Horúce srdce Afriky

Malawi (2019)

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

 • Unikátny zájazd do samého srdca Afriky. Zažijeme kúpanie na plážach jazera Malawi, potápanie/šnorchlovanie v jazere, kde uvidíme aj endemické rybičky Cychlid, navštívime národné parky a safari na savane aj na rieke a uvidíme africké zvieratá, vtáky, rastliny. Čaká nás horská turistika na hore Mulanje a turistika na hore Zomba a dychberúce výhľady na okrajoch Východoafrickej priekopovej prepadliny. Uvidíme aj najvyšší vodopád v Malawi a navštívime kresťanské misie založené dávnymi africkými objaviteľmi. Preskúmame typické africké trhy, kde dostať kúpiť všetko potrebné, uvidíme ako vznikajú unikátne africké umelecké diela – keramika, rezby, maľby, hudba, tanec. A aby sme použili naozaj všetky zmysly, vychutnáme si čerstvé a chutné jedlo, a vôňu vzduchu
 • Zažijeme organizovaný chaos afrických miest, dedín, ciest a vlastne všetkého
 • Budeme meniť nadmorskú výšku od 400 do 2000 metrov nad morom, prejdeme viac ako 2 000 km mikrobusom po asfaltových aj poľných cestách, peši prejdeme 100 km, prevezieme sa aj na loďke či kajaku
 • Cestujeme zodpovedne a v malej skupine do 10 osôb, ako ste u nás zvyknutí

Afrika / Malawi

Malawi (2019)

Termíny

Trvanie

Cena

06.09.2019 - 22.09.2019

16 (dni)

2200 €

V cene je zahrnuté:

 • medzinárodná letenka z Viedne do Malawi a späť, vrátane táx a poplatkov a batožiny (23 kg)
 • služby expertného slovenského sprievodcu Branislava Strečanského
 • vybavenie víz a zaplatenie vízového poplatku do Malawi
 • všetka doprava počas zájazdu vrátane transferov
 • 14x ubytovanie v Malawi v jednoduchých ubytovacích zariadeniach
 • vstupy do národných parkov v programe
 • poplatky, ktorým sa nedá vyhnúť (napr. domáci sprievodca v parkoch)
 • 2 informačné stretnutia na Slovensku pred expedíciou

V cene nie je zahrnuté:

 • strava (cca 300 eur – raňajky cca 5 eur, obed aj večera po 8 eur)
 • fakultatívne aktivity –  cca 280 eur – 2x jednoduchý ponor 2×50 eur, nočný ponor 70 eur, šnorchlovanie 10 eur, safari 2 hod. – 25 eur, poldenný horský trek 10 eur, návšteva ostrova 50 eur
 • osobné výdavky, vreckové a bakšišné
 • transfer na letisko Viedeň z Bratislavy a nazad do Bratislavy (služba Alchemy Travel, 10 EUR / osoba / spiatočná cesta
 • odporúčame cestovné poistenie v poisťovni Uniqa

Itinerár zájazdu

 • 1

  Let do Malawi

  Čaká nás let Viedeň - Addis Abbeba - Lilongwe. Ocitáme sa v málo známej východoafrickej krajine Malawi! Z hlavného mesta Lilongwe sa mikrobusom presunieme (cca. 2 hod.) do mesta Kasungu ležiaceho v nadmorskej výške 1000 m. Večera a nocľah v jednoduchom moteli so spoločnými WC a sprchami. Pri večeri si urobíme teoretickú prípravu na ďalší deň.

 • 2

  Presun na sever a výstup na plošinu Livingstonia

  Po raňajkách nás čaká 6-hodinový presun na sever krajiny až na úpätie plošiny Livingstonia a na nej prvý cieľ našej cesty - misia Livingstonia. V skoré popoludnie vystúpime z auta na úrovni hladiny jazera v nadm. výške 480 m. Čaká nás 3-hodinový peší výstup (cca 9 km) po kamenisto-prašnej ceste do výšky 1155 m na miesto nášho nocľahu. S ruksakmi na chrbtoch si budeme pomaly užívať stále krajšie pohľady na jazero Malawi a Východoafrickú priekopovú prepadlinu. Na dve noci sa ubytujeme v ekorezorte, ktorý tvoria drevené chatky a zariadené safari stany, ktoré sú umiestnené na drevených plošinách priamo nad útesom. Ak prídeme za svetla, budeme oddychovať s nohami spustenými z plošiny do nekonečna pod nami, ak prídeme až za šera, o to viac sa nám zatočí hlava z pohľadu na východ slnka nad jazerom Malawi. Hygiena v rezorte je veľmi rustikálna, WC aj sprchy sú spoločné, ale všetko je čisté a tečie tu horúca voda. Spoločnosť nám budú robiť opice na okolí. Večera v rezorte nás viac než uspokojí - obrovské porcie, chutné jedlo z prírodných surovín, dostatok ovocia i nápojov. Zaspávame pri počúvaní lesných zvukov, pokým nás nepremôže spánok.

 • 3

  Misia Livingstonia a vodopády Manchewe

  Bohaté a chutné raňajky nás pripravia na na celodenný peší program. Vyrážame na misiu Livingstonia, čo je asi hodina chôdze miernym stúpaním po prašnej ceste do výšky 1373 m. Pozrieme si anglikánsku katedrálu, univerzitu a Stone House s múzeom zakladateľa misie - Dr. Lawsa. Všade na nás bude dýchať atmosféra dávnych cestovateľov, objaviteľov a misionárov. Na občerstvenie si môžeme dať niečo na miestnom trhu - ochutnáme hranolky z kasawy? Cestou naspäť si doslova zo všetkých strán pozrieme nádherný vodopád Manchewe, ktorý je najvyšším v Malawi. Ak budeme vládať, necháme sa miestnym sprievodcom zaviesť aj pod vodopád do jaskyne, v ktorej sa v otrokárskej dobe skrývali obyvatelia pred lovcami otrokov. Nezabudnite si fotoaparáty, celý deň bude mnoho príležitostí na unikátne fotografie! Popoludní sa vrátime do nášho ekorezortu, poriadne sa najeme, vychutnáme si neďaleký bar a opäť si budeme užívať pokojný večer nad útesom.

 • 4

  Zostup z plošiny Livingstonia a príchod k jazeru do Nkhata Bay

  Po bohatých raňajkách sa 2-hodinovým zostupom vrátime na rázcestie, kde nás už bude čakať náš mikrobus. Presun bude po asfaltovej ceste trvať asi 3 hodiny. Poobede zavítame do ekorezortu na brehu jazera Malawi (nadm. výška 480 m) v mestečku Nkhata Bay. Po ubytovaní neodoláme kúpaniu alebo šnorchlovaniu v čistej vode. V Nkhata Bay je voda vždy čistá, nakoľko pobrežie je tu skalnaté. Až tu si uvedomíme, aké je jazero Malawi obrovské, keď nedovidíme na náprotivný breh. So záujemcami o dobrodružné aktivity si v podvečer dohodneme potápanie, šnorchlovanie, kajakovanie, bicyklovanie alebo len prechádzku po meste (2 km peši).

 • 5

  Vodné aktivity a oddych pri jazere Malawi

  Dnes nás čaká deň plný vodných športov a odpočívania. Záujemci o potápanie a šnorchlovanie sa majú na čo tešiť, nakoľko voda je plná farebných rybičiek rodu Cichlida, ktoré akvaristi veľmi dobre poznajú. Tieto rybky sú všade a človek sa pri plávaní cíti ako v akváriu. Okrem denného ponoru sa dá dohodnúť aj dobrodružný nočný ponor. Nepotápači môžu zájsť na miestny trh a skúsiť zjednávať ceny rezbárskych, maliarskych a iných miestnych výrobkov, prípadne ochutnať miestne špeciality. Všetci sa opäť stretneme pri večeri a v hippie atmosfére si budeme vymieňať zážitky a chváliť sa suchozemskými i podvodnými fotografiami. Výborná večera a noc pri "Jazere hviezd", ako domáci volajú svoje jazero.

 • 6

  Presun na juh a misia Mua

  Po raňajkách sa mikrobusom popri jazere presunieme 360 km na juh na misiu Mua, čo by sme mali zvládnuť do 15-tej hodiny. Misia Mua (680 m n.m.) je jednou z najstarších misií v Afrike, založená "bielymi otcami". Okrem tehlového kostola, nemocnice a školy sa tu nachádza aj múzeum starých afrických kultúr a škola pre ľudových rezbárov, ktoré spoločne navštívime. Po sugestívnom výklade miestnym sprievodcom človek až bytostne cíti, že stojí na osobitnom mieste, z ktorého sa pred stovkami tisíc rokov rozbehol do sveta živočíšny druh "človek", a uvedomuje si príbuzenstvo so všetkými ľuďmi na svete. Veľmi emotívny zážitok! Ubytovanie a večera v čistej a bezpečnej miestnej ubytovni na výnimočnom mieste.

 • 7

  Hora Zomba a príchod do národného parku Liwonde

  Po raňajkách nás čakajú 3 hodiny (190 km) v aute. Tentokrát sa vyvezieme až do výšky 1500 m na horu Zomba. Po ceste si z auta nakúpime od miestnych chlapcov lesné a tropické ovocie, aby sme sa pripravili na "aklimatizačnú prechádzku". 14-kilometrová prechádzka po lesných cestách zvlneného terénu v nadmorskej výške 1500-1900 m nás pripraví na neskorší výstup na horu Mulanje. Odmenou za 4-hodinovú prechádzku nám budú neskutočné výhľady, zastavíme sa aj pri malých, ale pekných Wiliamsových vodopádoch a prejdeme okolo pstružej farmy. Unavení sadneme do auta a po dvoch hodinách driemania sa podvečer ocitneme pred vysokou bránou ako vystrihnutou z Jurského parku, ktorou prejdeme posledné metre do nášho táboriska v Národnom parku Liwonde. Ubytujeme sa v rustikálnom, ale veľmi štýlovom kempe priamo v parku. Sprchy sú otvorené smerom do neba, takže sa pri sprchovaní budeme kochať pohľadom na hviezdami posiatu južnú oblohu. Po vynikajúcej večeri sa usadíme na vyvýšenej pozorovateľni, odkiaľ budeme v úplnom tichu a tme za svitu mesiaca striehnuť na africké zvieratá - zážitok ako vo filme! Zaspávame so zvukom cikád, opíc a hyen.

 • 8

  Safari v národnom parku Liwonde

  Prebúdzame sa pri hre svetla medzi stromami, naozaj božský pokoj. A potom už len safari! Národný park Liwonde je najväčším a najstarším národným parkom v Malawi. Podľa chuti si môžeme objednať safari na rieke Shire pretekajúcej národným parkom, kde pri troche šťastia uvidíme hrochy, krokodíly a najmä veľa vodných vtákov. Alternatívou je safari na súši, pri ktorom budeme hľadať rôzne druhy antilop a iných suchozemských zvierat savany. Neodmysliteľnou súčasťou parku sú opice a najväčšie zvieratá - slony. Absolvovať môžeme aj pešie či nočné safari. Každá aktivita trvá 2-3 hodiny, preto sa počas dňa dajú nakombinovať aj viaceré z nich. Samozrejme každá aktivita sa platí osobitne, výhodou je však omnoho nižšia cena ako za safari napríklad v Keni alebo Tanzánii. Kto si chce odpočinúť, namiesto safari môže ležať na vyvýšených pozorovateľniach a čakať na zvieratá. Obed i večeru si dáme v reštaurácii v kempe, po večeri navštívime bar a nočné pozorovateľne. Slony v kempe nie sú vôbec výnimočné. Nezabudnuteľné momenty!

 • 9

  Presun k Mulanje

  Naposledy si vychutnáme východ slnka v národnom parku Liwonde. Dnes sa nebudeme ponáhľať. Po 3-hodinovej ceste (120 km) sa ocitneme v obchodnom uzle Malawi - meste Blantyre (1 300 m n.m.), kde nás v shopping centre čaká zásobovací nákup na dvojdňový výstup na horu Mulanje. Po obede sa hodinu povezieme mikrobusom náhornou plošinou, ktorej dominujú osamelé skalné vrchy a v diaľke sa nám postupne bude odkrývať najväčší z nich - hora Mulanje. Tento horský masív je naozaj obrovský. Jeho päta je v nadmorskej výške 600 m a najvyšší vrchol má 3002 m. Podvečer sa ubytujeme v jednoduchej ubytovni a vytriedime si veci, ktoré si vezmeme so sebou na výstup - nepotrebné veci necháme strážené v ubytovni. Večera, dohodnutie vodcu (povinne) a prípadných nosičov (nepovinne), presný popis a taktika výstupu. Prechádzka so stmievajúcou sa horou v pozadí. Spánok plný očakávaní.

 • 10

  Výstup na horu Mulanje

  Po raňajkách nás čaká 6-7 hodín stúpania (15 km) z výšky 600 m nad morom do výšky 2000 m. Postupne prejdeme čajovými plantážami, lesným porastom i riedkymi krovinami, budeme križovať horské riečky, pri ktorých si oddýchneme. Každú chvíľu nám bude výhľad nadol čoraz viac vyrážať dych. Najprv budeme bojovať s vlhkosťou a chladom, neskôr s teplom. Občerstvujeme sa banánmi a vodu si dopĺňame priamo z riečky - je to bezpečné a 1000x odskúšané. Čaká nás mierne i veľmi strmé stúpanie. Nakoniec budeme stáť na vrchole stúpania, to však stále nie je koniec. Čaká nás ďalších 6 km prechodu nádhernou savanou s reťazou vrcholov na obzore. Keď už budeme mať všetkého dosť, v diaľke sa objaví malá drevená horská chatka. Ešte však vynaložíme veľa síl, kým sa konečne dotkneme jej drevenej steny. Chatiek je na hore Mulanje 11. Každá má svojho strážcu, ktorý z diaľky vidí prichádzajúcich ľudí, pripraví im horúcu vodu a zakúri v kozube. V chatke je základný riad a dostatok pitnej vody, dá sa variť i zakúriť. Hygiena je riešená malou búdkou mimo chatky (čelovka nevyhnutná), do ktorej strážca prinesie studenú aj horúcu vodu. Ak všetko bude prebiehať bez problémov, ku chatke by sme mali prísť okolo 15-tej hodiny. Tí, ktorí ešte vládzu, sa ešte môžu vydať 2 km mierne zvlnenou cestou na nádherné miesto, ktoré sa volá "miesto zapadajúceho slnka", pričom cesta sa končí priamo nad 1,5-kilometrovou priepasťou. Len si sadnúť, pozerať, meditovať... Po západe slnka sa však treba hneď vydať na cestu naspäť do chaty. Čaká nás spánok v mrazivej noci.

 • 11

  Zostup z Mulanje

  Po raňajkách sa vydáme na zostup z hory Mulanje po inej trase ako sme prišli. Vychutnávame si krásne výhľady na druhej strane Mulanje. Ohromujúce prostredie, savana, skaly, oblaky. Mulanje sa nazýva aj "Ostrov v oblakoch", nakoľko častokrát sú oblaky pod nami. Prechod lesom, odpočinok pri rieke. Okolo 13-tej hodiny prichádzame unavení k jazierku, do ktorého padá impozantný vodopád. Prestávka, obed, kúpanie pre otužilcov. Nasleduje posledná hodina zostupu do dediny Likhubula. Navštívime rezbársky trh a vrátime sa do ubytovne a večeriame vo výbornej reštaurácii. Pozeráme sa dohora na Mulanje a nechce sa nám veriť, že sme to zvládli.

 • 12

  Presun na sever, jazero Malawi, Cape Maclear

  Po raňajkách sa vydávame na 330 km dlhú, 6-hodinovú cestu k jazeru Malawi. Naším cieľom je rybárska dedina na polostrove Cape Maclear a náš rezort na pláži. Jazero je tu iné ako na severe, pripomína tropický raj: piesočná pláž, veľa bungalovov, miestnych reštaurácií, nechýbajú stánky s rezbami, obrazmi a korálkami. Máme podobné možnosti aktivít ako v Nkhata Bay. Potápanie, šnorchlovanie, kajaky, bicykle alebo návšteva neďalekého ostrova. Večer krásny západ slnka nad jazerom, výborná večera, hippie atmosféra v bare, nocľah.

 • 13

  Cape Maclear

  Dnes nás čaká len plážovanie, športovanie, pobyt na ostrove alebo návšteva neďalekej autentickej dediny, prípadne prechádzka okolím. Kvôli čistote jazera a rybičkám cichlidám bol pri Cape Macleare otvorený prvý národný sladkovodný park na svete, ktorý je pod ochranou UNESCO. Celý čas jedlo, aktivita, pláž, opalovanie, nakupovanie a po večeri bar.

 • 14

  Jazero Malawi a mesto Dedza

  Po raňajkách si ešte užívame pol dňa na pláži. Predpoludním sa po 2 hodinách a 130 km cesty autom opäť zdvíhame do výšky 1600 m do mesta Dedza. Mestečko leží na úpätí hory Dedza, ktorá je na hraniciach Malawi a Mozambiku. Zvláštnosťou tejto hory je to, že je zelená počas celého roka. Za mestom sa nachádza manufaktúra na výrobu nádhernej štýlovej africkej keramiky. Ak sme si doteraz počas cesty nič nekúpili, určite minieme peniaze tu. Tanieriky, misky, vázičky, figúrky, ale aj miestna káva, čaj, med a iné výrobky vyplnia miesto v našej batožine. Záujemcom je k dispozícii sprevádzaná prehliadka manufaktúry. Súčasťou továrničky je skvelá štýlová reštaurácia a tiež veľmi príjemné a čisté ubytovanie so záhradou, kde prenocujeme. Čaká náš posledná večera, posledný bar a balenie batožiny pred odletom domov.

 • 15

  Presun na letisko, odlet z Malawi

  Užijeme si posledné raňajky, ktoré si necháme priniesť až do izby, na terasu s výhľadom na upravenú záhradu. Doobeda vyrážame mikrobusom do Lilongwe, okolo obeda príchod na letisko. Malawi na nás urobilo dojem. Už vieme, prečo sa nazýva "horúcim srdcom Afriky". Popoludní let do Addis Abbeba, prestup a nočný let do Viedne.

 • 16

  Návrat domov

  Nadránom prílet do Viedne, návrat na Slovensko.

Čím sme iní a čím pomáhame na tomto zájazde?


 • Účastníci expedície budú intenzívne zaťažení telesne aj duševne. Program však bez problémov zvládne každý vo veku 15-65 rokov. Mimo týchto vekových hraníc je už potrebné zvážiť svoju kondíciu (viachodinové výstupy a zostupy s ruksakmi). Vďaka možnosti mimoriadne atraktívneho potápania je program precízne navrhnutý tak, aby umožňoval viaceré ponory, preto výstupy do vyšších výšok vždy nasledujú až na tretí deň po poslednom ponore.
 • V prípade, ak sa niekto nebude cítiť na náročnejší výstup, pripravíme počas tohto času pre dotyčnú osobu alternatívny program.
 • Pred expedíciou zorganizujeme 2 informačné stretnutia účastníkov, na ktorých ich pripravíme na výpravu do Afriky z pohľadu programu, bezpečnosti, zdravia a iných podrobností. Účasť je povinná aspoň na jednom z nich, ale verte, že budete chcieť prísť na obidve 🙂