Zem v pohybe

Patagónia (2020)

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

 • Zájazd je možné realizovať aj na mieru vo vami vybranom termíne. Máte vlastnú letenku? Bez problémov. Pridajte sa k našej skupine už priamo na mieste. 
 • Dobrodužstvo v Patagónii je plné zážitov, využite jedinečnú príležitosť zavítať do troch juhoamerických krajín – Chile, Argentína a Uruguay. Na strhujúci kontrast medzi modernými veľkomestami a divokou prírodou, len tak ľahko nezabudnete.
 • Hlavným a najväčším mestom Chile je Santiago. Pozadie mu dotvára malebná panoráma zasnežených vrcholov Ánd. Vychutnajte si pohľad naň z parku Cerro Santa Lucía, alebo z chodníčkov na svahu kopca San Cristóbal. Zavítajte aj do štvrte Bellavista, nájdete v nej dom, v ktorom žil slávny spisovateľ Pablo Neruda.
 • Navštívte najkrajšie národné parky v oblasti, Villarrica na úpätí stále činnej sopky, Torres del Paine pod ostrými vrcholcami strmých žulových masívov, či Los Glaciares plný obrovských ľadovcov.
 • Vyrazte k ostrovu Chiloé, ktorý sa rozvíjal vlastným tempom prakticky bez kontaktu s pevninou, na kamenistých cestách medzi rybárskymi osadami možno dodnes stretnúť volmi ťahané vozy.
 • Spoznajte jedinečnú flóru a faunu patagónskych stepí. Ak sa vám pošťastí, uvidíte kŕdle tučniakov, kormoránov a čiernokrkých labutí, či stáda lám guanaco, pumy a strieborné líšky.
 • Svoju cestu zakončíte v Buenos Aires, hlavnom meste argentínskeho tanga a legendárneho futbalistu Diega Maradonu. Objavte jeho jedinečnú atmosféru vo štvrtiach La Boca, San Telmo, či Recoleta.

Južná Amerika / Patagónia

Patagónia (2020)

Termíny

Trvanie

Cena

02.01.2020 - 23.01.2020

22 (dni)

3420 €
3520 €

V cene je zahrnuté:

 • letenka z Viedne do Santiago, miestne prelety a návrat do Viedne z Buenos Aires, vrátane všetkých poplatkov a táx
 • ubytovanie v hoteloch, komfortných kempoch a penziónoch vlastnených domácimi, vrátane raňajok
 • všetko stravovanie vrátane nealkoholických nápojov
 • preprava, vstupy a transfery podľa itineráru
 • služby slovenského sprievodcu a miestnych sprievodcov
 • vybavenie víz
 • poistenie cestovnej kancelárie pre prípad insolventnosti v poisťovni Uniqa

V cene nie je zahrnuté:

 • individuálne výdavky účastníkov zájazdu a vreckové
 • individuálne cestovné poistenie, odporúčame v poisťovni Uniqa
 • vízové poplatky

Itinerár zájazdu

 • 1

  Prílet

  Prestupný let z Viedne na medzinárodné letisko v Santiago de Chile.

 • 2

  Santiago

  Santiago je hlavným aj najväčším mestom Čile. Leží v širokej doline pod zasneženými vrcholmi majestátnych Ánd, no je plné múzeí, nákupných centier, parkov a pôsobí veľmi kozmopolitne. Doprajte si výhľad na jeho panorámu z romantického kopcovitého mestského parku Cerro Santa Lucía. Ak chcete mesto zhliadnuť skutočne zhora, vyvezte sa lanovkou na vrchol kopca San Cristóbal, kde sa môžete pridať k čilským rodinkám na vychádzke po okolitých chodníčkoch. Medzi ďalšie lákadlá mesta patrí napríklad námestie Plaza de Armas a priľahlé bohato zdobené katedrály, umlecká štvrť Lastarria, či vyhlásený rybý trh. Následne si dajte pivo v niektorom z podnikov na chodníkoch štvrte Bellavista. Múzeum a eklekticky zariadený dom, v ktorom žil slávny čilský poet Pablo Neruda, sa tiež nachádza neďaleko.

 • 3

  Valparaíso

  Prístavné mestečko Valaparaíso pôsobí ako z detskej omaľovánky. Leží vo svahu nad obľúbeným prímorským letoviskom Viña del Mar a tvoria ho stovky pestrofarebných domčekov, postavených ešte v koloniálnom období 19. storočia. Dnes patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Cestu z jeho úzkych uličiek a chodníkov dolu, na pobrežie, si môžete skrátiť dobrodružnou jazdou miestnou starobylou lanovkou. Ak nebudete mať chuť na pestrofarebné mestečko, odporúčame navštíviť napríklad okolité vinice a stráviť deň ochutnávkou niektorého zo svetovo uznávaných čilských vín.

 • 4

  Pucón

  Leťte do mesta Temuco a následne sa presuňte do známeho letovisko Pucon na brehu jazera Villarrica. Čaká Vás návšteva rovnomenného národného parku, ktorý sa v okolí blankytne modrého jazera rozprestiera. Ohromí Vás pestrou prírodou ako aj výhľadom na dodnes činnú, takmer tritisíc metrov vysokú sopku. Najľahšie sa Vám bude presúvať na zapožičanom bicykli, zastaviť sa môžete pri niektorom z nespočetných vodopádov, sopečných jazier, či termálnch prameňov. Ak máte radi adrenalín, vyskúšajte si rafting, či plavu loďou po zrkadlovo čistej hladine jazera.

 • 5

  Villarrica

  Otestujte svoju kondíciu pri výstupe na samotný vrchol vulkanického masívu Villarrica. Túra je pomerne náročná a niektoré jej úseky sú skutočne strmé, avšak k dispozícii budete mať všetko potrebné vybavenie aj znalosti miestneho sprievodcu. Z vrcholu sopky sa Vám naskytne neopakovateľný pohľad na okolité zelené lesy a tyrkysové jazerá. V tieni sopky objavte usadlosť indiánskeho kmeňa Mapuche. Skúmať jej okolie môžete z konského sedla, tak ako to robia miestni obyvatelia už od nepamäti. Trúfnete si okúpať sa v Curilafquen? Pozor, voda v nej je naozaj studená. Alternatívou voči vysokohorskej túre môže byť návšteva národného parku Huerquehue a prechádzka jeho jedinečnými araukáriovými lesmi.

 • 6

  Puerto Varas

  Zvezte sa ranným autobusom do mesta Puerto Varas, ležiaceho na brehu jazera Llanquihue, jedného z najväčších prírodných jazier v Južnej Amerike. Nad touto mozaikou zelených pastvín a drobných políčok sa ako odvekí strážcovia vypýnajú takmer dokonalé kužele sopiek Osorno a Cambuco.

 • 7

  Ostrov Chiloé

  Tento neobyčaný ostrov sa vyvýjal vo veľkej miere nezávislo od diania na pevnine a má badateľne odlišnú históriu, architektúru a mytológiu. Pripraziť k jeho brehom je ako vrátiť sa v čase do obdobia hmlystých legiend. Polovica jeho obyvateľstva sú farmári, ktorých pracovné postupy sa nemenili už po stáročia. Zazriete volmi ťahané vozy teperiace sa po nespevnených kamenistýh cestách, popri jedinečných kostolíkoch s drevenými šindľami, až do priateľských rybárskych prístavov plných čerstvých ustríc. Ak oblasť navštívite v období medzi novembrom a marcom, absolvujte aj krátku plavbu za tučniakmi Humoldtovými. Výlet sa končí návštevou čilotskej rodiny, v ktorej pre Vás pripravia tradičné curanto, sýte jedlo z morských plodov, mäsa, zemiakov a zeleniny, ktoré sa pripravuje v pahrebe horúcich uhlíkov, v diere vyhĺbenej v zemi.

 • 8

  Punta Arenas

  Let na juh Čile, do mesta Punta Arenas, trvá približne dve hodiny. Ak budete mať šťastie na jasné počasie, pod oknami lietadla sa rozprestrie krajina plná ľadových horských vrcholov, fjordov, sopiek a ľadovcov. Blížiac sa k mestu sa zas otvára hrdzavo hnedá patagónska step a v nej malé lagúny tiahnuce smerom k Magalhaesovmu prielivu. Na opačnej strane sa vypínajú skalné vrcholy vetrom ošľahaného ostrova Tierra del Fuego. Punta Arenas bolo kedysi dôležitým obchodným uzlom a o túto prestíž ho obralo až dobudovanie Panamského kanála a dnes môže pôsobiť trochu ospalo. Je však východiskovým bodom na ceste do Puerto Natales, malého mestečka s dobrodružnou atmosférou, na brehu jazera plného pelikánov, kormoránov a vzácnych čiernokrkých labutí.

 • 9

  Torres del Paine

  Hneď ráno sa vydajte na cestu do národného parku Torres del Paine. Nezabudnite na obľúbené zastávky v jaskyni Milodon a pri vodopáde Salto Grande. Scenéria je dychberúca; žulový masív hory Cuernos, jazerá posiate bielymi ľadovcami a nad tým všetkým, ostrému vetru naproti sa vznášajce kondory. Najbližšie tri noci strávite v miestnej turistickej ubytovni.

 • 10

  Torres del Paine

  Národný park Torres del Paine ponúka nekonečnú spleť turistických chodníčkov pre rekreantov, aj pre náročných horolezcov. Najväčšou výzvou je zrejme strmá cestička vedúca k úpätiu majestátnych, stovky metrov vysokých skalných stien. Ak budete mať pocit, že ste si vlastné podrážky zodrali už dosť, vysadnite do sedla a obzrite si zákutia tohto prírodného kráľovstva z konskécho chrbta. Na túto časť zájazdu si nezabudnite pribaliť teplé a nepremokavé oblečenie, ako aj pevnú obuv. Najväčším pánom Patagónie je totiž prchké a nevyspytateľné počasie. Ani jeho občasná sychravosť Vás však určite o zážitky nepripraví.

 • 11

  Torres del Paine

  Ak ste v prvý deň návštevy národného parku nestihli prejsť všetkými chodníkmi, nestrachujte sa, na dobiehanie zameškané ho máte ešte čas. Poraďte sa s miestnym sprievodcom, ktoré z trás najlepšie zodpovedajú Vašej kondícii a nálade.

 • 12

  El Calafate

  Nastal čas zavítať aj ku susedom, do Argentíny. Prevezte sa cez neúprosnú patagónsku step do El Calafate, prístavného mesta na brehu jazera Argentino, najväčieho argentínskeho ľadovcového sladkovodného jazera. Leží na úpätí Ánd a na jeho brehoch sa rozprestiera národný park Los Glaciares. Práve topiace sa ľadovce sú jeho hlavným zdrojom vody, vďaka čomu jeho teplota len zriedka vystúpi nad dva stupne Celzia. Je nemierne fotogenické, nedostatok minerálov mu totiž dodáva širokú škálu odtieňov bielej a tyrkysovej farby. Než sa vyberiete do prírody, zablúďte do niektorej z miestnych reštaurácií, alebo ochutnajte svetoznámu argentínsku kávu v niektorej z útulných kaviarní.

 • 13

  Perito Moreno

  Nepredstaviteľných 250 štvorcových kilometrov ľadu, tretí najväčší rezervoár pitnej vody na svete, to je ľadovec Perito Moreno. Cesta k nemu vedie cez husté bukové a brezové háje, pokračuje popri trblietavých lagúnach jazier, cez drsné kamene obrastené typickými machmi a lyšajníkmi. Žiadne kaviarne, reštaurácie, ani obchody. Príroda je tu nedotknutá, divoká a práve preto taká vzácna a výnimočná. Jedniným zásahom človeka sú drevené vyhliadkové plošiny, z ktorých možno pozorovať okolie bez zbytočného narúšania jeho prirodzeného tempa. Majestátny ľadovec Perito Moreno sa neustále pomalým, ale zato istým krokom posúva k zátoke. Nepochybne zamrazí aj Vás, keď začujete dunivé praskanie ulamujúcich sa kusov ľadu a ich zbesilý pád z výšky niekoľkých desiatok metrov na vodnú hladinu. V prípade záujmu a vhodného počasia je možné obuť mačky, chopiť sa cepínov, pridať sa k miestnemu sprievodcovi a vykročiť na neistý povrch ľadovej masy vlastnou nohou.

 • 14

  El Chaltén

  Cesta vedie cez neobývanú divočinu do El Chaltén. Neveľké mestečko si užíva skutočne závihodeniahodnú polohu, leží totiž priamo pod rozoklaným žulovým masívom Fitzroy, v národnom parku Los Glaciares. Vzniklo nedávno, na konci dvadsiateho storočia, ako odľahlá horská základňa. Dnes je však centrom horolezcov a turistov v lete, a lyžiarov v zime. Preskúmajte túto oblasť nezvyčajných prírodných krás prechádzkou po jej nespočetných chodníkoch. Vedú cez husté ihličnaté lesy, ľadovcové potôčiky, popod holé skalné steny, príliš strmé na to, aby sa na nich udržal sneh a ľad. Niektoré chodníčky sú nenáročné, iné však vedú náročným profilom hlboko do divokej prírody, pribaľte si preto mapu a pred odchodom sa nechajte usmerniť miestnym sprievodcom.

 • 15

  Los Glacieres

  Na objavovanie zákutí národného parku Los Glacieres máte ešte jeden deň. Podarí sa Vám odfotiť niektoré z miestnych zvierat? Je domovom pštrosovitých vtákov nandu, lám guanaco, juhoamerických púm, či strieborných líšok.

 • 16

  Ushuaia

  Ushuaia, najjužnejšie mesto sveta leží na úpätí strmých rozoklaných hôr. Kedysi izolovaná a ťažko dostupná trestanecká kolónia bola až do 70-tych rokov minulého storočia len ospalou osadou. Do pozornosti osadníkov sa dostala až keď z nej vláda spravila daňový raj. Táto výsada dnes už neplatí, nával prisťahovalcov opadol, no dodnes badať jej následky. Honosné rezidencie štylizované ako horské chaty, moderné high-tech továrne, nákupné centrá a bezcolné obchody tomuto mestečku dodávajú ráz veľmi kontrastný s okolitou neskrotnou prírodou.

 • 17

  Tierra del Fuego

  Celodenná exkurzia do národného parku Tierra del Fuego Vás prevedie cez jasne zelené bukové lesy kaskádujúce dolu, smerom k priezračným jazerám a fjordom, domovu mnohých druhov vodných vtákov a bobrov. Podrobné zaujímavosti o miestnej faune a flóre Vám pozopráva skúsný miestny sprievodca počas vychádzky po veterných stráňach. Čaká Vás štvor až päťhodiová túra miernym tempom s množstvom zastávok s neopakovateľným výhľadom.

 • 18

  Prieliv Beagle

  Vydajte sa na vodu, loď už čaká v prístave. Odvezie Vás cez zátoky a drobné ostrovčeky na miesta ideálne na pozorovanie miestnej fauny, ako sú napríklad kormorány, albatrosy a uškatce. Ak sa zaujímate o miestnu históriu a navštívite región v období medzi novembrom a februárom, nevynechajte návštevu ranča Harberton, vôbec prvého na ostrove, založeného ešte anglickými misionármi. Ich potomkovia sa o túto usadlosť za hranicami civilizácie starajú dodnes a na priľahlých veterných pastvinách chovajú stáda oviec.

 • 19

  Buenos Aires

  Leťte do hlavného mesta Argentíny, do horkokrvnej metropoly Buenos Aires. Je známe po celom svete, najmä ako miesto, v ktorom sa zrodilo zmyselné tango a fenomenály futbalista Diego Maradona. Večer možno stráviť napríklad ochutnávkou svetoznámeho šťavnatého steaku a prípitkami vínom s domácimi. Dva dni v tomto očarujúco meste Vám dajú dostatok času na objavovanie jeho širokých bulvárov, schovaných obchodíkov, trhov a zberanie suvenírov.

 • 20

  Buenos Aires

  Váš sprievodca Vás zavedie na tie najkrajše a najznámejšie miesta v Bueno Aires. Začnete v centre mesta, historickom srdci, v ktorom sa vládne budovy a okázalé chrámy miešajú s vkusnými, priam parížsky pôsobiacimi obchodíkmi. Štvrť La Boca s dláždenými ulicami a pestrofarebne namaľovanými domami je priam povinnou zastávkou. Rovnako tak aj bohémska štvrť San Telmo, plná svojráznych historických domov, pretkaná uličkami plnými starožitných obchodíkov, tango barov a drahých reštaurácií. O čosi ďalej od centra sa nachádza Recoleta, ešte viac evokuje belle époque francúzskou a talianskou architektúrou. V tej štvrti sa nachádza aj známy cinotrín plý okázalých hrobiek, na ktorom leží známa herečka a prvá dáma argentíny, Evita.

 • 21

  Buenos Aires

  Ak nemáte chuť na ruch veľkomesta, nasadnite na motorový katamarán a preplavte sa zátokou až do mestečka Colonia, patriaceho susendému Uruguayu. Prejdite sa jeho dláždenými ulicami a užite si výhľad z majáku na jeho učupené koloniálne domčeky. Vraj najkrajší je po dobrom obede, s pohárom vína v ruke.

 • 22

  Návrat

  Odlet z letiska v Buenos Aires, návrat do Európy.

FotogalériaČím sme iní a čím pomáhame na tomto zájazde?


Na tomto zájazde do Južnej Ameriky určite nezažijete:

Krutosť páchanú na zvieratách

All inclusive rezorty

Ponižovanie iných kultúr

Masový turizmus