Cesta do tajomnej ríše Kmérov s vynikajúcim jedlom v cene

Kambodža (2019)

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

 • Objavte jedinečné chute a vône kmérskej kuchyne, rušné ulice hlavného mesta Phnom Penh ich ponúkajú dostatok. Prejdite sa popri Striebornej pagode, kráľovskom paláci, či ku chrámu Wat Phnom na kopci nad mestom.
 • Koloniálne bulváre prímorského mesta Kampot patria k najkrajším v krajine. Cestou doň nemožno vynechať ani memoriál mrazivo tragickej histórie Kambodže, obávané väzenie 21.
 • Navštívte aj niektoré z majestátnych starobylých chrámov ukrytých v hustej džungli. Či už to bude „Mačacia citadela“ pri meste Banteay Chhmar, svätina stojaca v jaskyni Phnom Chhnork, alebo ten vôbec najznámejší, mamutí komplex ruín starobylého mesta Angkor.

Na tomto zájazde:

INVESTUJEME PENIAZE LOKÁLNE

ŠETRÍME ELEKTRICKÚ ENERGIU

CHRÁNIME MIESTNU FAUNU A FLÓRU

CHRÁNIME MIESTNU KULTÚRU

Ázia / Kambodža

Kambodža (2019)

Termíny

Trvanie

Cena

07.12.2019 - 17.12.2019

11 (dni)

1722 €

V cene je zahrnuté:

 • spiatočná letenka z Viedne do Phnom Penh, vrátane všetkých poplatkov a táx
 • ubytovanie v hoteloch, komfortných kempoch a penziónoch vlastnených domácimi s raňajkami
 • všetko stravovanie uvedené v programe vrátane nápojov (len nealko)
 • všetka preprava, vstupy a transfery v itinerári
 • služby slovenského sprievodcu a miestnych sprievodcov
 • vybavenie víz
 • poistenie cestovnej kancelárie pre prípad insolventnosti

V cene nie je zahrnuté:

 • individuálne výdavky účastníkov zájazdu a vreckové
 • individuálne cestovné poistenie, odporúčame v poisťovni Uniqa
 • vízové poplatky (Kambodža 30 USD)

Itinerár zájazdu

 • 1

  Odlet z Viedne

 • 2

  Phnom Penh

  Sua s'dei! Vitajte v Kambodži. Miestni ľudia nešetria úprimnými úsmevmi a veľmi rýchlo si získajú Vaše srdcia. Metropola Phnom Penh leží pri sútoku riek Mekong a Tonle Sap a mestský život sa sústreďuje práve na ich rušných brehoch, obľúbenom mieste na prechádzky a občerstvenie v pouličných stánkoch. Ak máte čas a chuť, prejdite sa bulvármi lemovanými stromami a pripomeňte si koloniálne časy pohľadom na európsky pôsobiace vily. Oplatí sa navštíviť aj Národné múzeum a Striebornú pagodu. Alebo zvážde výlet do Wat Phnom, pokojný chrám stojaci na kopci, podľa ktorého dostalo mesto svoj názov. A nezabudnite sa dobre najesť, veď kmérska kuchyňa patrí medzi tie najlepšie a najstaršie gastronomické kultúry na svete.

 • 3

  Kampot

  Necelé tri hodiny jazdy autom od hlavného mesta, pri mestečku Takeo, leží Kampot, možno najatraktívnejšie starobylé mesto Kambodže. Cestou nemožno vynechať ani spomineku na temnú minulosť tejto krajiny v Tuol Sleng, múzeum genocídy, ktoré sa nachádza v budove niekdajšej strednej školy. Tá slúžila počas Kmérskej krutovlády ako obávaná väznica číslo 21. Mestečko Kampot si francúzski kolonizátori obľúbili najmä pre jeho kreniny. Tamojšie čili vozili do reštaurácií naprieč celou ríšou. Dnes je región známy aj vďaka pichľavému, intenzívne voňjúceho ovocia durian. Nezachutí každému, rozhodne sa však oplatí ho aspoň raz ochutnať. Ochutnať budete môcť aj tradičné kmérske nápoje - od populárneho piva Angkor až po lokálne pálené ryžové víno.

 • 4

  Kampot

  Ak chcete vidieť, ako sa do prístavu vracajú desiatky farebných rybárskych lodí s čerstvým úlovkom, musíte si privstať. Odmenou Vám bude nie len pohľad na ne, ale aj výborné jedlo z čerstvých krabov, kreviet, či kalmarov dochutené vyhláseným miestnym korením. Viac o jeho špecifikách, pestovaní a spracovaní Vám prezradia priamo na plantáži. Veď čierne korenie sa v okolí mesta Kampot pestuje už po stáročia a právom je považované za najlepšie na svete. Korenie je pre miestych obyvateľov skutočne výnimočné, nie len ako zdroj obživy, ale aj ako symbol obnovy Kambodže. Tradícia pestovania korenia bola totiž počas kmérskej vlády takmer zničená a dodnes sa obnovuje len pomaly. Krátkou prechádzkou pomedzi ryžové plolia sa dostanete až k vápencovej jaskyni Phnom Chhnork, ktorá ukrýva tajomstvo v podobe neveľkého chrámu zo siedmeho storočia. Popoludní bude stále dosť času užiť si prechádzku a kúpeľ na pláži Kep. Priľahlá dedinka bola kedysi prestížnym a vyhľadávaným rezortom. Zašlú slávu dnes pripomínajú už len ruiny luxusných domov a víl lemujúce pláž.

 • 5

  Phnom Penh

  Z pláže späť do ruchu veľkomesta. Čaká Vás návrat do metropoly Phnom Penh a v nej jazda cyklo-rikšou za tými najkrajšími pamiatkami, výhľadmi, chuťami a vôňami. Neobídete nádherné centrálne trhovisko Psar Thmei postavené v štýle art-deco, ani stánky s jedlom pred Kráľovským palácom - z bohatej ponuky si vyberie každý, aj milovníci pražených cvrčkov, či hadov. Príjemný teplný večer je ideálne stráviť v obľúbenom klube Foreigh Correspondents, alebo pri káve, či miešanom nápoji pozdĺž slávnej Sisowath Quay.

 • 6

  Battambang

  Prímestským autobusom sa odvezte do Battambangu, druhého najväčšieho mesta Kambodže. Príjemná riečna usadlosť má nádych francúzskej elegancie, priateľských ľudí a výnimočne zachovanú koloniálnu architektúru. To čím je mesto skutočne známe, je však najmä množstvo sôch božstiev, legendárnych hrdinov a mýtických zvierat, ktoré zdobia ulice a budovy. Nenájdete v ňom však rušnú premávku Phnom Penhu, ani davy turistov zo Siem Reap a je tak ideálnym miestom pre načerpanie typicky kabodžskej atmosféry. Odvezte sa aj unikátnym bambusovým vláčikom, ktorý v minulosti slúžil najmä na vozenie nákladu, no dnes je obľúbenou atrakciou. Je postavený z bambusového dreva a malý motor ho ženie rýchlosťou najviac pätnásť kilometrov za hodinu.

 • 7

  Banteay Chhmar

  Osedlajte bicykel a vydajte sa objavovať okolie mesta. Cesta cez kambodžské dedinky nie je náročná a tienia ju husté stromy. Zavedie Vás do dielničiek, v ktorých miestni majstri vyrábajú ržový papier, sušia rôznorodé ovocie, či pripravujú obľúbenú rybiu pastu zvanú prahok a ryžové víno. Neskôr sa odvezte autobusom do chrámového mesta Banteay Chhmar. Takmer štvorhodinová cesta síce nevedie vždy po spevnených cestách, no oplatí sa ju absolvovať. Na jej koci totiž leží miesto prezývané Mačacia citadela - chrám z deviateho storočia obohnaný pôsobivým deväťkilometrovým múrom je jedným z top kandidátov na zápis do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Užite si aj typickú kambodžskú pohostinnosť, prespať možno v tradičnom kmérskom dome na drevených pilieroch.

 • 8

  Siem Reap / Angkor Wat

  Tradičné kmérske raňajky sú tak chutné, že sa hneď po nich začnú zbiehať myšlienky na obed. Ingrediencie nájdete na neďalekom trhovisku a pripraviť ho môžete s pomocou domácej pani. Iste od nej pochytíte zopár užitočných tipov a trikov. Po obede pre Vás príde auto a odvezie Vás do Siem Reap, mestečka vzdialeného približne štyri hodiny jazdy. Kedysi nenápadné mestečko dnes rýchlo rasti. Vďačí za to najmä priľahlému chrámovému komplexu Angkor, najpopulárnejšej atrakcii v Kambodži a možno aj celej Juhovýchodnej Ázii. Tempo je tam badateľne inšie a návšteva početných kaviarní, barov, reštaurácií a stánkov so suvenírmi dokáže zabaviť aj na niekoľko hodín. A nezabudnite ani na smažené cvrčky - najlepšie chutia pri západe slnka zapíjané chladeným pivom. Siam Reap je široko-ďaleko známe svojimi gurmánskymi špecialitami.

 • 9

  Siem Reap / Angkor Wat

  Ruinami starobylého mesta Angkor a jeho populárneho chrámu Angkor Wat sa neoplatí len tak prebehnúť. Ak si ho chcete užiť naplno, musíte medzi jeho múrmi stráviť aspoň deň. Komplex bol postavený kedysi v rozmedzí deviateho a trinásteho storočia, v čase, keď bola Kmérska ríša na vrchole svojej slávy. Jeho rozloha je úctyhodných 160 štvorcových kilometrov, nemusíte ho však prejsť úplne celý, jeho najväčšie lákladlá, Angkor Wat, Bayon a džungľou prerastený Ta Prohm ležia neďaleko mesta Siem Reap. Verí sa, že bedlivo usporiadané stavby s bezchybnou kompozíciou a symetriou reprezentujú usporiadanie vesmíru. Všetky jeho skryté zákutia a tajomstvá Vám prezradí skúsený miestny sprievodca.

 • 10

  Siem Reap / Angkor Wat

  Tento deň je voľný a núka sa hneď niekoľko spôsobov ako ho vyplniť. Ak budete mať náladu na trochu adrenalínu, môžete sa spustiť po zip-line a užiť si vtáčí výhľad ponad husté koruny stromov okolitého dažďového pralesa. Núka sa aj možnosť zveriť sa po dlhej ceste do rúk niektorej zo skúsených kmérskych masérok, či zúčastniť sa lekcie vareia tradičných kambodžských jedál.

 • 11

  Siem Reap / Angkor Wat

  Nadišiel čas rozlúčiť sa s chuťami a vôňami magickej Kambodže. Je pred Vami cesta domov a let do Bratislavy, alebo Viedne.

Fotogaléria