DVA TÝŽDNE NA STRECHE SVETA

Nepál, Tibet a Bhután

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

 • Navštívime tri nádherné krajiny ukryté vysoko v horách a ocitneme sa tak nasledujúce dva týždne na streche celej planéty
 • Vychutnáme si jedinečný výhľad na Himaláje v Nepále, spoznáme tajomné kráľovstvo Bhután a jedinečnú kultúru Tibetu
 • Necháme sa očariť atmosférou starobylého nepálskeho mesta Bhaktapur plného bohato zdobených chrámov a svätýň
 • Spoznáme zákutia nepálskej metropoly Káthmandu, jej starobylé námestia, kamenné chrámy a posvätnú rieku domácich
 • Toto hlavné mesto je azda najviac pulzujúce na svete a okúsime zákon riadeného chaosu a živočíšnosť uzučkých uličiek
 • Počas motkania sa mestom budeme sledovať prípravy na najväčší, najdlhší a najpriaznivejší nepálsky festival Dashain
 • Vyžijeme sa v národnom parku Chitwan so strmými kaňonmi, ryžovými poľami, divokými riekami a istými výhľadmi na hory
 • V centre chovu nepálskych slonov tieto úžasné tvory nakŕmime a s ich vodičmi sa dokonca prejdeme lesom na ich chrbtoch
 • Obzrieme si kláštory Potala a Norbulingkha v tibetskom meste Lhasa, v ktorých prebýval duchovný vodca Dalajláma
 • Tibet nás dostane svojou ohromnou atmosférou, ktorú nasajeme už len tým, že sa po sviežom mieste budeme prechádzať
 • Popri tom, ako si budeme odhaľovať taje tibetského budhizmu, nás domáci pohostia stejkami z tamojšieho jačieho mäsa
 • Individuálne voľno v Káthmandu využijeme buď na interakciu s ľuďmi pri pití čaju, na nákup suvenírov, či festivalovú účasť
 • Keď sa rozhodnete predĺžiť si s nami zájazd aj o Bhután, spoločne odletíme do tejto žlto-oranžovo-červenej „zeme draka“
 • Neoddeliteľnou súčasťou neznámeho hlavného mesta Thimphu je aj kláštor Taktsang prilepený na skale, ktorý si pozrieme
 • Povieme si, ako sa v tomto poslednom rozprávkovom kráľovstve nemeria hrubý domáci produkt, ale hrubé domáce šťastie

Konečná cena, žiadne poplatky ani príplatky

Cestujeme v malej skupinke do 10 osôb so slovenským i miestnym sprievodcom

Ázia / Bhután,Nepál,Tibet

Nepál, Tibet a Bhután

Termíny

Trvanie

Cena

06.07.2022 - 17.07.2022

12 (dni)

3520 €

24.09.2022 - 05.10.2022

12 (dni)

3520 €V cene je zahrnuté:

 • Medzinárodná letenka vrátane 23 kg batožiny a letiskových táx
 • Ubytovanie v komfortných hoteloch a penziónoch strednej kategórie s raňajkami
 • Všetky vstupy, aktivity, výlety a presuny uvedené v programe
 • Zabezpečenie víz a ich poplatok (okrem Bhutánu)
 • Poistenie cestovnej kancelárie pre prípad insolventnosti v poisťovni Uniqa
 • 24/7 podpora Alchemy Travel

V cene nie je zahrnuté:

 • Vreckové a osobné výdavky účastníkov zájazdu
 • Možnosť transferu Bratislava – letisko Viedeň Schwechat a naspäť (20 EUR / osoba, jednosmerná cesta 10 EUR / osoba)
 • Stravovanie okrem raňajok a dvoch večerí
 • Vízové poplatky: Bhután (250 USD / deň, spolu 3 dni), Nepál (cca 60 EUR / osoba), Čína (cca 60 EUR / osoba)
 • Cestovné poistenie (odporúčame v Uniqa)

Itinerár zájazdu

 • 1

  Odlet z Viedne

  Poobedným letom opustíme Viedeň a s prestupom v Istanbule sa premiestnime nie len v mieste, ale aj v čase. Nepál je síce zvláštnych štyri a trištvrte hodiny pred nami, zároveň akoby stále visel kdesi v minulosti.

 • 2

  Hlavné mesto Káthmandú

  Hlavné mesto nepálu Káthmandú nás skoro ráno privíta nielen neobyčajným chaosom, ale aj prastarou „živočíšnosťou“ úzkych uličiek. Práve tam, v centre toho všetkého sa ubytujeme. Po krátkom odpočinku sa na pešo vyberieme objavovať zmes dávneho a súčasného, jednoducho tú typicky káthmandskú atmosféru. Prejdeme okolo starých kamenných chrámov, nádherných drevorezieb, trhových uličiek až na hlavné námestie Darbár. Naobedujeme sa s výhľadom na najväčší chrám v celom údolí. Po obede pokračujeme prehliadkou a skončíme až na vrchole niekdajšieho ostrova, v chráme Swajabhunáth. Čotak počkať tu na západ slnka?

 • 3

  Prelet popri bájnej Čomolungme

  Privstaneme si, anvšak nie bezdôvodne. Ak nám bude priať počasie, poletíme neveľkým motorovým lietadlom povedľa masívnych štítov Himalájí až k tomu najznámejšiemu – Mount Everest, najvyššiej hore sveta. Po tomto neskutočnom zážitku si necháme čas aj na individuálne preskúmavanie uličiek a obchodov Káthmandú. Po spoločnom obede vyrážame vlastným minibusom mimo centrum mesta. Káthmandú rastie šialeným tempom, no našťastie ostrovčeky toho zaujímavého zostali zachované už po stáročia. Najprv navštívime hinduistický chrám Pašupatináth a spaľovacie gháty pri ňom. Snáď aspoň sčasti pochopíme, ako miestni chápu previazanosť života a smrti a že „posvätné“ a „čisté“ sa tu tiež vníma akosi odlišne. Ďalšou zastávkou je budhistická, teda tibetská stupa v Boudhnáthe. Radšej sa zaradiť do krúžiaceho davu, alebo všetko sledovať z balkóna príjemnej reštaurácie? Večer, ak ostane dostatok síl, odhalíme aj „rockovú“ scénu tohto čarovného himalájskeho mesta.

 • 4

  Prastaré uličky mesta Bhaktapur

  V prípade, že počasie neprialo včera, máme ešte jednu šancu letieť k Everestu. Inak nás čaká ďalší objavný deň. Prenajatým minibusom sa vyvezieme k dedinke s nádherným chrámom Čangu Nárájan. Tu to naozaj stále vyzerá ako v stredoveku. A ten výhľad navôkol! Dolu do údolia klesneme po vlastných a pozrieme si tak bežný život rodín, ktoré stále žijú zo svojich polí. Ubytujeme sa v hoteli v mestečku Bhaktapur, kde aj strávime noc. Hoci zemetrasenie v roku 2015 strhlo mnoho vzácnych stavieb, mesto naďalej právom patrí do kultúrneho dedičstva UNESCO. Po štýlovom obede si všetko zaujímavé pozrieme a na rozdiel od väčšiny turistov, zažijeme aj jeho večernú atmosféru.

 • 5

  Hrboľatá cesta do národného parku Chitvan

  Privstaňme si, veď kým zas dorazia davy turistov, mestečko je iba naše! Dnes nás čaká náročný, ale nádherný presun na juh krajiny do národného parku Chitwan. Občasné výhľady na Himaláje, strmé svahy a kaňony, ryžové políčka, kľukatiaca sa rieka. Trúfnete si splaviť jej časť na rafte? Určite to pri trasľavých nepálskych cestách príde ako vítaná zmena. Podvečer v dedinke Sauraha pri národnom parku však bude dokonalým zadosťučinením. Dopravný chaos vystrieda idylický pokoj. Možeme pozorovať vtáky, len tak sa prejsť dedinou, alebo pozorovať západ slnka nad riekou. A tu budeme strávime tu dve noci.

 • 6

  Krokodíly, slony, opice a divé prasce

  Na pozorovanie krokodílov je najlepšie ráno. Poplavíme sa riečkou a tieto praveké plazy budú ležať na brehu len pár metrov od nás. Uvidíme aj množstvo vtáctva a pocítime krehký pokoj tropickej rieky. Nasleduje krátky trek džungľou, veď ak budeme mať riadnu dávku šťastia, môžeme stretnúť aj nosorožca! Bezpečnejšie sa však budeme cítiť v Elephant Breeding Centre. Vždy sa tam motá aj nejaké ťarbavé mláďa pre potešenie z blízkeho kontaktu. Obed môžeme stráviť v pokoji hotelového balkóna či záhrady, alebo pri rieke sledujúc umývanie a kúpanie slonov. Podvečer vysadneme na ich chrbty a spolu so skúsenými mahautmi, teda vodičmi, budeme križovať les. Opice, divé prasatá, pávy, jelenčeky a nosorožce. To všetko sme tu už videli. Večer zakončíme miestnou kultúrou - tunajší obyvatelia nám predvedú svoje tradičné tance.

 • 7

  Späť do hlavného mesta

  Načase rozlúčiť sa s chitvanskými rovinami a vrátiť sa späť do hôr. Cestu už poznáme, na jej konci čaká hlavné mesto Káthmandú. Program v ňom bude voľný, odporúčame však sledovať prípravy blížiaceho sa sviatku a festivalu Dasain.

 • 8

  Tibetská náhorná plošina

  Vďaka Nepál, maj sa krásne! My pokračujeme v našom ázijskom dobrodružstve opäť o kúsok vyššie. Držme si palce, ak úspešne pristaneme pomedzi strmé končiare, ocitneme sa na Tibetskej náhornej plošine. Trošku redší vzduch, trošku ostrejšie slnko a trošku nižší tlak. Všimnete si to rýchlo, zadýchame sa aj na schodíkoch autobusu. Privezie nás do mesta Lhasa, hlavného mesta Tibetu. Tibet je síce súčasťou veľkej Číny, no my si budeme všímať najmä to pôvodné. Pozvoľna sa prejdeme posvätným okruhom Barkhor, vstúpime do chrámu Džókhang. Bolo by skvelým zážitkom prísť práve počas modlitieb. Ubytovaní budeme neďaleko a dnešok máme až do večera na aklimatizáciu. V rámci nej ochutnáme aj čang, miestny „potúžovač“?

 • 9

  Tradičná potrava pre dušu aj telo

  Tibet, to sú najmä hory a budhizmus. Déň venujeme prehliadke dvoch kláštorov v blízkosti Lhasy. Veľký Drepung s kedysi tisíckami mníchov a menšia Sera, kde zažijeme typickú „debatu“ mníchov, ktorí si takto udržiavajú nie len tradíciu, ale aj bystré mysle. Povieme si o rozdieloch medzi jednotlivými sektami tibetského budhizmu a poodhalíme jeho skrytú rozmanitosť. A aby sme nezostali len pri duchovnej strave, stejky si necháme spraviť z jačieho mäsa. Alebo z načieho? Alebo z dzo? Rozdiel si vysvetlíme.

 • 10

  Majestátny palác Pótala

  Druhé ráno v Tibete sa zobudíme s očakávaním prehliadky ikonickej stavby – paláca Pótala. Poriadne prelezieme jeho tmavé zákutia aj slnečné nádvoria. Uvidíme desiatky thánk, stovky čhortenov, veľa-veľa mandal a dokonca už budeme vedieť, čo to všetko znamená. Zvyšok dňa využijeme buď na individuálne spoznávanie starej Lhasy, alebo na nákupy suvenírov.

 • 11

  Ešte jeden návrat do Káthmandú

  Ako rozlúčku so strechou sveta si môžeme privstať a po zopár okruhoch na Barkhore, ešte v tme a dyme z borievky, si v miestnej „putyke“ dať campu a slaný čaj. Presne ako tie babičky s modlitebnými mlynčekmi vedľa nás. Pred obedom odletíme, či skôr zletíme, späť do Káthmandského údolia. Dnes sa budeme lúčiť druhýkrát, keďže zajtra sa letí domov. Forma rozlúčky je na Vás - doprajeme si ešte trochu kultúry, alebo zaparkujeme v niektorom z miestnych barov? Bude to ťažké rozhodovanie, veď festival Dasain sa už začal a ulice sú plné ľudí, veci sa dejú, tradície ožívajú...

 • 12

  Cesta domov, či cesta ďalej?

  Tých, čo chcú ísť domov, čaká skorý odlet z Káthmandú, prestup v Istanbule a návrat na Slovensko. Ak sa však rozhodnete pokračovať a predĺžiť svoj zájazd o cestu do bájneho Bhutánu, máte ešte na niekoľko dní o program postarané. Odlietame do „Zeme draka“ a s miestnym sprievodcom sa pozrieme, čo ponúka hlavné mesto Timphu. Neujde nám nič, strávime tu večer aj najbližšiu noc.

 • 13

  Ako hniezdia tigre

  Máme celý deň na spoznávanie pekných miest a života ľudí tejto pomerne neznámej krajiny. Jej neoddeliteľnou súčasťou sú aj kláštory a mnísi. Pozrieme si aj ten najznámejší, kláštor Takcang. jeno meno v preklade znamená "tigrie hniezdo" a svojmu menu dostojí (aspoň spolovice); je totiž doslova prilepený na skalnú rímsu. Či v ňom skutočne hniezdia nejaké tigre, o tom sa už budete musieť presvedčiť na vlastné oči!

 • 14

  Návrat do Európy

  Bhutánske dobrodružstvo sa dnes končí a my letíme domov. Najskôr do Káthmandú a potom prestupným letom cez Istanbul domov.

FotogalériaČím sme iní a čím pomáhame na tomto zájazde?


 • V Nepále, Tibete a Bhutáne podporujeme domácich vlastníkov ubytovacích zariadení a hotelov – bývame v hoteloch vlastnených domácimi.
 • V cene zájazdu je zarátaný ofset oxidu uhličitého pri letenkách – pomáhate tak chrániť životné prostredie.
 • Spolupracujeme s lokálnymi sprievodcami, takže podporujeme miestny cestovný ruch, vami zaplatené peňažné prostriedky sú z veľkej časti minuté lokálne.

Účasťou na tomto zájazde sa s nami podieľate na lepšej budúcnosti cestovného ruchu.

V Nepále, Tibete ani Bhutáne s nami určite nezažijete: 

Krutosť páchanú na zvieratách

All inclusive rezorty

Ponižovanie iných kultúr

Masový turizmus