Zem v pohybe

Patagónia (2021/2022)

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

 • Poistenie liečebných nákladov a prípadnej karantény v cene
 • Dobrodužstvo v Patagónii je plné zážitkov. Využite jedinečnú príležitosť zavítať do troch juhoamerických krajín – Chile, Argentíny a Uruguaya. Na strhujúci kontrast medzi modernými veľkomestami a divokou prírodou len tak ľahko nezabudnete.
 • Hlavným a najväčším mestom Chile je Santiago. Pozadie mu dotvára malebná panoráma zasnežených vrcholov Ánd. Vychutnajte si pohľad naň z parku Cerro Santa Lucía alebo z chodníčkov na svahu kopca San Cristóbal. Zavítajte aj do štvrte Bellavista – nájdete v nej dom, v ktorom žil slávny spisovateľ Pablo Neruda.
 • Navštívte najkrajšie národné parky v oblasti Villarrica na úpätí stále činnej sopky, Torres del Paine pod ostrými vrcholcami strmých žulových masívov či Los Glaciares plný obrovských ľadovcov.
 • Vyrazte k ostrovu Chiloé, ktorý sa rozvíjal vlastným tempom prakticky bez kontaktu s pevninou. Na kamenistých cestách medzi rybárskymi osadami možno dodnes stretnúť volmi ťahané vozy.
 • Spoznajte jedinečnú flóru a faunu patagónskych stepí. Ak sa vám pošťastí, uvidíte kŕdle tučniakov, kormoránov a čiernokrkých labutí, ale možno aj stáda lám guanaco, pumy či strieborné líšky.
 • Svoju cestu zakončíte v Buenos Aires, hlavnom meste argentínskeho tanga a legendárneho futbalistu Diega Maradonu. Objavte jeho jedinečnú atmosféru vo štvrtiach La Boca, San Telmo či Recoleta.

 

25. 07. 2021 Aktuálna situácia pri cestovaní do Chile:  

*Lety boli obnovené od 7.12.2020 
*Pasažieri potrebujú pri prílete negatívny výsledok PCR testu na Covid19 nie starší ako 72 hodín pred nástupom do lietadla v mieste odletu.
*Pasažieri vyplnia dotazník pred odletom, nutná vytlačená kópia - “Affidavit of Travelers” (dostupná na www.c19.cl známa aj ako "zdravotný pas" vyplnená v lehote kratšej ako 48 hodín pred nástupom do lietadla
*Potvrdenie o adekvátnom cestovnom poistení s dostatočným krytím - zabezpečí cestovná kancelária
*Pasažierom zo SR bude po prílete odmeraná telesná teplota. 
*Od 7.12.2020 Pasažieri zo SR majú výnimku z karantény - karanténa nie je požadovaná. 
*Najbližší plánovaný zájazd Alchemy Travel v termíne 13.2.2021 realizujeme. 
*v prípade zmien uplatňujeme garanciu flexibility
*možnosť okamžitej refundácie, prípadne po dohode a súhlase, zmena termínu

*Pri návrate do SR absovujeme test na Covid19 na letisku vo Viedni. Potvrdenie v anglickom jazyku skracuje povinnú domácu karanténu v SR.

25. 07. 2021 Aktuálna situácia pri cestovaní do Argentíny:  

*Lety boli obnovené od 7.12.2020 
*Pasažieri potrebujú pri prílete negatívny výsledok PCR testu na Covid19 nie starší ako 72 hodín pred nástupom do lietadla v mieste odletu.
*Pasažierom zo SR bude po prílete odmeraná telesná teplota. 
*Od 7.12.2020 Pasažieri zo SR majú výnimku z karantény - karanténa nie je požadovaná. 
*Občanom SR cestujúcim ako turisti nie je povolený vstup.

*Najbližší plánovaný zájazd Alchemy Travel v termíne 13.2.2021 realizujeme. 

*Pri návrate do SR absovujeme test na Covid19 na letisku vo Viedni. Potvrdenie v anglickom jazyku skracuje povinnú domácu karanténu v SR.

 

  Skutočné hodnotenia od účastníkov našich zájazdov si môžete prečítať kliknutím sem 

Južná Amerika / Argentína,Chile

Patagónia (2021/2022)

Termíny

Trvanie

Voľných miest

Cena

05.11.2021 - 26.11.2021

22 (dni)

2

4300 €

12.02.2022 - 05.03.2022

22 (dni)

6

4300 €V cene je zahrnuté:

 • letenka z Viedne do Santiago de Chile, miestne prelety a návrat do Viedne z Buenos Aires, vrátane všetkých poplatkov a táx
 • ubytovanie v hoteloch, komfortných kempoch a penziónoch strednej kategórie vrátane raňajok
 • polpenzia vrátane nealkoholických nápojov
 • preprava, vstupy a transfery podľa itinerára
 • služby slovenského sprievodcu a miestnych sprievodcov
 • vybavenie víz
 • poistenie cestovnej kancelárie pre prípad insolventnosti v poisťovni Uniqa
 • poistenie liečebných nákladov a prípadnej karantény v cene

V cene nie je zahrnuté:

 • iné jedlo ako raňajky a večera
 • individuálne výdavky účastníkov zájazdu a vreckové
 • vízové poplatky
 • možnosť transferu Bratislava – letisko Viedeň Schwechat a naspäť – 20 EUR / osoba, jednosmerná cesta 10 EUR / osoba

Itinerár zájazdu

 • 1

  Prílet

  Prestupný let z Viedne a prílet na medzinárodné letisko v Santiago de Chile.

 • 2

  Santiago de Chile

  Santiago je hlavným a najväčším mestom Čile. Leží v širokej doline pod zasneženými vrcholmi majestátnych Ánd, no je plné múzeí, nákupných centier, parkov a pôsobí veľmi kozmopolitne. Doprajte si výhľad na jeho panorámu z romantického kopcovitého mestského parku Cerro Santa Lucía. Ak chcete mesto zhliadnuť skutočne zhora, vyvezte sa lanovkou na vrchol kopca San Cristóbal, kde sa môžete pridať k čílskym rodinkám na vychádzke po okolitých chodníčkoch. Medzi ďalšie lákadlá mesta patrí napríklad námestie Plaza de Armas a priľahlé bohato zdobené katedrály, umlecká štvrť Lastarria či vyhlásený rybí trh. Vychutnajte si pivo v niektorom z podnikov na chodníkoch štvrte Bellavista. Múzeum a eklekticky zariadený dom, v ktorom žil slávny čílsky poeta Pablo Neruda, sa tiež nachádza neďaleko.

 • 3

  Valparaíso

  Prístavné mestečko Valparaíso pôsobí ako z detskej omaľovánky. Leží vo svahu nad obľúbeným prímorským letoviskom Viña del Mar a tvoria ho stovky pestrofarebných domčekov, postavených v koloniálnom období 19. storočia. Dnes patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Cestu z jeho úzkych uličiek a chodníkov dolu na pobrežie si môžete skrátiť dobrodružnou jazdou miestnou starobylou lanovkou. Ak nebudete mať chuť na pestrofarebné mestečko, odporúčame navštíviť napríklad okolité vinice a stráviť deň ochutnávkou niektorého zo svetovo uznávaných čílskych vín.

 • 4

  Pucón

  Dnes letíme do mesta Temuco a následne sa presunieme do známeho letovisko Pucon na brehu jazera Villarrica. Čaká nás návšteva rovnomenného národného parku, ktorý sa rozprestiera v okolí blankytne modrého jazera. Ohromí Vás pestrou prírodou ako aj výhľadom na dodnes činnú, takmer tritisíc metrov vysokú sopku. Najľahšie sa Vám bude presúvať na zapožičanom bicykli. Zastaviť sa môžete pri niektorom z nespočetných vodopádov, sopečných jazier či termálnych prameňov. Ak máte radi adrenalín, vyskúšajte si rafting či plavbu loďou po krištáľovo čistej hladine jazera.

 • 5

  Villarrica

  Dnes otestujete svoju kondíciu pri výstupe na vrchol vulkanického masívu Villarrica. Túra je pomerne náročná a niektoré jej úseky sú skutočne strmé, avšak k dispozícii budete mať všetko potrebné vybavenie i znalosti miestneho sprievodcu. Z vrcholu sopky sa Vám naskytne neopakovateľný pohľad na okolité zelené lesy a tyrkysové jazerá. V tieni sopky objavíte usadlosť indiánskeho kmeňa Mapuche. Skúmať jej okolie môžete z konského sedla, tak ako to robia miestni obyvatelia už od nepamäti. Trúfnete si okúpať sa v Curilafquen? Pozor, voda tu je naozaj studená! Alternatívou k vysokohorskej túre môže byť návšteva národného parku Huerquehue a prechádzka jeho jedinečnými araukáriovými lesmi.

 • 6

  Puerto Varas

  Odveziete sa ranným autobusom do mesta Puerto Varas, ležiaceho na brehu jazera Llanquihue - jedného z najväčších prírodných jazier v Južnej Amerike. Nad touto mozaikou zelených pastvín a drobných políčok sa ako odvekí strážcovia vypínajú takmer dokonalé kužele sopiek Osorno a Cambuco.

 • 7

  Ostrov Chiloé

  Tento neobyčaný ostrov sa vyvíjal vo veľkej miere nezávisle od diania na pevnine a má badateľne odlišnú históriu, architektúru i mytológiu. Priplaviť sa k jeho brehom je ako vrátiť sa v čase do obdobia hmlistých legiend. Polovica jeho obyvateľstva sú farmári, ktorých pracovné postupy sa nezmenili už po stáročia. Zazriete volmi ťahané vozy teperiace sa po nespevnených kamenistých cestách popri jedinečných kostolíkoch s drevenými šindľami až do rybárskych prístavov plných čerstvých ustríc. Ak oblasť navštívite v období medzi novembrom a marcom, absolvujete aj krátku plavbu za tučniakmi humboldtovými.

 • 8

  Punta Arenas

  Čaká nás let na juh Čile do mesta Punta Arenas, ktorý trvá približne dve hodiny. Ak budete mať šťastie na jasné počasie, pod oknami lietadla sa rozprestrie krajina plná ľadových horských vrcholov, fjordov, sopiek a ľadovcov. Blížiac sa k mestu sa zas pod nami otvára hrdzavohnedá patagónska step a v nej malé lagúny tiahnuce sa smerom k Magalhaesovmu prielivu. Na opačnej strane sa vypínajú skalné vrcholy vetrom ošľahaného ostrova Tierra del Fuego. Punta Arenas bolo kedysi dôležitým obchodným uzlom. O túto prestíž ho obralo až dobudovanie panamského prieplavu a dnes môže pôsobiť trochu ospalo. Je však východiskovým bodom na ceste do Puerto Natales, malého mestečka s dobrodružnou atmosférou na brehu jazera plného pelikánov, kormoránov a vzácnych čiernokrkých labutí.

 • 9

  Torres del Paine

  Hneď ráno sa vydáme na cestu do národného parku Torres del Paine. Nezabudneme na obľúbené zastávky v jaskyni Milodon a pri vodopáde Salto Grande. Scenéria je dychberúca: žulový masív hory Cuernos, jazerá posiate bielymi ľadovcami a nad tým všetkým kondory vznášajce sa naproti ostrému vetru. Najbližšie tri noci strávime v miestnej turistickej ubytovni.

 • 10

  Torres del Paine

  Národný park Torres del Paine ponúka nekonečnú spleť turistických chodníčkov pre rekreantov i náročných horolezcov. Najväčšou výzvou je zrejme strmá cestička vedúca k úpätiu majestátnych, stovky metrov vysokých skalných stien. Ak budete mať pocit, že ste si podrážky topánok zodrali už dosť, vysadnite do sedla a obzrite si zákutia tohto prírodného kráľovstva z konského chrbta. Na túto časť zájazdu si nezabudnite pribaliť teplé a nepremokavé oblečenie, ako aj pevnú obuv. Najväčším pánom Patagónie je totiž nevyspytateľné počasie. Ani jeho občasná sychravosť Vás však určite o zážitky nepripraví.

 • 11

  Torres del Paine

  Ak ste v prvý deň návštevy národného parku nestihli prejsť všetkými chodníkmi, nestrachujte sa, na dobiehanie zameškaného máte ešte čas. Poraďte sa s miestnym sprievodcom, ktoré z trás najlepšie zodpovedajú Vašej kondícii a schopnostiam.

 • 12

  El Calafate

  Nastal čas zavítať aj k susedom, do Argentíny. Preveziete sa cez neúprosnú patagónsku step do El Calafate, prístavného mesta na brehu jazera Argentino, najväčšieho argentínskeho ľadovcového sladkovodného jazera. Leží na úpätí Ánd a na jeho brehoch sa rozprestiera národný park Los Glaciares. Práve topiace sa ľadovce sú jeho hlavným zdrojom vody, vďaka čomu jej teplota len zriedka vystúpi nad 2°C. Jazero je nesmierne fotogenické, nedostatok minerálov mu totiž dodáva širokú škálu odtieňov bielej a tyrkysovej farby. Prv než sa vyberiete do prírody, zablúďte do niektorej z miestnych reštaurácií alebo ochutnajte svetoznámu argentínsku kávu v niektorej z útulných kaviarní.

 • 13

  Perito Moreno

  Nepredstaviteľných 250 kilometrov štvorcových ľadu a tretí najväčší rezervoár pitnej vody na svete, to je ľadovec Perito Moreno. Cesta k nemu vedie cez husté bukové a brezové háje, pokračuje popri trblietavých lagúnach jazier cez drsné kamene obrastené typickými machmi a lišajníkmi. Žiadne kaviarne, reštaurácie ani obchody. Príroda je tu nedotknutá, divoká a práve preto taká vzácna a výnimočná. Jediným zásahom človeka sú drevené vyhliadkové plošiny, z ktorých možno pozorovať okolie bez zbytočného narúšania jeho prirodzeného tempa. Majestátny ľadovec Perito Moreno sa neustále pomalým, ale istým krokom posúva k zátoke. Nepochybne zamrazí aj Vás, keď začujete dunivé praskanie ulamujúcich sa kusov ľadu a ich hrozivý pád na vodnú hladinu z výšky niekoľkých desiatok metrov. V prípade záujmu a vhodného počasia je možné obuť si mačky, vziať cepíny, pridať sa k miestnemu sprievodcovi a vykročiť na neistý povrch ľadovej masy vlastnou nohou.

 • 14

  El Chaltén

  Cesta vedie cez neobývanú divočinu do El Chaltén. Neveľké mestečko si užíva skutočne závihodeniahodnú polohu, leží totiž priamo pod rozoklaným žulovým masívom Fitzroy v národnom parku Los Glaciares. Vzniklo len nedávno, na konci dvadsiateho storočia, ako odľahlá horská základňa. Dnes je však centrom horolezcov a turistov v lete a lyžiarov v zime. Preskúmajte túto oblasť nezvyčajných prírodných krás prechádzkou po jej nespočetných chodníkoch. Vedú cez husté ihličnaté lesy, ľadovcové potôčiky a popod holé skalné steny príliš strmé na to, aby sa na nich udržal sneh a ľad. Niektoré chodníčky sú nenáročné, iné však vedú náročným profilom hlboko do divokej prírody, pribaľte si preto mapu a pred odchodom sa nechajte usmerniť miestnym sprievodcom.

 • 15

  Los Glaciares

  Na objavovanie zákutí národného parku Los Glaciares máte ešte jeden deň. Podarí sa Vám odfotiť niektoré z miestnych zvierat? Je domovom pštrosovitých vtákov nandu, lám guanaco, juhoamerických púm či strieborných líšok.

 • 16

  Ushuaia

  Ushuaia - najjužnejšie mesto sveta - leží na úpätí strmých rozoklaných hôr. Kedysi izolovaná a ťažko dostupná trestanecká kolónia bola až do 70-tych rokov minulého storočia len ospalou osadou. Do pozornosti osadníkov sa dostala, až keď z nej vláda urobila daňový raj. Táto výsada dnes už neplatí, nával prisťahovalcov opadol, no dodnes badať jej následky. Honosné rezidencie štylizované ako horské chaty, moderné high-tech továrne, nákupné centrá a bezcolné obchody tomuto mestečku dodávajú ráz veľmi kontrastný s okolitou neskrotnou prírodou.

 • 17

  Tierra del Fuego

  Celodenná exkurzia do národného parku Tierra del Fuego Vás prevedie cez jasne zelené bukové lesy kaskádujúce dolu smerom k priezračným jazerám a fjordom, domovu mnohých druhov vodných vtákov a bobrov. Podrobné zaujímavosti o miestnej faune a flóre Vám porozpráva skúsený miestny sprievodca počas vychádzky po veterných stráňach. Čaká Vás štvor- až päťhodiová túra miernym tempom s množstvom zastávok s neopakovateľným výhľadom.

 • 18

  Prieliv Beagle

  Vydajte sa na vodu, loď už čaká v prístave. Odvezie Vás cez zátoky a drobné ostrovčeky na miesta ideálne na pozorovanie miestnej fauny, ako sú napríklad kormorány, albatrosy a uškatce. Ak sa zaujímate o miestnu históriu a navštívite región v období medzi novembrom a februárom, nevynechajte návštevu ranča Harberton, vôbec prvého na ostrove, založeného ešte anglickými misionármi. Ich potomkovia sa o túto usadlosť za hranicami civilizácie starajú dodnes a na priľahlých veterných pastvinách chovajú stáda oviec.

 • 19

  Buenos Aires

  Letíme do hlavného mesta Argentíny, horkokrvnej metropoly Buenos Aires. Je známa po celom svete, najmä ako miesto, v ktorom sa zrodilo zmyselné tango a fenomenálny futbalista Diego Maradona. Večer možno stráviť napríklad ochutnávkou svetoznámeho šťavnatého steaku a prípitkami vínom s domácimi. Dva dni v tomto očarujúcom meste Vám dajú dostatok času na objavovanie jeho širokých bulvárov, ukrytých obchodíkov a trhov a na zberanie suvenírov.

 • 20

  Buenos Aires

  Sprievodca Vás zavedie na tie najkrajše a najznámejšie miesta v Buenos Aires. Začnete v centre mesta, historickom srdci, v ktorom sa vládne budovy a okázalé chrámy miešajú s vkusnými, priam parížsky pôsobiacimi obchodíkmi. Štvrť La Boca s dláždenými ulicami a pestrofarebne namaľovanými domami je priam povinnou zastávkou. Rovnako tak aj bohémska štvrť San Telmo, plná svojráznych historických domov, pretkaná uličkami plnými starožitných obchodíkov, tango barov a drahých reštaurácií. O čosi ďalej od centra sa nachádza Recoleta, ktorá svojou francúzskou a talianskou architektúrou evokuje belle époque ešte viac. V tejto štvrti sa nachádza aj známy cintorín plný okázalých hrobiek, na ktorom leží i známa herečka a prvá dáma argentíny, Evita.

 • 21

  Buenos Aires

  Ak nemáte chuť na ruch veľkomesta, nasadnite na motorový katamarán a preplavte sa zátokou až do mestečka Colonia, patriaceho susednému Uruguayu. Prejdite sa jeho dláždenými ulicami a užite si výhľad z majáku na jeho učupené koloniálne domčeky. Vraj najkrajší je po dobrom obede s pohárom vína v ruke.

 • 22

  Návrat

  Odlet z letiska v Buenos Aires, návrat do Európy.

FotogalériaČím sme iní a čím pomáhame na tomto zájazde?


Na tomto zájazde do Južnej Ameriky určite nezažijete:

Krutosť páchanú na zvieratách

All inclusive rezorty

Ponižovanie iných kultúr

Masový turizmus