Kazachstan, Tadžikistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Kirgizsko

Po stopách Džingischána (2021/2022)

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

Vydajte sa na s nami na unikátnu cestu po stopách Džingischána Nekonečno rozsiahlych púští, zvlnenej stepi, úrodné údolia a majestátne hory, ktoré tvoria pozadie piatich bývalých Sovietskych republík Strednej Ázie – Turkménska, Uzbekistanu, Kazachstanu, Tadžikistanu a Kirgizska. V tejto rozmanitej krajine máte jedinečnú možnosť uvidieť tradičné dediny, starodávne a moderné mestá, ktoré rozprávajú príbehy postupujúcich Gréckych a Perzských vojsk, lúpežných mongolských hord, obchodníkov predávajúcich svoje výrobky pozdĺž Hodvábnej cesty, filozofov, astronómov, komunistických vodcov a post-sovietskych lídrov. Náš krásny výpravný zájazd do srdca Strednej Ázie Vás zavedie do skutočne starodávnych obkladaných mešít, vysokohorských jazier ohraničených jurtovými tábormi, k veľkým pamiatkam, vidieckym dedinám, na farebné trhy a aj k neustále horiacemu plynovému kráteru Darvaza známemu ako  „Brána do pekla“.
 • Údolie Chon-Kemin – malebný vysokohorský prírodný komplex v Kirgizsku
 • Isskyk Kul – „perla Kirgizska“ a druhé najväčšie horské jazero na svete
 • Charynský kaňon (Kazachstan) – často porovnávaný s Grand kaňonom v USA, kvôli jeho pôsobivým farebným skalným útvarom
 • Jazero Iskanderkul (Tadžikistan) – jedno z najkrajších jazier vo všetkych krajinách bývalého Sovietskeho zväzu
 • Komplex Khast Imam (Uzbekistan) – obsahujúci starodávny svätý Korán Kalifa Osmana
 • Púšť Kyzylkum – v doslovnom preklade ako „Púšť červených pieskov“ – 15. najväčšia púšť na svete
 • Plynový kráter Darvaza – známy ako „Brána do pekla“, je to jedna z najzaujímavejších pamiatok v Turkmenistane
 • Starodávne historické mestá
 • Krásne kachličkami vyzdobené mešity a madrasy
*Pri návrate do SR postupujeme podľa aktuálnych pravidiel cestovania https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/registracia

Ázia / Kazachstan,Kirgizsko,Tadžikistan,Turkmenistan,Uzbekistan

Po stopách Džingischána (2021/2022)

Termíny

Trvanie

Cena

25.09.2021 - 16.10.2021

22 (dni)

3500 €

04.06.2022 - 25.06.2022

22 (dni)

3500 €

17.09.2022 - 08.10.2022

22 (dni)

3500 €V cene je zahrnuté:

 • medzinárodné letenky Viedeň – Bishkek / Ashabat – Viedeň vrátane všetkých poplatkov, táx a 20 kg batožiny / Turkish Airlines cez Istanbul
 • medzinárodné letenky Almaty – Dushanbe vrátane všetkých poplatkov, táx a 20 kg batožiny / Turkish Airlines cez Islanbul
 • 16 nocí v 3*** hoteloch – izby s vlastnou kúpelňou/WC
 • 4 noci v penziónoch a jurte (spoločná kúpeľňa/WC)
 • všetky jedlá podľa itineráru zájazdu
 • všetky transfery v programe
 • všetky dopravné a vlakové lístky Tashkent – Samarkand – Bukhara
 • miestny anglicky hovoriaci sprievodca a špičkový slovenský sprievodca Alchemy Travel 
 • víza a vízové poplatky 
 • alchýmia od Alchemy Travel: náročné a komplikované zabezpečenie víz a pozývacích listov do jednotlivých krajín 
 • vstupné poplatky 
 • všetok program v ponuke
 • poistenie cestovnej kancelárie pre prípad insolventnosti
 • garancia flexibility Alchemy Travel 

V cene nie je zahrnuté:

 • bakšišné pre sprievodcov a šoférov (cca 50 USD na celý zájazd)
 • osobné výdavky účastníkov zájazdu
 • neuvedené nápoje a jedlá
 • cestovné poistenie (odporúčame v Uniqa)

 

Voliteľné fakultatívne doplatky:

 • Jednodňový výlet k Siedmym jazerám: 70 EUR
 • Jednolôžková izba počas celého zájazdu: na vyžiadanie

Itinerár zájazdu

 • 1

  Odlet do Bishkeku

  V dopoludňajších hodinách sa spoločne z Bratislavy presúvame na letisko Viedeň, odkiaľ letíme letom s jedným prestupom do mesta Bishkek. Do Bishkeku prilietame na nasledujúci deň ráno. Dnes v programe večera a raňajky v lietadle.

 • 2

  Bishkek, najzelenšie mesto Strednej Ázie

  Prílet do Bishkeku. Po ubytovaní v hoteli sa spolu s našim sprievodcom vyberieme na prehliadku v pôvabnom hlavnom meste Kirgizska, najzelenšom meste Strednej Ázie. Nocľah v Bishkeku. Dnes v programe večera.

 • 3

  Prekrásna príroda v údolí Chon-Kemin

  Naša dnešná cesta začne skoro ráno. Vydáme sa z Bishkeku na východ a po asi 80 km prídeme k našej prvej zastávke – k veži Burana. Potom budeme pokračovať ďalej, do hôr k penziónu v krásnom údolí Chon-Kemin, kde sa po príchode naobedujeme. Po obede sa sa spoločne vyberieme na prechádzku po dedine, pozorovať život miestnych obyvateľov alebo sa prípadne môžeme vydať na krátku jazdu na koni do okolitých kopcov (fakultatívne, cca. 10 USD / os). Včera a prenocovanie v penzióne. Dnes v programe raňajky a večera.

 • 4

  Issyk Kul – „Perla Kirgizska“

  Po raňajkách sa vydáme do Issyk Kul – „Perly Kirgizska“. Po ceste sa zastavíme v Kochkore, aby sme si mohli pozrieť ako sa vyrábajú tradičné plstené koberce. Krátko za Kochkorom prídeme do Issyk Kul a pôjdeme po južnom pobreží priamo do rozprávkového kaňonu Skazka. Kaňon má svoje meno odvodené od bizarnej krajiny s rozprávkovými útvarmi zo skál. Odtiaľto to bude už len pár minút cesty k jazeru Issyk Kul – druhému najväčšiemu horskému jazeru na svete (hneď po Titicaca). Nachádza sa v nadmorskej výške 1 600 metrov, je to mierne slané jazero bez odtekajúcej vody, dookola obklopené horami Tien Shan. Iba 200 metrov od jazera sa nachádza pekný jurtový tábor, ktorý bude miestom pre naše prenocovanie (2 osoby v jurte, spoločná kúpeľňa/WC). Dnes v programe raňajky a večera.

 • 5

  Karakol a kirgizské kone v Tepke

  Dnes budeme pokračovať na východ južným pobrežím Issyk Kul smerom do mesta Karakol. Po ceste do Karakolu sa prevezieme do údolia Jety Oguz, známeho dvoma červenými skalnými útvarmi nazývanými „Sedem býkov“ a „Zlomené srdce“. V Karakole nás čaká krátka prehliadka mesta vrátane dunganskej mešity postavenej v roku 1904 úplne bez akýchkoľvek klincov, dreveného ruského pravoslávneho kostola, ktorý stojí od roku 1869, a malého historického múzea v Karakole. Z Karakolu je to ďalších 30 km cesty na sever do dediny Tepke. Tu prenocujeme v peknom penzióne farmárov, ktorí chovajú Kirgizské kone. Dnes v programe raňajky a večera.

 • 6

  Kaňon Charyn, údolie hradov a Almaty

  Dnes nás cesta zavedie cez hory do Kazachstanu a zamierime do Almaty, bývalého hlavného a najväčšieho mesta Kazachstanu. Cesta je dlhá, rozbitá a zväčša nie vo veľmi dobrom stave. Zastavíme sa na prehliadke jednej z najslávnejších prírodných pamiatok Kazachstanu – kaňon Charyn. Tento kaňon sa často porovnáva s Grand Canyonom, aj keď je omnoho menší a jeho celková dĺžka je 80 – 90 km. Časť kaňonu, ktorú navštívime, je známa ako „Údolie hradov“, práve kvôli svojim neobvyklým zaujímavým skalným útvarom. Do Almaty dorazíme neskoro popoludní. Dnes v programe raňajky.

 • 7

  Almaty

  Almaty je najväčším mestom najbohatšej krajiny Strednej Ázie, Kazachstanu. Do roku 1997 bolo hlavným mestom krajiny a dodnes stále zostáva obchodným a vzdelávacím centrom. Cesty sú široké, lemované stromami a je z nich dobrý výhľad na pohorie Zailisky Ala-Too, ktoré tvorí akúsi kulisu k mestu. Názov Almaty v preklade znamená „miesto s jablkami“ preto sa takpovediac predpokladá, že jablká pochádzajú práve odtiaľto. Navštívime park Panfilov, aby sme si mohli pozrieť najslávnejšiu pamiatku Amalty, Zenkovskú katedrálu, ktorá bola postavená v roku 1904 bez jediného kovového klinca a je jednou z najvyšších drevených budov na svete. V rovnakom parku sa nachádza aj impozantný pamätník Sovietskej slávy. S týmto parkom susedí dokonca aj Múzeum hudobných nástrojov. V múzeu je vystavených veľa tradičných nástrojov z regiónu. Popoludní sa vyberieme asi na pol hodinovú cestu lanovkou, vychutnáme si pekný výhľad na vrchol lyžiarskeho areálu Shymbulak. Dnes v programe raňajky.

 • 8

  Dushanbe, Tadžikistan

  Po raňajkách sa presunieme na letisko Almaty, aby sme nezmeškali let spoločnosťou Air Astana do Dushanbe, hlavného mesta Tadžikistanu. Dushanbe bola pôvodne len malá dedinka okolo trhu, ktorý sa konal každý pondelok – dokonca aj jeho názov v preklade znamená „pondelok“. Práve počas Sovietskeho zväzu sa stalo priemyselným centrom Tadžikistanu. Po ubytovaní nás čaká prechádzka do botanickej záhrady. Súčasťou našej prehliadky bude aj návšteva sochy Ismaila Samaniho a parku Rudaki venovaného veľkému perzskému básnikovi Rudakimu, ktorý žil počas obdobia Samanid v 9. storočí. Dnes v programe raňajky.

 • 9

  Jazero Iskanderkul, hory a majestátne vodopády vo Fanských vrchoch

  Dnes sa po skorých raňajkách vyberieme k jazeru Iskanderkul, ktoré je pomenované po Alexandrovi Veľkom. Má trojuholníkový tvar, a je považované za jedno z najvyhľadávanejších jazier všetkých národov bývalého Sovietskeho zväzu, ktoré sa nachádza vo Fanských horách v nadmorskej výške 2 200 metrov. Na tejto nádhernej trase si vychutnáme členitú horskú scenériu. Potom podnikneme krátku túru k neďalekému vodopádu, nazývanému tiež Niagarské vodopády Fanských vrchov. Neskôr budeme pokračovať ďalej ďalšie 4 hodiny, aby sme sa dostali do mesta Penjikent. Dnes v programe raňajky.

 • 10

  Dnes sa vydávame po hrboľatej ceste do pohoria Fan, aby sme preskúmali zaujímavú oblasť nazývanú „Sedem jazier“. Horské údolie nie je ďaleko od Penjikentu, ale kvôli hroznému stavu cesty trvá tento výlet celý deň. Od šiesteho jazera vedie krátka a ľahká túra v dĺžke asi 2 hodiny (oboma smermi) k siedmemu a najvyššiemu jazeru Hazorchashma. Vrátime sa späť do Panjikentu kde prenocujeme. Dnes v programe raňajky a obed.

 • 11

  Penjikent - centrum kováčskeho umenia v Tadžikistane

  Dnes pôjdeme z Penjikentu najskôr hore na sever do Istarafshanu a potom do Khujandu. Cesta do Istarafshanu je malebná a križuje priesmyk Shahriston. Istarafshan založil Kýros Veľký v 6. storočí pred našim letopočtom a nedávno oslávil svoje 2 500. výročie. Timurovci zo 14. storočia nazývali mesto Ura-Tube. Dnes je Istarafshan v Tadžikistane dobre známy svojimi kováčmi a ručne vyrábanými nožmi vysokej kvality. Preto tu navštívime dielne kováčov, ktoré sú neďaleko tržnice. Z Istarafshanu je to ešte 1,5 hodiny cesty do Khujandu – druhého najväčšieho mesta Tadžikistanu. Dnes v programe raňajky.

 • 12

  Khujand a bazár Panjshanbe

  Khujand sa nachádza v údolí Fergana na rieke Syr Darya. Je to ďalšie starobylé mesto s históriou siahajúcou od Perzie Kýra Veľkého a Alexandra Veľkého. Dnes je to druhé najväčšie mesto Tadžikistanu s najväčším trhom Tadžikistanu – bazárom Panjshanbe. Prehliadka mesta Khujand zahŕňa bazár a priľahlú mešitu Maslihaddin, historické múzeum Khujand a palác Arbob. Dnes v programe raňajky.

 • 13

  Starobýlý Tashkent

  Smerujeme do Oybek, ktorý leží medzi Khujandom (Tadžikistan) a Taškentom (Uzbekistan). Tu sa stretneme s našim uzbeckým šoférom, asi v priebehu dvoch hodín prídeme do Tashkentu, hlavného mesta Uzbekistanu a najväčšieho mesta v Strednej Ázii. Prehliadka mesta zahŕňa návštevu oblasti Starého mesta Tashkent. Tu nájdeme komplex Khast Imam, ktorý obsahuje starodávny svätý Korán od Kalifa Osmana. Zažijete rušné davy obchodníkov na bazári Chor-Su ešte predtým, ako sa vydáte na cestu slávnym mestským metrom ešte zo Sovietskej éry, ktoré rovnako ako Moskva predstavuje niektoré z najzdobenejších staníc na svete. Zídete na stanicu námestia Amir Temur a pozriete si sochu veľkého dobyvateľa a vedľa nej veľké námestie Nezávislosti. Prehliadka mesta Tashkent s návštevou Múzea úžitkového umenia. Dnes v programe raňajky.

 • 14

  Vlakom do Samarkandu

  Po skorých raňajkách nás čaká presun na železničnú stanicu rýchlovklakom Afrosiyob do Samarkandu. Cesta trvá asi 2 hodiny. Popoludní preskúmame toto fascinujúce mesto a bývalé hlavného mesto ríše Timura Veľkého. Prehliadku mesta začíname návštevou bazáru Siyob a hneď pri ňom leží aj impozantná mešita Bibi Khanum. Potom uvidíte najslávnejšiu dominantu Samarkandu a Uzbekistanu, veľkolepé námestie Registan. Ústredným bodom starovekého Samarkandu sú tri nádherné madrasy – Ulugbek, Sherdor a Tillya Kori. Svoju cestu dnes zakončíme návštevou mauzoólea Gur-Emir, kde je pochovaný Timur. Dnes v programe raňajky.

 • 15

  Orientálna Bukhara

  Dnes začíname našu spoznávaciu cestu kúsok za mestom – v dedine Koni Ghil, aby sme spoznali tradičný spôsob výroby unikátneho samarkandského papiera. Keď sa vrátime, navštívime Ulugbekovo observatórium – kedysi najväčšie výskumné centrum v Strednej Ázii. Ulugbek bol svojimi pozorovaniami slnečnej sústavy a Zeme desaťročia pred západom a o jeho príbehu sa dozvieme viac v tomto prestížnom prostredí. Našou ďalšou zastávkou je Shah-i-Zinda, nekropola, kde sú pochovaní rodinní príslušníci Timuru. Popoludní navštívime múzeum Afrasiyab. Večer budeme cestovať rýchlikom do Bukhary asi 1,5h, tu aj prenocujeme. Dnes v programe raňajky.

 • 16

  Deň zážitkov v Bukhara

  Už len samotný názov Bukhara vyčaruje obrazy exotického Orientu. Po celé stáročia to bolo dôležité obchodné miesto a akademické centrum. Staré mesto je dobre zachované a je preplnené minaretmi, mešitami a madrasmi. Jeho kedysi povestnými kanálmi a bazénmi, ktoré sú zdrojom mnohých epidémií, boli teraz vypustené, ale najslávnejší Lyabi-Hauz tam stále je, oáza zatienená morušami v samom srdci mesta. Medzi vrcholy pešej prehliadky v starom meste Bukhara patria komplex Kalon, pevnosť Ark, mešita Bolo Hauz, Jobove mauzóleum Čašma Ajub s prameňom, miestny trh, múzeum Samanidov a večer – synagóga a bábková dielňa. Dnes v programe raňajky.

 • 17

  Púšť Kyzylkum

  Celý deň sa budeme pohybovať po púšti Kyzylkum. Na konci tejto zaujímavej cesty bude našou odmenou Khiva, kam dorazíme až večer. Dnes v programe raňajky.

 • 18

  Historická Khiva a opäť skvelá miestna kuchyňa

  Po raňajkách nás čaká pešia prehliadka mesta. Khiva je preplnená historickými pamiatkami – a dnes budeme mať príležitosť vidieť opevnenú časť mesta Khiva s mestskými časťami zvanú Ichan Kala. V tejto starej časti mesta sa nachádza viac ako päťdesiat historických pamiatok a stovky starých storočných domov. Celá citadela je chránená ako svetové dedičstvo UNESCO. Keď prechádzame obrovskými mestskými bránami, stretne nás lesknúci sa islamský maják a minaret Kalta-minor. Ponorte sa hlboko do mesta na prehliadke so sprievodcom, ktorá zahrňuje všetky mestské pamiatky a  výstup na minaret Islam Khodja, najvyšší minaret v Chive. Dnes v programe raňajky.

 • 19

  Brána do pekla Darvaza

  Smerujeme k hraničnému prechodu Turkménsko Shavat-Dashoguz (60 km, 1h). Musíme byť na hranici o 9:00, vtedy keď sa otvára. Prejdeme formalitami na oboch kontrolných miestach. Pôjdeme mikrobusom cez neutrálnu zónu (asi 1,5 km). Vďaka nášmu pozývaciemu listu dostaneme Turkménske víza. Na Turkménskej strane hranice spoznáme nášho miestneho sprievodcu a šoféra a presúvame sa do Kunya Urgench (100 km, 2h). Navštívime mauzóleá Turbek Khanym, Sultan Tekesh, Sultan II Arslan, Najmad-din-Kubra, Sultan Ali. Objavíme minaret Kutug Timur a vrch Kyrk Molla. Popoludní pôjdeme cestou k plynovému kráteru Darwaza (Brána do pekla), ktorý sa nachádza uprostred púšte Karakym (270 km, 4-5h). Zostaneme v kempe, na večeru si vychutnáme vynikajúce jedlo pripravené na ohni v blízkosti horiaceho plynového krátera. Prenocovanie v pohodlných plne vybavených stanoch. Dnes v programe raňajky a večera.

 • 20

  Ashgabat

  Cestou do Ashgabatu navštívime púštnu komunitu Erbent. Prichádzame do Ashgabatu a po ubytovaní v hoteli a oddychu sa vydáme na krátku prehliadku (3-4h) v Ashgabate – hlavnom meste Turkménska, ktoré za posledných 25 rokov zažilo rozmach „mramorovej architektúry“. Prehliadka zahŕňa návštevu Národného múzea histórie, Pamätník neutrality a novovybudovaného Parku nezávislosti. Našu prehliadku zakončíme v reštaurácii Terrace (7. poschodie) večerou a pekným výhľadom na park Nezávislosti a budovy v okolí. Dnes v programe raňajky a večera.

 • 21

  Ashhgabat a farma Geokdepe

  Dnes nás čaká ďalší rušný deň. Po raňajkách sa prevezieme do nádhernej pevnosti Stará Nisa (svetového dedičstva UNESCO) – najskoršej metropoly Partskej ríše, ktorá sa nachádza v atmosférickej oblasti na nepravidelnom päťuholníkovom kopci, na úpätí pohoria Kopet-Dag. Na tejto pevnosti s rozlohou 14 hektárov sa nachádzajú dva polo rozkopané komplexy partského obdobia – stavby označené ako kráľovské sídlo a chrámový komplex. Z pevnosti Nisa budeme pokračovať do Duchovnej mešity, jednej z najväčších mešít v Strednej Ázii. Neskôr sa vrátime naspäť do Ashgabatu. Po ceste sa zastavíme v Národnom pamätnom komplexe „Halk Hakydasy“ s pamätníkom z druhej svätovej vojny a obetí zemetrasenia z roku 1948. Pred návratom do Ashgabatu navštívime farmu v Geokdepe (50 km západne od Ashgabatu), kde sa chovajú slávne turkménske kone Akhal Teke. Dnes v programe raňajky a záverečná rozlúčková večera. V neskorých večerných hodiách sa presúvame na letisko a letíme nazad domov.

 • 22

  Cesta domov s množstvom zážitkov na celý život

  Prílet do Viedne, transfer do Bratislavy, kde sa náš zájazd končí.

Fotogaléria