Krstný otec a sladký život

Sicília – ako domáci (2021)

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

 • Nezabudnuteľný zájazd za poznaním skutočnej Sicílie, ako ju vidia a zažívajú domáci. 
 • Zažijeme miestne gurmánske špeciality a sladký život – La dolce vita – v malej skupine najviac 8 osôb 
 • Lanovkou sa dostaneme na majestátnu Etnu a pokocháme sa pohľadom na Iónske pobrežie Sicilie
 • Preskúmame mestá Catania, Syrakúzy, Taormina, Noto, Selinunte del Mare, Agrigento, Palermo, Cefalú aj Corleone
 • Na kuchárskom kurze sa naučíme pripraviť miestne špeciality
 • Vyberieme sa na celodenný výlet na dramatické Liparské ostrovy
 • Bývame v príjemných hoteloch, penziónoch a na štýlovej agrofarme s bazénom a vlastnenej domácicmi v srdci sicílskych viníc
 • Ostane čas aj na voľno na pláži
 • Garancia flexibility Alchemy Travel

Európa / Taliansko

Sicília – ako domáci (2021)

Termíny sa pripravujú

V cene je zahrnuté:

 • medzinárodná spiatočná letenka z Viedne do Catanie vrátane všetkých táx a poplatkov a 20 kg batožiny do podpalubia
 • ubytovanie v kvalitných hoteloch, penziónoch a na agrofarme vždy s raňajkami
 • degustácie miestnych špecialít
 • všetok program uvedený v ponuke vrátane všetkých poplatkov a vstupov
 • kuchársky kurz v Palermo
 • doprava počas zájazdu klimatizovaným minivanom v malej skupine
 • špičkový slovenský sprievodca počas celého zájazdu
 • garancia flexibility Alchemy Travel – možnosť zmeniť termín bezplatne, prípadne refundovať zájazd v prípade mimoriadnej situácie

V cene nie je zahrnuté:

 • vreckové a osobné výdavky účastníkov zájazdu 
 • sprepitné
 • pohodlný transfer na letisko Viedeň a z letiska Viedeň (10 EUR / osoba / jeden smer), platí sa priamo vodičovi transferu v hotovosti
 • obedy a večere
 • cestovné poistenie – odporúčame v Uniqa

Voliteľné príplatky:

 • Jednolôžková izba: 200 EUR / oś (v prípade záujmu a dostupnosti Vás radi doubytujeme s inou osobou rovnakého pohlavia)

Itinerár zájazdu

 • 1

  Catania

  V ranných hodinách sa stretávame v Bratislave a spoločným transferom sa presunieme na letisko do Viedne, odkiaľ letíme do mesta pod majestátnou sopkou Etna - Catania. Po prílete sa presunieme do nášho hotela v absolútnom centre mesta. Čaká nás prehliadka mesta Catania, ktorá bola v obodbí Rímskej ríše najväčším mestom na Sicílii. Catania bola niekoľko krát zničená zemetrasením a zaliata lávou. Uvidíte preto veľké množstvo budov postavených z čiernych blokov lávy, tehál a mramoru. Určite neprehliadnete motív slona, ktorý sa často objavuje na budovách a fontánach, ktorý bol symbolom národného obrodenia. Prehliadka mesta - Piazza dell Duomo, dóm sv. Agáty, Fontana dell'Elefante, ktorá bola vytvorená z lávového kameňa, hrad Castello Ursino, zbytky amfiteátru, návšteva miestneho trhu možnosť nákupov, voľný program, v podvečerných hodinách návrat na hotel.

 • 2

  Etna

  Dnes po raňajkách absolvujeme nezabudnuteľný výlet na horu Etna, známu a najvyššiu sopku v Európe. Je to skutočný gigant, ktorý dominuje východnej Sicílii. Na vrch sopky sa vyvezieme lanovkou a špeciálnym autobusom, dostaneme sa do bezpečnej blízkosti krátera. Prejdeme pozdĺž ciest križujúcich starodávne erupcie lávy, ktoré si budete môcť vychutnať a zároveň zažiť úchvatný výhľad na Jónske pobrežie Sicílie, ktoré je bohaté na históriu a kultúru. Etna vďaka svojej aktivite neustále narastá a dnes sa týči úctihodných 3 330 m.n.m. Je to jedno z mála miest v Európe, kde máte možnosť dotknúť sa lávových kameňov, či ucítiť na vlastnej koži teplo lávy ukrývajúcej sa v hlbinách sopky. Neskôr popoludní sa vyberieme do jedného z azda najkrajších miest Európy - Taormina. Počas návštevy sa prejdeme starým mestom po tých najdôležitejších a najcharakteristickejších uliciach mesta. Navštívime aj zachovalé grécke divadlo Teatro Antico di Taormina. Pochutíme si na miestnych sladkých špecialitách - a majú tu aj famóznu zmrzlinu. Nocľah v Catania.

 • 3

  Syrakúzy a Noto

  Dnes sa po raňajkách odubytujeme a vydáme sa do Syrakúz, najväčšej a najkrajšej bývalej gréckej kolónie na Sicílii. Navštívime archeologický park, tiež ostrov Ortigia so slávnou fontánou Aretheusa a pôsobivé ucho Dionýza (vápencová jaskyňa s akustikou, ktorá vytvára mimoriadne efekty). Syrakúzy boli celé stáročia vojenským, politickým a kultúrnym centrom starovekého sveta. Pôsobili tu osobnosti ako Platón, Archimedes, či Aischylos. Prezriete si prameň nymfy Arethúzy, sladkovodný prameň kde rastú papyrusy, zvyšky Apollónovho chrámu zo 6.st. p.n.l. Navštivite archeologický areál s pozostatkami z rôznych období, napr. obetné miesto s oltárom Dia, grécke divadlo vytesané do skaly, Rímsky amfiteáter, Rímske kameňolomy, legendárne „Dionýzovo ucho“, pohrebiská z helénskej a rímskej doby a mnoho ďalšieho. Prehliadku zakončíte pri monumentálnom chráme "Plačúcej matky božej", kde sa odohral jeden z novodobých zázrakov, počas ktorého soška Matky Božej ronila slzby niekoľko dní po sebe, vďaka čomu toto miesto navštevujú pútnici z celého sveta. Chrám vysvätil sám Ján Pavol II. Popoludní sa vydáme do mesta Noto, ktoré je vyhlásené za miesto/pamiatku svetového dedičstva UNESCO, práve kvôli jeho obrovskému umeleckému dedičstvu a považuje sa aj za kolísku umeleckého obdobia - Baroko na Sicílii. Ubytovanie v štýlovom hoteli blízko pláže na pobreží Stredozemného mora.

 • 4

  Piazza Armerina a Agrigento

  Po raňajkách nás čaká skorý ranný odchod do Piazza Armerina, kde navštívime nádhernú vilu Romana del Casale, ktorá je známa svojími mozaikami nevyčísliteľnej hodnoty. Neskôr budeme pokračovať cestou do Agrigento, kam dorazíme práve včas, aby sme mohli sledovať a obdivovať krásu zapadajúceho slnka ležiaceho za chrámami starogréckeho mesta. Údolie chrámov je najdôležitejšie archeologické nálezisko na Sicílii. Ubytovanie na nezabudnuteľnej agrofarme s vynikajúcou reštauráciou a skvelým domácim vínom.

 • 5

  Agrigento, Valle dei Templi

  Dnes sa po skorých raňajkách vyberieme navštíviť najväčší archeologický park v Stredomorí, kde sa nachádzajú pozostatky a ruiny Gréckych chrámov. Scala dei Turchi je impozantné bielo sfarbené skalné bralo na pobreží Realmonte, neďaleko Porto Empedocle na juhu Sicílie v Taliansku. Stala sa turistickou atrakciou, čiastočne kvôli zmienke v sérii detektívok Andreu Camilleriho o Commissario Montalbano. Sú tu nádherné výhľady na Stredozemné more. Večeru si dáme priamo na štýlovej farme, kde budeme dnes bývať (dnes je v cene).

 • 6

  Corleone, Selinunte del Mare

  Po raňajkách sa odubytujeme smerujeme okolo viníc do vnútrozemia Sicílie. Z Corleone pochádzalo niekoľko bossov mafie, napríklad Tommy Gagliano, Gaetano Reina, Jack Dragna, Giuseppe Morello, Michele Navarra, Luciano Leggio, Leoluca Bagarella, Salvatore Riina a Bernardo Provenzano. Je tiež rodiskom niekoľkých fiktívnych postáv románu Krstného otca Maria Puza z roku 1969, vrátane rovnomenného Vita (Andolini) Corleoneho. Miestny mafiánsky klan Corleonesi viedol mafiu v 80. a 90. rokoch a bola najnásilnejšou a najneľútostnejšou skupinou, ktorá kedy prevzala kontrolu nad organizáciou. Pozrieme si miestne múzeum a pokračujeme do mesta Selinunte del Mare, kde sa ubytujeme. Podľa nás je tu jedna z najkrajších pláží na Sicílii - bývame v hoteli priamo na pláži.

 • 7

  Olivové háje všade kam oko dovidí. Selinunte.

  Ráno si pozrieme pamiatky v Selinunte. V minulosti bolo toto miesto sídlom jednej z najvýznamnejších gréckych kolónií na Sicilii. Dodnes sa tu budeme cítiť ako objavitelia nových pamiatok - oblasť nie je veľmi navštevovaná. Pred poludním sa presunieme na miestnu olivovú farmu Amodeo. Je to práve tu, kde pravidelne vzniká jeden z najlepších olivových olejov sveta. Absolvujeme degustáciu olivového oleja priamo na farme, dozvieme sa všetko a ešte viac o miestnych zvykoch a tradíciách. Neskôr popoludní sa presunieme do nášho hotela, oddych na pláži.

 • 8

  Mazara del Vallo, Erice a Palermo

  Po raňajkách cez mestečko Mazara del Vallo, kde sa zastavíme (nielen kvôli skvelej káve a zmrzline) pokračujeme do Erice. Toto mestečko na vrchole kopca s neuveriteľným výhľadom je (aj podľa nás) oprávnene považované za jedno z najkrajších v celom Taliansku. Na jednej strane je výhľad na Tyrhénske pobrežie a záliv pri meste Trapani, na druhej strane cíp San Vito lo Capo, Egadské ostrovy, nekonečné vinohrady, olivové háje a soľné bane. Erice je mestečko sladkostí a my ich tu rozhodne ochutnáme. Po prehliadke pokračujeme do Palerma, kde sa ubytujeme v hoteli v absolútnom centre mesta.

 • 9

  Stromboli, Panarea a aktívne sopky

  Panarea a Stromboli. Nachádzajú sa pri severnom pobreží Sicílie v aktívnom vulkanickom pásme medzi Vezuvom a Etnou. Jedná sa vlastne o vrcholky sopiek vyčnievajúcich nad hladinu mora. Sú súčasťou talianskej provincie Messina, ktorá patrí k autonómnej oblasti Sicílie. Z Palerma sa dnes vyberieme na celodenný výlet. Panarea je so svojou rozlohou 3,2 km² najmenším z Liparských ostrovov. Ostrovček tým ale nijako nestráda. Panareu charakterizuje tyrkysovo modrá zátoka Cala Junco. Pre ostrov Panarea sú typické malebné krivolaké uličky, ktoré lemujú biele domčeky s modrými dverami a okenicami, topiace sa v záplavách dokonalých pestrých kvetov. Vďaka týmto znakom sa ostrov veľmi podobá gréckemu Santorini. Ďalším neďalekým talianskym ostrovčekom je Stromboli. Je tvorený rovnomenným stratovulkánom, ktorý patrí medzi najaktívnejšie sopky na svete. Tento ostrov je oproti predošlému o niečo väčší, jeho rozloha je 12,2 km². Pod morskou hladinou sa nachádza základňa sopky, ktorá je 2 400 m hlboko. Najvyšší bod ostrova je vo výške 926 m. Vancori, druhý najvyšší vrchol, sa nachádza v nadmorskej výške 924 m. V celom Liparskom súostroví je sopka Stromboli najmladšia (cca 40 000 rokov), ale tiež najaktívnejšia. Do nášho hotela v Palerme sa vrátime podvečer.

 • 10

  Palermo

  Palermo. Mesto, v ktorom sa spája arabská, normandská a byzantská architektúra do jedného celku. Raňajky si dnes dáme spoločne na miestnom trhu Ballaro. Sme presvedčení o tom, že tieto raňajky budú aj pre Vás nezabudnuteľné. Následne sa spoločne vyberieme sa na prehliadku stredovekého centra mesta - kráľovský palác so známou podzemnou kaplnkou Capella Palatina, katedrála, radnica, kláštor kapucínov s katakombami. Hlavné mesto autonómnej oblasti Sicílie a piate najväčšie mesto v Taliansku – Palermo – leží na severnom pobreží ostrova. Prehliadka isto nadchne všetkých milovníkov histórie, architektúry a dobrého jedla. Mesto bolo založené v 8. storočí pred našim letopočtov a vďaka svojej strategickej polohe sa stalo dôležitým obchodným a politickým centrom. Mesto bolo niekoľko stoviek rokov pod nadvládou Arabov. Vplyv arabskej kultúry tu je vidieť dodnes, a to nielen v architektúre, ale tiež napríklad v tradičnej sicílskej kuchyni, ktorú ochutáme. Dnes nás čaká aj autentický kuchársky kurz - naučíme sa pripraviť miestne špeciality. Večer sa vyberieme na letisko a letíme domov do Viedne, spoločný transfer do Bratislavy.

Fotogaléria