetky najznámejšie pamiatky a miesta Gruzínska, ale tiež aj menej známe miesta, ktoré sú dodnes schované turistom a domáci si ich strážia ako poklady.
 • Ochutnáme vína svetovej kvality a skvelé jedlá, ktoré nenájdete nikde inde na svete.
 • Pohostinnosť Gruzíncov nepozná hraníc – aj na tomto zájazde spíme v hoteloch a penziónoch vlastnených domácimi.
 • Cestujeme v malej skupinke do 10 osôb, navyše naša cena zahŕňa všetko okrem vreckového, niektorých obedov a večerí.
 • Zájazd nadväzuje na cestu do Arménska. V prípade záujmu je možné oba zájazdy spojiť do jedného celku. Informujte sa prosíme v cestovnej kancelárii.

 

  Skutočné hodnotenia od účastníkov našich zájazdov si môžete prečítať kliknutím sem 

Ázia / Gruzínsko

Gruzínsko (2021/2022)

Termíny

Trvanie

Cena

22.09.2021 - 02.10.2021

11 (dni)

1150 €

04.04.2022 - 14.04.2022

11 (dni)

1000 €

02.09.2022 - 12.09.2022

11 (dni)

1000 €V cene je zahrnuté:

 • medzinárodná letenka z Viedne vrátane všetkých poplatkov a táx
 • ubytovanie v hoteloch a penziónoch kategórie 3* – 4*
 • polpenzia vrátane nealkoholických nápojov
 • všetok program a vstupy uvedené v itinerári
 • ochutnávka gruzínskeho vína vo vinohrade 
 • všetka doprava uvedená v programe
 • služby špičkového slovenského sprievodcu a miestnych sprievodcov
 • poistenie pre prípad insolventnosti cestovnej kancelárie v poisťovni Uniqa
 • 24/7 cestovateľská podpora Alchemy Travel
 • garancia flexibility od Alchemy Travel (viac info tu)
 • bakšišné pre miestnych sprievodcov

V cene nie je zahrnuté:

 • vreckové a osobné výdavky účastníkov zájazdu
 • jedno jedlo denne – obed alebo večera, v cene je polpenzia (jedlo v Gruzínsku je vynikajúce a tiež veľmi lacné, takže na svoje si príde každý)
 • možnosť transferu Bratislava – letisko Schwechat a naspäť – 20 EUR / osoba, jednosmerná cesta 10 EUR / osoba
 • cestovné poistenie – odporúčame v Uniqa

 

Príplatok za jednolôžkovú izbu (Cca. 150 EUR / osoba. V prípade, že cestujete na zájazd sami, ponúkame Vám možnosť zdieľať izbu s iným individuálnym cestovateľom a tým ušetriť. Dajte nám, prosíme, vedieť pri rezervovaní zájazdu.)

Itinerár zájazdu

 • 1

  Viedeň - Tbilisi

  V dopoludňajších hodinách odlietame z Viedne. Po prílete do Tbilisi sa presunieme do hotela. Z hotela máme len kúsok do starého mesta, ktorého nádherné ulice môžeme spoločne preskúmať. Nocľah v Tbilisi.

 • 2

  Tbilisi - Tusheti - Omalo

  Po raňajkách skoro ráno, sa vydáme smerom na Tusheti, cez Veľký Kaukaz, pohorie Abano Pass (2930m). Zastavíme sa v obci Omalo, z ktorého sa presunieme do „dedinky snov“ Dartlo, týčiacej sa na krásnych alpských svahoch, v nadmorskej výške vyše 1 800 metrov. Nocovať budeme v rodinnom penzióne.

 • 3

  Dartlo - Parsma - Dartlo

  Dnes na nás čaká pešia túra asi 8 km, počas ktorej budeme obdivovať krásnu panenskú prírodu. Prehliadneme si tiež Dartlo, v ktorom si pozrieme napríklad pohanské a kresťanské posvätné náboženské stavby. Občerstvíme sa počas pikniku v prírode a pokračujeme do obce Parsma. Parsma je známa svojimi stredovekými vežami. V blízkosti sa nachádza malý penziónik, ktorý je otvorený pre turistov a môžete sa tu stretnúť s miestnymi obyvateľmi tejto odľahlej časti. Po túre sa vrátime naspäť do Omala, do „nášho“ rodinného penziónu.

 • 4

  Omalo - Telavi

  Dnes nás čaká veľa cestovania, presúvať sa budeme približne 5 hodín. Ale budeme aj veľa chodiť, na pláne máme asi 6 km túru. Hneď ráno sa vydáme do horskej dedinky Shenako, nachádzajúcej sa na svahu Veľkého Kaukazu, v blízkosti ruských hraníc. Shenako je jednou z mála, ešte obývaných dediniek na vysočine Tusheti. Skúsime sa pozrieť aj do dedinky Diklo. Odtiaľ budeme pokračovať do neveľkého mestečka Telavi, známeho z 1.storočia n. l., a to najmä vďaka tomu, že ležalo na trase karaván z Blízkeho Východu do Európy. Tu navštívime vinárstvo a katedrálu Alaverdi z 11.storočia. Ubytovanie v Telavi.

 • 5

  Telavi - David Gareji - Signagi

  Dnes nás opäť čaká asi 5 hodín jazdy. Ako prvú plánujeme zastávku na Signagi. Toto mestečko patrí k najmenším v Gruzínsku, ale kvôli svojej polohe v srdci gruzínskych vinohradov, pastelových domčekov a úzkych uličiek, patrí medzi obľúbené mestá. Je obklopené hradbami z 18.storočia a v samotnom centre môžeme vidieť pravoslávne kostoly. Pokračovať budeme ku kláštornému komplexu Davida Gareja, ktorý sa nachádza na polopúštných svahoch 75 km od Tbilisi. Tieto kláštory boli založené v 6. storočí. Pozrieme sa aj na kláštor Lavra a Peristsvaleba a kláštor Udabno, v ktorom sú dobre zachované fresky z 8.-13. storočia. Pokračovať budeme do hlavného mesta Tbilisi.

 • 6

  Tbilisi

  Čaká nás prehliadka mesta s miestnym sprievodcom. Mesto nás uchváti svojou fascinujúcou históriou. Dedičstvom tohto mesta je bohatá a rozmanitá architektúra, najmä vďaka niektorým jedinečným umeleckým dielam vystaveným v múzeách. Deň strávime objavovaním pamiatok. Národné múzeum, pevnosť Narikala, kostol Metekhi, katedrála Sioni a bazilika Anchiskhati stoja za to, aby sme im venovali pozornosť. Večer strávime v miestnej reštaurácii kde si pochutnáme na pravých gruzínskych jedlách a vínach. Večera nie je v cene zájazdu. Nocovať budeme v hoteli Shardeni alebo podobne.

 • 7

  Tbilisi - Mtskheta - Kutaisi

  Dnes sa budeme presúvať približne 4 hodiny. Len 15 km na sever od Tbilisi, sa nachádza starobylé hlavné mesto Gruzínska - Mtskhehta, ktoré je zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Pre samotných Gruzíncov má nesmierny význam, pretože je ústredím gruzínskej pravoslávnej cirkvi. Navštívime kláštor Jvari, ktorý je spolu s pravoslávnou katedrálou Svetitskhoveli uvedený na zozname UNESCO. Smerom na západ sa zastavíme v kostole Ubisi, v ktorom sa pokocháme unikátnymi náboženskými freskami. Náš výlet bude pokračovať do starobylého mesta Kutaisi, ktorého stopy vedú do 2. tisícročia pred Kr. a určite nevynecháme ani katedrálu Bagrati a kláštor Gelati. Na noc zostaneme v miestnom penzióne, v ktorom sa môžeme tešiť na typickú gruzínsku pohostinnosť.

 • 8

  Kutaisi - Zugdidi - Mestia

  Po raňajkách sa približne 4,5 hodinovou jazdou presunieme do mesta Zugdidi, ktoré je rezidenciou gruzínskej pravoslávnej cirkvi. Navštívime palác Dadiani a jeho múzeum, kde sú vystavené niektoré exponáty gruzínskej kultúry. Od Zugdidi sa údolím rieky Enguri dostaneme až po Mestiu, situovanú vo výške 1400 metrov nad morom. Mestia je provinčné centrum mesta Svaneti, v ktorom nám neuniknú historické ochranné veže mesta. Prenocujeme v tradičnom gruzínskom rodinnom penzióne.

 • 9

  Ushguli

  Dnes nás čaká 3,5 hodinová cesta do obce Ushguli, najvyššej trvalo obývanej dediny v Európe. Nachádza sa v nadmorskej výške 2100 metrov, šesť mesiacov v roku býva pokrytá snehom a často je úplne nedostupná z okolitých miest. Po ceste navštívime katedrálu v meste Nakipari. V meste Ushguli sa príjemnou pešou túrou cez ohromujúce stredoveké veže, dostaneme ku kostolu Lamaria. Tí, ktorí si želajú dlhšiu túru, môžu ľahko prejsť pozdĺž údolím vedúcim až na úpätie hory Shkhara (5201 m). Do Mestia sa dostaneme okolo obeda. Nocľah v Mestia.

 • 10

  Mestia - Batumi

  Vydáme sa na našu poslednú spoločnú cestu, ktorá bude trvať asi 6 hodín. Z pohoria Kaukaz sa pozdĺž pobrežia Čierneho mora, dostaneme do druhého najväčšieho a zároveň mimoriadne obľúbeného letoviska Gruzínska - Batumi. Jeho pohodová atmosféra, neskutočne dobrá kuchyňa a promenáda tiahnúca sa popri Čiernom mori, je ideálnym miestom na oddych po našej ceste. Architektúra tohto mesta je nezameniteľná a tak trochu odlišná od typických gruzínskych miest. Vraví sa, že na celom Kaukaze sa nestretnete s lepšou kuchyňou ako práve v meste Batumi. Medzi ich typické jedlo patrí chačapura, ktorú doporučujeme ochutnať.

 • 11

  Batumi

  Dnešným dňom náš výlet končí. Po raňajkách v skorých ranných hodinách nás v hoteli vyzdvihne transfer a odvezie na letisko v Batumi. Odtiaľ odlet domov do Viedne a transfer do Bratislavy (v prípade pokračovania na nadväzujúci zájazd, presun do Arménska).

Fotogaléria