NIELEN PO STOPÁCH AZTÉKOV A MAYOV

Mexiko

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

 • Počas tohto veľkého okruhu krajinou Aztékov a Mayov zažijeme kompletne všetko to naj z Mexika
 • Vydáme sa po stopách starodávnych pôvodných kmeňov a dozvieme sa o kultúre Aztékov a Mayov
 • Ich kultúru a skutočne nevšedné tradície pocítime na magickom mieste s najväčšou mayskou pyramídou na svete
 • Okrem Chichen Itzá zavítame aj na mayské ruiny Uxmal a Kabah a dozvieme sa, kam hádzali svoje obete
 • Stratíme sa v jednom z najväčších miest na planéte Mexico City, kde uvidíme symbiózu starobylosti a modernosti
 • Po stopách Aztékov budeme chodiť po pyramídach v oblasti Teotihuacan, na ktorom bolo vystavané aktuálne mesto
 • Prejdeme sa po impozantnom Bulvári mŕtvych, vedúcom k rozľahlej Slnečnej pyramíde, kde sa priblížime k bohom
 • Vypočujeme si niektoré z tajomných legiend zo sveta Mayov i Aztékov a ponoríme sa tak do bájnych tajov týchto kultúr
 • Modernejší obraz Mexika uvidíme v známom letovisku Acapulco s množstvom reštaurácií, barov a diskoték
 • Nevynecháme ani stredozemie obkolesené majestátnymi pohoriami a budeme mať na dotyk sopku Popocatépetl
 • Oaxaca nás ohromí architektúrou, uvidíme najzdobenejšiu katedrálu so zlatom, zablúdime na miestny rušný trh
 • Vyskúšame si ako pripraviť mexické pokrmy v originálnej kuchárskej škole a zistíme, prečo Mexičania milujú čili
 • S ďalšou civilizáciou Zapotec sa zoznámime v meste Monte Albán s pyramídami, nástennými kresbami a pohrebiskami
 • Zmes španielskej a domorodej kultúry krásne uvidíme v mexickom štáte Chiapas presláveného aj kakaom a čokoládou
 • Históriou spojíme s prírodou a budeme obdivovať vodopády, jaskyne, jazerá, lagúny a celkovo tropickú vegetáciu
 • K niektorým náleziskám sa budeme musieť prebrodiť cez hustý dažďový prales s bohatým výskytom opíc a vtáctva
 • Na brehu Mexického zálivu sa budeme túlať po „Paríži Nového sveta“ s kultúrnym a nerastným bohatstvom
 • Teplú azúrovú vodu, vysoké palmy, marakujový drink a tropické lúče mexického slnka si užijeme v Playa del Carmen

Konečná cena, žiadne poplatky ani príplatky

Cestujeme v malej skupinke 8 osôb so slovenským i miestnym sprievodcom

Stredná Amerika / Mexiko

Mexiko

Termíny

Trvanie

Cena

13.10.2022 - 30.10.2022

18 (dni)

3000 €

01.11.2022 - 18.11.2022

18 (dni)

3000 €

28.12.2022 - 14.01.2022

18 (dni)

3000 €V cene je zahrnuté:

 • Medzinárodná letenka vrátane 23 kg batožiny a letiskových táx
 • Ubytovanie v komfortných hoteloch vyššej strednej kategórie s raňajkami
 • Všetky vstupy, aktivity, výlety a presuny uvedené v programe
 • Originálny kuchársky kurz mexickej kuchyne – nie je dostupný v čase Covid19
 • Poistenie cestovnej kancelárie pre prípad insolventnosti v poisťovni Uniqa
 • 24/7 podpora Alchemy Travel

V cene nie je zahrnuté:

 • Vreckové a osobné výdavky účastníkov zájazdu
 • Možnosť transferu Bratislava – letisko Viedeň Schwechat a naspäť (20 EUR / osoba, jednosmerná cesta 10 EUR / osoba)
 • Stravovanie okrem raňajok
 • Prepitné pre sprievodcov
 • Cestovné poistenie (odporúčame v Uniqa)
 • Príplatok za jednolôžkovú izbu (cca 250 EUR / osoba)

V prípade, že cestujete na zájazd sami, ponúkame Vám možnosť zdieľať izbu s iným individuálnym cestovateľom a tým ušetriť. Dajte nám prosím vedieť pri rezervovaní zájazdu. 

Itinerár zájazdu

 • 1

  Smer Mexiko!

  V ranných hodinách sa stretávame v Bratislave a spoločným transferom sa presúvame na letisko v Viedne. Letíme do Mexico City, hlavného mesta Mexika. Po prílete a vstupných formalitách sa spoločne so sprievodcom presúvame do nášho hotela v historickom centre mesta. Mexico City, miestnymi známe aj ako DF (Distrito Federal) bolo postavené na troskách Tenochtitlanu - dávneho hlavného mesta Aztékov - leží v nadmorskej výške 2.250 metrov nad morom. Obrovské, chaotické a vibrujúce mesto s vyše 20 miliónmi obyvateľov ponúka množstvo atrakcií, ktoré spoločne preskúmame. Nocľah v hoteli v Mexico City.

 • 2

  Mexico City - najväčšie mesto sveta

  Po raňajkách sa vyberieme do ulíc poznávať toto facinujúce mesto. Mexico City sa za stáročia vyvinulo v modernú metropolu - založené ako mesto Aztékov Tenochtitlán v 14tom storočí, pokračujúc cez poľnohospodársku kultiváciu, náboženské rituály a kmene až po dramatický prevrat pod vplyvom španielskych dobyvateľov a rast mesta v čase ťažby striebra. Všetky tieto pohľady zažijeme a pochopíme dnešnú metropolu Mexika. Navštívime rozsiahle Zócalo - hlavné námestie, monumentálnu Metropolitnú katedrálu a Národný palác s maľbami od Diega Riveru. Zastavíme sa aj na trhu s autentickými suvenírmi a ochutnáme špeciality miestnej kuchyne. Nocľah v Mexico City.

 • 3

  Teotihuacan a príbeh moderného Mexika

  Po výdatných raňajkách v našom hoteli sa presunieme k pyramídam v Teotihuacan, Svätyni Guadalupe. Prejdeme sa severným predmestím hlavného mesta a vydáme sa na vidiek smerom k megalitickému archeologickému nálezisku Teotihuacán, ktoré pochádza z čias Krista a bolo kedysi jedným z najväčších miest na svete. Má obrovský vplyv na historický príbeh moderného Mexika, a hoci už bolo opustené v čase Aztékov, dodnes je šokujúce svojimi rozmermi. Zamierime do histórie a prejdeme sa po impozantnom Bulvári mŕtvych, vedúcom k rozľahlej Slnečnej pyramíde. Po jej starodávnych schodoch vystúpame na panorámu zrúcanín a okolitej krajiny. Navštívime tiež baziliku Panny Márie z Guadalupe - je to najuctievanejšia svätyňa a pútnicke miesto v Mexiku. Práve tu sa zjavila Panna Mária v prestrojení za princeznú legendárnemu domorodému Mexičanovi Juanovi Diegu Cuauhtlatoatzinovi a nechala svoj obraz vtlačený do jeho plášťa. Rímskokatolícka cirkev ho v roku 2002 vyhlásila za prvého domorodého svätca na kontinente. Vo večerných hodinách sa presunieme do legendárneho mesta Acapulco.

 • 4

  Acapulco

  Ráno si doprajeme pohodové raňajky a vyberiem sa na prehliadku Acapulca, presláveného letoviska ležiaceho na brehu Tichého oceánu. Návštevníkov Acapulca priťahuje predovšetkým pobrežná promenáda, hlavné námestie, pevnosť San Diego; ale aj množstvo diskoték, barov a klubov. Prenocujeme v Acapulcu v hoteli v absolútnom centre mesta.

 • 5

  Taxco, Puebla a Popocatépetl

  Raňajky. Odchod z Acapulca do Taxco. Taxco je obklopené pohorím Sierra Madre del Sur a bezpochyby patrí k najatraktívnejším mestám Mexika. Taxco je známe ako centrum striebrotepectva, niektorí dokonca veria, že všetko striebro Mexika pochádza odtiaľ. Po prehliadke pokračujeme do Puebla ktorá sa nachádza na úpätí pohoria Sierra Madre del Sur a je obklopená sopkami Popocatépetl, Iztaccíhuatl, Pico de Orizaba a La La Malinche. Puebla leží v nadmorskej výške 2.200 metrov, je štvrtým najväčším mexickým mestom, nocľah v Puebla.

 • 6

  Oaxaca, kuchárska škola a žijúce tradície

  Po dobrých raňajkách nás čaká dopoludňajšia prehliadka centra Puebla: katedrála Nepoškvrneného počatia na námestí, kostol Santo Domingo s kaplnkou "Capilla de Rosario", ktorá je považovaná za najzdobenejšiu kaplnku v Mexiku s bohatou zlatou dekoráciou a knižnica Palafoxiana, považovaná za prvú v Mexiku sa 43.000 zväzkami. Pokračujeme do Oaxaca, ktoré leží uprostred suchých hôr. Obyvateľstvo v tejto oblasti stále ovládajú obyvatelia Zapoteca a Mixtecu, hoci v meste je veľa príkladov zachovanej španielskej koloniálnej architektúry, niekoľko múzeí a prekvitajúca umelecká komunita, ako aj príjemné podnebie. Pokoj a pohoda dláždených ulíc je vítaným kontrastom k rušnému hlavnému mestu. Pešo sa prejdeme okolo hlavného námestia (zócalo) a po bulvári Calle Alcalá. Navštívime mestský vládny palác, katedrálu a kostol Santo Domingo, ako aj neskutočne farebný trh s potravinami. Práve tu zažijeme pravú školu pravej mexickej kuchyne, naučíme sa variť niekoľko tradičných jedál. Oaxaca je centrom mexického umenia; v umeleckých a remeselných obchodoch majú unikátne suveníry. Nocľah v Oaxaca.

 • 7

  Monte Albán

  Vyrazíme z mesta do neďalekého Monte Albán, ktoré je hlavným obradným centrom predkolumbijskej civilizácie Zapotec. Lokalita má strategické umiestnenie na umelo vytvorenom kopci, stretávajú sa tu tri údolia, a je odtiaľto nádherný výhľad na široké okolie. Preskúmame pyramídy, strmé schodiská, steny pokryté zvláštnymi kresbami, pohrebnými komorami a chrámami. Po prehliadke sa vrátime nazad do Oaxaca, kde prenocujeme v našom hoteli. Cez noc sa presúvame do San Cristóbal de la Casas.

 • 8

  San Cristóbal de las Casa

  San Cristóbal je nádherné mesto. Jeho pozoruhodná poloha v úrodnom údolí obklopenom vysokými horami a jeho príjemné podnebie (nadmorská výška 2 100 m) umocňujú rustikálne čaro pôvabných barokových a neoklasicistických domov, kostolov a verejných budov. Najväčším lákadlom je zmes kultúr - španielskej a domorodých. Je to skvelé miesto na blúdenie a relaxáciu a naplno si toto unikátne miesto vychutnáme. Nocľah v San Cristóbal.

 • 9

  San Cristóbal de las Casa, San Juan Chamula a Zinacantán

  Prehliadku mesta San Cristóbal de las Casa začneme na hlavnom námestí. Na severnej strane je katedrála, ktorá bola naposledy obnovená v 20. rokoch 20. storočia po poškodení zemetrasením v 18. rokoch 20. storočia. Objavíme tiež chrám Santo Domingo, kostol zo 16. storočia s nádherným ružovým exteriérom, za ktorým je kostol zdobený zlatými barokovými prvkami. Pred cestou do dedín San Juan Chamula a Zinacantán, ktoré sú vzdialené asi 10 minút jazdy od mesta San Cristóbal, si prehliadneme aj miestny trh. San Juan Chamula je pozoruhodný miestnymi kostýmami: muži v šedej, čiernej alebo svetloružovej tunike a ženy v modrej farbe. Za pozornosť stojí kostol, centrum mnohých festivalov a rituálov. V Zinacantáne sa tiež stále nosia tradičné kroje: muži majú vyšívané červené bundy a ženy modré šály. Domáci sú tu fotogenickí, odfotia sa veľmi radi, len sa ich fotením opýtajte, či súhlasia.

 • 10

  Rieka Misol Ha a Palenque

  V ranných hodinách opúšťame San Cristóbal a smerujeme do Palenque. Zastavíme sa aj pri rieke Misol Ha - uvidíme nádherný vodopád obkolesený tropickou vegetáciou, za ktorým je skrytá jaskyňa. V podvečerných hodinách dorazíme do Palenque, kde sa ubytujeme. Nocľah v Palenque.

 • 11

  Palenque

  Dnes nás po raňakách čaká prehliadka ruín Palenque. Mayské nálezisko Palenque sa rozprestierav zelenom dažďovom pralese s bohatým výskytom opíc a vtáctva. Väčšina budov je tu stále skrytá pod zemou. Chrámy, ktoré boli renovované, sú v pozoruhodne dobrom stave, azda najpôsobivejší je chrám Templo de las Inscripciones. Palenque je naozaj unikátne miesto, kde strávime väčšinu dnešného dňa. Nocľah v Palenque.

 • 12

  Mérida,hlavné mesta štátu Yucatán

  V dopoludňajších hodinách po raňajkách letíme do mesta Méridy, hlavného mesta štátu Yucatán. Mesto založili Mayovia a pomenovali ho Tiho. V roku 1542 ho dobyli španielski conquistadores, ktorí rozobrali mayské pyramídy a kamene použili ako základy pre katedrálu. Mérida sa potom stala nesmierne bohatým mestom, neskôr bola označovaná aj ako „Paríž nového sveta“. Peniaze pochádzali hlavne z výroby sisalových - kaktusových vlákien, ktoré sa používajú na výrobu povrazu. Dnes si Mérida zachováva nádherné koloniálnu atmosféru so zmesou honosných a skromných budov. Je to síce moderné, rušné a prosperujúce mesto, ale zažijeme v ňom pocit mexického vidieka. Čakajú na nás vynikajúce miesta na jedenie, príjemné obchodíky a trhy. Obyvatelia, potomkovia Mayov a kolonistov, milujú hudbu a - pri troche šťastia - možno nájdeme aj jedno alebo dve miesta so živou hudbou. Nocľah v Mérida.

 • 13

  Uxmal a Kabah

  Po raňajkách sa spolu so sprievodcom vyberieme do mayského chrámového komplexu v Uxmale, 80 km od Méridy. Lokalite dominuje majestátna Pyramída kúzelníka, vedľa ktorej nájdeme štvorlístok „ženského kláštora“ so zložitými kamenárskymi prácami v štýle skladačky. Prejdeme sa cez zrúcaniny skryté v hustej vegetácii, ktorá nás bude chrániť pred pražiacim slnkom. Je to takmer mystický zážitok. Popoludní pokračujeme do Kabahu s neuveriteľným "Palácom masiek" so zložitými mozaikami, ktoré až 260-krát predstavujú tvár Chaca, boha dažďa. Nocľah v Mérida.

 • 14

  Chichén Itzá

  Z Méridy smerujeme asi 3 hodiny do Chichén Itzá, najväčšieho zo všetkých mayských miest, ktorému dominuje obrovská symetrická stupňovitá pyramída El Castillo. Počiatky tohto miesta sú dodnes záhadov. Podľa historikov a archeológov bol v tejto lokalite silný vplyv Toltékov, ako aj Mayov. Uvidíme tu najväčšie a najzachovalejšie guľové ihrisko v Amerike: miesto konania starodávnej rituálnej hry, ktorá sa hrala na celom kontinente, ale ktorá stále nie je úplne pochopená. Archeológom sa dodnes nepodarilo zistiť, či porazení alebo víťazi boli sťatí, ale súdiac podľa krvavých rezieb pozdĺž základov múrov súdu, pre porazených hra nemala dobrý koniec. Nachádza sa tu tiež obrovská posvätná studňa. Po prehliadke sa presúvame do Playa del Carmen.

 • 15

  Pobyt na pláži Playa del Carmen

  Playa del Carmen sa nachádza necelú hodinu jazdy južne od Cancúnu a je to naozaj príjemné letovisko. Ponúkame možnosť predĺženia pobytu o niekoľko dní. Možnosť rôznych fakultatívnych aktivít a výletov - od návštev mayských ruín až po potápanie. Nocľah v Playa del Carmen.

 • 16

  Voľný deň na Playa del Carmen

  Voľný deň na Playa del Carmen (pobyt je možné predĺžiť, informujte sa v cestovnej kancelárii).

 • 17

  Ráno na pláži, popoludní odlet domov

  V popoludňajších hodinách sa presúvame na letisko a letom s jedným prestupom letíme domov.

 • 18

  Návrat domov

  V ranných hodinách prilietame do Viedne, kde sa náš zájazd končí.

Fotogaléria