Moskva, Petrohrad, Suzdaľ, Novgorod - poznávanie starých aj nových tvárí Ruska

Rusko (2021/2022)

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

 • Vydajte sa spoznať staré tradície i nové výzvy rozľahlého Ruska. Uvidíte to najlepšie z ruskej architektúry a umenia a ochutnáte najväčšie delikatesy bohatej ruskej kuchyne.
 • Ukážeme Vám najdôležitejšie pamiatky hlavného mesta Moskva – rozprestrie sa pred vami pôsobivé Červené námestie a vstúpite za múry ikonického moskovského Kremľa. Nahliadnuť možno aj do preskleného sarkofágu, ktorý ukrýva Leninovo mauzóleum.
 • Navštívte aj mesto Suzdal, ktoré je akoby živým múzeom ruskej architektúry a hlavnou zastávkou v rámci ruského Zlatého kruhu.
 • Do Novgorodu, niekdajšieho hlavného mesta Ruska, sa dostanete vlakom. Mesto na brehoch rieky Volchov má jedinečnú atmosféru a nájdete v ňom bohaté múzeá. Ohromí vás majestátna Katedrála svätej Sofie aj pôsobivý pomník Milénium Ruska.
 • Poslednou zastávkou je veľkolepý Petrohrad, známy tiež ako Benátky severu. Je domovom svetoznámeho múzea Ermitáž i miestom odpočinku niektorých z najväčších ruských umelcov.
*Pri návrate do SR postupujeme podľa aktuálnych pravidiel cestovania https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/registracia

  Skutočné hodnotenia od účastníkov našich zájazdov si môžete prečítať kliknutím sem 

Európa / Rusko

Rusko (2021/2022)

Termíny

Trvanie

Voľných miest

Cena

11.09.2021 - 17.09.2021

7 (dni)

8

1200 €

11.06.2022 - 17.06.2022

7 (dni)

8

1200 €V cene je zahrnuté:

 • spiatočná letenka z Bratislavy alebo Viedne do Ruska a naspäť, vrátane všetkých poplatkov a táx
 • ubytovanie v hoteloch a penziónoch strednej kategórie vlastnených domácimi
 • raňajky
 • preprava, vstupy a transfery uvedené v programe
 • služby miestnych sprievodcov a slovenského sprievodcu Alchemy Travel
 • vybavenie víz 
 • poistenie cestovnej kancelárie pre prípad insolventnosti
 • 24/7 cestovateľská podpora Alchemy Travel
 • Poistenie liečebných nákladov a prípadnej karantény v cene

V cene nie je zahrnuté:

 • individuálne výdavky účastníkov zájazdu a vreckové
 • ostatné stravovanie okrem raňajok
 • vízové poplatky – Rusko: cca. 100 EUR
 • možnosť transferu Bratislava – letisko Viedeň Schwechat a naspäť – 20 EUR / osoba, jednosmerná cesta 10 EUR / osoba

Itinerár zájazdu

 • 1

  Prílet do Moskvy

  So všetkým v cene a navyše v malej skupinke. Intenzívny týždeň plný poznávania starých aj nových tvárí Ruska. Moskva, Petrohrad, Suzdaľ, Novgorod. Prílet z Bratislavy alebo Viedne do Moskvy, hlavného mesta Ruska. Ubytovanie v hoteli.

 • 2

  Suzdaľ

  Ešte príde čas kochať sa atrakciami hlavného mesta, čoskoro sa doň vrátime. Na úvod nás však čaká cesta do mesta Suzdaľ. Patrí k hlavným zastávkam na legendárnom ruskom Zlatom kruhu - skupine miest, ktoré hrali dôležitú úlohu pri vzniku ruskej pravoslávnej cirkvi a boli svedkami niektorých z najdôležitejších udalostí ruskej histórie. Rozprávkovo pôsobiace mestečko Suzdaľ je plné kontrastných príkladov ranej ruskej architektúry, kde tradičné cibuľovité veže chrámov a kláštorov stoja hneď vedľa drevených zdobených domcov. Sem-tam sa naskytne príležitosť vychutnať si čašu medoviny na nábreží rieky Kamenka a započúvať sa do zvuku zvonov miestnych katedrál, šíriacich sa sviežim vzduchom. Prekrásne zdobených sakrálnych stavieb sú v meste Suzdaľ desiatky, využite príležitosť do nich v pokoji nazrieť.

 • 3

  Suzdaľ

  Suzdaľ je priam múzeom pod holým nebom, spoznajte ho ešte o trochu lepšie počas pešej prechádzky. Kochajte sa majestátnym suzdaľským Kremľom či kamennými sochami v Katedrále zrodenia, prejdite sa obchodným námestím, trhoviskom a záhradami kláštorov. Ak zostane čas, vyberieme sa aj k brehom rieky, ktorú križujú drevené pešie mostíky, alebo sa posadíme do niektorej z kaviarní na kávu, čaj, palacinky, kaviár či špecialitu tohto regiónu - sladkú medovinu. Nasleduje cesta do priľahlého mesta Vladimir a odtiaľ jazda supermoderným vysokorýchlostným vlakom Sapsan naspäť do Moskvy. Strávte večer v ruchu mesta, napríklad na slávnom Červenom námestí a pri Katedrále svätého Bazila.

 • 4

  Moskva

  V presklenom sarkofágu moskovského mauzólea leží asi najznámejší ruský revolucionár, sám veľký Vladimír Iľjič Lenin. Posmrtne bledú tvár iniciátora Veľkej októbrovej revolúcie si dnes chodia obzerať zástupy turistov, ale aj jeho stále početných domácich prívržencov. Miestny sprievodca vás následne zavedie do Kremľa, jedného z najstarších a najdôležitejších chrámov v krajine, ktorý je dnes miestom posledného odpočinku nejedného ruského cára a cárovnej. Prejdite sa okolo do neba sa týčiacich veží a katedrál tohto náboženského a tiež politického srdca Ruska. Vstúpime aj do rozsiahleho múzea, v ktorom sa vynímajú bohaté kráľovské kolekcie, diplomatické dary, Fabergého vajcia, korunovačné róby a trblietavé šperky. Večer nás už bude na moskovskej železničnej stanici čakať vlak. Pred nami je približne osemhodinová nočná cesta v jednoduchom, no pohodlnom lôžkovom vozni. Naším cieľom je mesto Novgorod, dorazíme doň na svitaní.

 • 5

  Novgorod

  Vitajte v najstaršom meste v Rusku, na mieste, kde výborne zachované architektonické poklady pretrvali ako ozvena čias stredoveku a zašlej slávy minulosti. Ako niekdajšie hlavné mesto Ruska je Novgorod často označovaný za kolísku modernej ruskej civilizácie. Objavte jeho pamiatky počas prechádzky s miestnym sprievodcom. Najväčšou atrakciou v meste je graciózny Kremeľ na brehu rieky Volchov. V jeho vnútri sa nachádzajú múzeá, Katedrála svätej Sofie a tiež pôsobivý pomník Milénium Ruska, ktorý zobrazuje príbeh tisícročia ruskej histórie. Na opačnom brehu rieky sú ulice tichšie a tienisté, vedú napríklad k ruinám Jaroslavovho dvorca. Vo voľnom čase možno navštíviť napríklad aj kláštor Yurev na brehu Iľmenského jazera či múzeum drevenej architektúry neďaleko za mestom. Jedinečným zážitkom sú aj predstavenia v novgorodskej filharmónii. Deň môžete zakončiť napríklad aj relaxom vo verejných kúpeľoch, veď návšteva Ruska bez okúsenia tejto miestnej tradície inak ani nebude úplná.

 • 6

  Petrohrad

  Stojac na 42 ostrovoch je Petrohrad známy aj ako "Benátky severu". Strávime deň objavovaním mesta, vlastným tempom križujúc jeho početné rieky a kanály. Vychutnajte si napríklad neuveriteľné výhľady na panorámu mesta z kolonády na Katedrále svätého Izáka alebo sa prejdite pozdĺž Nevského prospektu, hlavnej ulice Petrohradu. Cestou nazrite do niektorej z mnohých pekárničiek a kaviarní a vyberte sa aj do Lavry Alexandra Nevského, na miesto posledného odpočinku veľkých ruských majstrov, skladateľov a spisovateľov ako Čajkovskij či Dostojevskij. Petrohradská Ermitáž je jedným z najväčších a najstarších múzeí na svete, nachádzajú sa v ňom umelecké zbierky svetovej kvality. Obdivovaním jeho pokladov je poľahky možné stráviť aj celý deň. Ak máte chuť vytvoriť vlastný kúsok umenia, zúčastnite sa kurzu maľovania typických ruských matriošiek. Petrohrad ponúka bohaté možnosti trávenia voľného času. Západom slnka sa vaša cesta prilíži k záveru. Využite preto ešte možnosť vychutnať si niektoré z tradičnch ruských jedál v útulných reštauráciách v centre mesta.

 • 7

  Návrat

  Vaše ruské dobrodružstvo sa končí raňajkami. Je čas pobaliť všetky suveníry, pobrať sa na letisko a odletieť naspäť domov.

FotogalériaČím sme iní a čím pomáhame na tomto zájazde?


 • Podporujeme miestnych sprievodcov a cestujeme ekologickými spôsobmi dopravy – v tomto prípade vlakom.
 • Cestujeme v malých skupinkách cestovateľov, maximálne 10 osôb.