Krajina chánov a divokých koní

Mongolsko (2019 / 2020)

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

 • Objavte rozľahlé mongolské stepi striedajúc pohodlie terénneho auta a dobrodružné pohojdávanie sa v konskom sedle. Okrem zelenajúcej sa roviny na vás čaká piesočná púšť, jazerá priezračné ako kryštáľ, aj skalnaté hory.
 • Mongolsko má pradávnu históriu, o čom sa budete môcť presvedčiť nie len v meste Karakorum, niekdajšom hlavnom meste Veľkej mongolskej ríše, ale aj za bránami budhistických kláštorov Choijin Lama, Gandantegchinlen, Erden Zuu, Shankh a Tuvkhun.
 • Navštívte nezabudnuteľné prírodné rezervácie a národné parky. Kochať sa možete kŕdľami sťahovavých vtákov na jazere Ugii, či stádami divokých Przewalského koní v parku Khustain.

Na tomto zájazde:

INVESTUJEME PENIAZE LOKÁLNE

ŠETRÍME ELEKTRICKÚ ENERGIU

CHRÁNIME MIESTNU FAUNU A FLÓRU

CHRÁNIME MIESTNU KULTÚRU

Ázia / Mongolsko

Mongolsko (2019 / 2020)

Termíny

Trvanie

Cena

08.08.2019 - 16.08.2019

9 (dni)

1900 €

15.08.2020 - 23.08.2020

9 (dni)

1900 €

V cene je zahrnuté:

 • spiatočná letenka z Viedne do Ulaanbaataru a späť, vrátane všetkých poplatkov a táx
 • ubytovanie v komfortných hoteloch strednej kategórie a v kempoch vrátane raňajok
 • všetko stravovanie vrátane nealkoholických nápojov
 • preprava, vstupy a transfery podľa itinerára
 • služby skvelého slovenského sprievodcu
 • služby miestnych sprievodcov
 • vybavenie víz a vízový poplatok – Mongolsko: 15 USD / osoba
 • poistenie cestovnej kancelárie pre prípad insolventnosti

V cene nie je zahrnuté:

 • individuálne výdavky účastníkov zájazdu a vreckové
 • transfer na letisko Viedeň z Bratislavy a nazad do Bratislavy (služba Alchemy Travel, 10 EUR / osoba / spiatočná cesta)
 • odporúčame cestovné poistenie v poisťovni Uniqa

Itinerár zájazdu

 • 1

  Odlet

  Prílet do hlavného mesta Mongolska, Ulaanbaatar. Ubytovanie v hoteli.

 • 2

  Ulaanbaatar

  Začnite prehliadku mesta na centrálnom námestí Sükhbaatar, uprostred ktorého stojí majestátny monument postavený a počesť mocných mongolských chánov. Neďaleko námestia stojí budhistický chrámový komplex Choijin Lama, lokalita je tiež známa vyhlásenými reštauráciami a je tak skvelým miestom na obednú prestávku. Popoludní nazrite aj za múry kláštora Gandantegchinlen, ktoré ukrývajú viac než 26 metrov vysokú sochu stojaceho Budhu. Krásny výhľad na metropolu sa Vám naskynte počas návštevy pomníka Zaisan, ktorý je venovaný vojakom padlým v druhej svetovej vojne. Po zotmení sa už len pohodlne usaďte, predstaví sa Vám umelecký súbor Tumen Ekh, patriaci k najlepším folklórnym zoskupeniam v krajine.

 • 3

  Elsen Tasarkhai

  Kľúče od prenajatého auta už čakajú na recepcii hotela. Dajte si poriadne raňajky a zabaľte aj čosi na cestu, najbližšou zastávkou je totiž 280 kilometrov vzdielaná oblasť Elsen Tasarkhai. Neveľké územie akoby sa v okolitej zelenej stepi ocitlo omylom, je totiž skutočnou púšťou. Neďaleko jej piesočných dún zas zo stepy vytŕčajú ruiny starobylého kláštora Erdene Khamba. Ak je vôľa zameniť na chvíľku auto za iný, tradičnejší dopravný prostriedok, miestni nomádi Vás radi vysadia na chrbát koňa, alebo ťavy a prevedú Vás okolím. Vyraziť však terba ešte pred zotmením, na noc sa priblížte k mestu Karakorum, prenocovať možno v stane, alebo v niektorom z miestnych rodinných penziónov.

 • 4

  Karakorum

  Prastaré mesto Karakorum zrejme už len ťažko predčí svoju niekdajšiu slávu. V minulosti sa jeho ulicami prechádzal sám veľký Džingischán, bolo totiž hlavným mestom Veľkej mongolskej ríše. Aj dnes je zastávka v ňom akoby živou lekciou histórie. A nie len tej, Karakorum dáva možnosť spoznať aj náboženské korene Mongolov a zažiť dobrodrižstvá v nekonečných stepiach vôkol. Kryštalicky čisté jazerá Khuisiin Naiman, vodopády z útesu Uurtiin Tokhoi, aj historické kláštory Erden Zuu a Shankh sú doslova nadosah.

 • 5

  Kláštor Tuvkhun

  Objavte aj nádherné scenérie v okolí kláštora Tuvkhun, ktorý je najstarším budhistickým kláštorom v Mongolsku. Jeho zelenkavé strechy vytŕčajú spomedzi skál a hustých ihličnanov na úpätí hory Shijvee. Komplex tvorí niekoľko chrámov, ale aj jaskynky slúžiace miestnym mníchom na nerušenú meditáciu. Vydajte sa na túru do okolitých skál a užívajte si strhujúcu krásu divokej prírody. Na záver dňa ešte letmý pohľad na mestkým svetlom nerušenú nočnú obloh, potom už sa len utiahnuť do tepla spacákov v stanoch.

 • 6

  Jazero Ugii

  Čas preskúmať jedno z najväčších sladkovodných jazier v Mongolsku. Odvezte sa k lazeru Ugii, bude oddychovou zastávkou nie len pre Vás, tradične poskytuje útočisko aj viac ako stopäťdesiatim druhom migrujúcich vodných vtákov. Niet divu, je predsa plné ostriežov a šťúk, čo z neho robí ideálne miesto na nerušenú rybačku. Voda jazera je počas leta príjemne teplá a vhodná aj na kúpanie. Alebo jednoducho vezmite fotoaparát, osedlajte koňa, či ťavu a vyberte sa na prechádzku pozdĺž brehov, možno sa Vám podarí zvečniť aj niektoré z vzácnych operencov. V oblasti sa nachádza niekoľko obstojne vybavených turistických kempov, v ktorých možno prenocovať.

 • 7

  Národný park Khustain

  Romantické ráno na brehu jazera Ugii vystrieda cesta do národného parku Khustain. Je jednou z najznámejších a najprestížnejších prírodných rezrevácií v Mongolsku. Založili ho ako útočisko pre Takhi - tak sa v miestom jazyku nazývajú divoké Przewalského kone. Práve tam sa v roku 1992 začala snaha o ich znovunavrátenie na mogolské stepy, keďže z voľnej prírody prakticky vymizli. Tieto jedinečné tvory sa počas dňa skrývajú vysoko v kopcoch, no na sklonku dňa schádzajú dolu k rieke Tuul, ktorá parkom preteká. Ak sa necítite na spiatočnú jazdu autom po kamenistej ceste, môžete ostať na noc v kempe, navštíviť malé múzeum a v pohodlí si pozrieť dokumentárny film o národnom parku Khustain.

 • 8

  Návrat do Ulaanbaataru

  Vstaňte skoro a vychutnajte si ešte raz pri svetle vychádzajúceho slnka pohľad a divoké kone a jelene. Následne je čas na návrat z ticha prírody do ruchu veľkomesta. Ubytujte sa, rozlúčte sa s požičaným autom a poriadne si oddýchnite. V poslednú noc Vás bude rozmaznávať luxus päťhviezdičkového hotela.

 • 9

  Návrat

  Transfer na letisko a návrat do Európy.

Fotogaléria