Život a ľudia Bosny a Hercegoviny, Srbska, Čiernej hory, Macedónska, Albánska a Chorvátska

Balkán a čevapčiči (2019)

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

 • Hornatý región na konci Európy vždy vyvoláva zvedavosť. Miesta, ktoré boli svedkom veľkých historických udalostí a tiež aj nedávna brutálna minulosť sú známe aj nespútanou divokou prírodou a priateľskými ľuďmi. Kontrasty a kontroverzie tohoto regiónu boli vždy lákadlom pre cestovateľov. Naša cesta nás zavedie Macedónska, Albánska, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Čiernej hory a Chorvátska – do krajín s vlastnou osobnosťou a charakterom doslova zaplavených kultúrym, historickým a prírodným bohatstvom.
 • Cestujeme v malej skupine do 10 osôb a garantujeme odchod pri 6 a viac prihlásených účastníkoch
 • Slovenský sprievodca a miestni sprievodcovia počas celého zájazdu
 • Pohodlne letecky z Bratislavy vrátane 23 kg batožiny
 • Všetky vstupy a atrakcie v programe sú zahrnuté v cene zájazdu

Európa / Albánsko,Bosna a Hercegovina,Čierna Hora,Chorvátsko,Macedónsko,Srbsko

Balkán a čevapčiči (2019)


Comfort

Náročnosť


11

Trvanie


748 €

Cena

V cene je zahrnuté:

 • medzinárodná letenka z Bratislavy vrátane letiskových poplatkov a táx a batožinou do 23 kg
 • ubytovanie v komfortných hoteloch kategórie 3* a viac s raňajkami, výhradne hotely vlastnené domácimi
 • všetka preprava uvedená v ponuke
 • služby slovenského sprievodcu počas celého zájazdu a služby miestnych sprievodcov
 • program uvedený v ponuke vrátane vstupov
 • poistenie cestovnej kancelárie pre prípad insolventnosti

V cene nie je zahrnuté:

 • stravovanie okrem raňajok
 • vreckové a individuálne výdavky účastníkov zájazdu
 • individuálne cestovné poistenie, odporúčame v poisťovni Uniqa

Itinerár zájazdu

 • 1

  Odlet z Bratislavy do Skopje

  Hornatý región na konci Európy vždy vyvoláva zvedavosť. Miesta, ktoré boli svedkom veľkých historických udalostí a tiež aj nedávna brutálna minulosť sú známe aj nespútanou divokou prírodou a priateľskými ľuďmi. Kontrasty a kontroverzie tohoto regiónu boli vždy lákadlom pre cestovateľov. Naša cesta nás zavedie Macedónska, Albánska, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Čiernej hory a Chorvátska - do krajín s vlastnou osobnosťou a charakterom doslova zaplavených kultúrym, historickým a prírodným bohatstvom. Dnes letíme priamym letom z Bratislavy do Macedónskeho Skopje. Odlet z Bratislavy vo večerných hodinách, prílet do Skopje neskoro večer. Transfer na ubytovanie, noc v hoteli v Skopje.

 • 2

  Skopje / Ohrid

  Vitajte v Skopje. Po raňajkách sa vydáme na túru po meste, navštívime pevnosť Kale, Chrám Sv. Dimitrija so žiariacimi ikonami, uvidíme majstrovské drevorezby, prezrieme si Starý Bazár a prejdeme sa po Kamennom moste. Neskoro popoludní sa vydáme na cestu do Ohrid - ubytovanie v hoteli v Ohrid.

 • 3

  Ohrid

  Dnes ráno hneď po raňajkách pokračujeme v poznávaní. Ohrid je zapísaný na liste svetového kultúrneho dedičstva Unesco aka Macedónsky Jeruzalem, vďaka nespočetnému množstvu chrámov. Obrovské jazero je navyše známe krištálovo čistou vodou. Preskúmame pamiatky Ohrdiu, hlavne Kostol Sv. Sofie z 11. storočia - najvýznamnejší chrám v Macedónsku s byzantskými freskami a maľbami a samozrejme Kostol Sv. Klimenta so svetoznámymi ikonami. Nocľah v Ohrid.

 • 4

  Tirana

  Hneď po raňajkách sa znova vydáme na cesty, dnes smerujeme do Albánska. Po ceste sa zastavíme pevnosti z tureckých čias. Po ubytovaní v meste Tirana mesto preskúmame. Okrem iného pozrieme námesie Skanderbeg, Mešitu Ethem Bey a Národné Múzeum s dôrazom na Albánsku históriu a archeologické nálezy. Večeru dnes máme v tradičnej miestnej reštaurácii, po večeri sa tí, čo budú mať chuť môžu pridať na poznanie miestneho nočného života v oblasti známej ako "zakázané mesto", kde vily komunistických lídrov dodnes stoja vedľa butikov, miestnych obchodíkov a rušných barov. Nocľah v Tirane.

 • 5

  Budva

  Dnes opúšťame Albánsko prechodom cez hranicu v Shkodra, kedysi hlavnom meste Illyriánskeho kráľovstva a pokračujeme ďalej do Budvy v Čiernej hore. Okrem krásnej prírody, zátokám a nádherným plážam je Budva známa aj historickými pamiatkami. Mesto stojí na malom polostrove, ktorý dokonale chráni jeho kultúrne dedičstvo. Úzke uličky a malé námestia, kostol Sv. Trojice ukrývajúci hrobku spisovateľa Stjepana Mitrova Ljubisu, kostol Sv. Ivana, kostol Sv. Bohorodičky a Sv. Sávy. Nocľah v Budve.

 • 6

  Kotor / Dubrovník

  Pokračujeme do Chorvátska, do Dubrovníka. Ideme po pobreží, po ceste zastavíme v meste Kotor, známom aj Kotorským zálivom, ktorý je neuveriteľne krásny v každom ročnom období a rovnako je zapísaný na liste Unesco. Okolo poludnia prichádzame do meta Dubrovník, ktoré je legendárne hlavne zachovaným opevnením a hradbami okolo mesta a má často prezývku aj Perla Adriatiku. Po príchode sa ubytujeme a vydáme sa na poctivú poznávaciu túru po meste. Okrem iného uvidíme Onofriovu fontánu, Františkánsky kláštor z 13. storočia a niekoľko nádherných unikátnych palácov. Nocľah v Dubrovníku.

 • 7

  Dubrovník

  Dnešný deň je voľný deň v Dubrovníku. Môžete si pozrieť Múzeum vojnovej fotografie, alebo ísť loďou na blízky ostrov Lokrum a spoznať jeho krásy. Nocľah v Dubrovníku.

 • 8

  Mostar / Sarajevo

  Po raňajkách opúšťame Dubrovník a smerujeme do vnútrozemia. Cez legendárny Moštar a jeho most cez údolie vysoko v horách Hercegoviny (most je rovnako zapísaný na liste Unesco ako aj kompletne po vojne zrekonštruované mesto) pokračujeme do hlavného mesta - Sarajeva. Mesto sa pomaly ale iste stáva jedným z najzaujímavejších európskych miest, zhmotňuje stret kultúr, pochopenie a je aj krehkým varovaním pred chybami. Privíta nás unikátna zmes náboženstiev a kultúr. Na večer určite navštívime Bascarsija - najstarší a originálny historický bazár Sarajeva a vyskúšame niektorú z miestnych špecialít - napríklad bosanski cevapi? Samozrejme, pre záujemcov nesmie chýbať originálna shisha v shisha bare alebo fantastická miestna káva. Nocľah v Sarajeve.

 • 9

  Pyramídy Visoko / Novi Sad

  Po raňajkách voľno dopoludnia v Sarajeve. Pre záujemcov možnosť návštíviť unikátny a veľmi kontroverzný objav - Bosnianske pyramídy v oblasti Visoko. Po návrate na hotel okolo poludnia, pokračujeme v ceste do meta Novi Sad - barokového mesta s atmosférou strednej Európy. V centre mesta na nás čakajú dvestoročné domy, vonkajšie kaviarne, obchody. Perlou je vyzdobený Srbský Ortodoxný chrám, štíhla katolícka katedrála a židovská synagóga. Nocľah v Novi Sad.

 • 10

  Belehrad

  Opúšťame Novi Sad a pokračujeme do Belehradu. Privítajú nás široké bulváre a veľké námestia, historický park Kalemegdan. Park je navyše aj miestom, kde majestátne nad Dunajom po stáročia stojí legendárna pevnosť Kelmegdan. Večer ideme na ulicu Skadarska - bohémskej štvrte Skadarlija - vyskúšame autentické jedlo a zažijeme živú atmosféru, na mieste, kde sa ortodoxné chrámy delia o miesto s modernými nočnými klubmi. Nocľah v Belehrade.

 • 11

  Niš a let do Bratislavy

  Dnes po raňajkách nasadáme do autobusu a pokračujeme do mesta Niš. Prezrieme si mesto a na miestnom trhu sa zamiešame medzi domácich. Popoludní sa odvezieme na letisko v Niš a letíme domov, do Bratislavy.

Fotogaléria

Konzultácia s expertom