Tajomstvá bájneho Celebesu

Sulawesi zhora dole (2020 / 2021)

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

 • Sulawesi, v minulosti známe aj ako Celebes, je jedenástym najväčším ostrovom sveta. Ukrýva neuveriteľne bohatú škálu jedinečných prírodných, ale aj kultúrnych pamiatok. Je opradený mýtmi a legendami, ktoré sa ústne odovzdávajú už tisícky rokov. Vychutnajte si skutočné tropické dobrodružstvo na miestach, na ktoré turisti zablúdia len zriedka.
 • Spoznajte najväčšie mestá ostrova, Manado a Makassar, v ktorých sa mieša duch holandského kolonializmu s tradičnou aj modernou ázijskou kultúrou.
 • Ponorte sa do krištáľovo čistých vôd ku koralovým útesom v podmorskej záhrade Bunaken a pri pobreží ostrovov Togean. Odvážlivci sa môžu okúpať aj s medúzami v jazere Jellyfish lake. Ak sa vám pošťastí, zazriete aj veľrybie žraloky pri ostrove Saronde.
 • Užasné zážitky čakajú aj nad hladinou. Spoznajte jedinečnú kultúru kmeňov Minahasa, či jedinečné pohrebné rituály v Tana Toraja. Tajomstvá prírodného sveta sa vám poodhalia v národnom parku Bogani Nani Wartabone, plnom endemických druhov cicavcov a vtákov.
 • Objavy vás čakajú dokonca aj pod zemou, či už v japonských tuneloch z druhej svetovej vojny, alebo v druhej najväčšej krasovej oblasti na svete, Maros, v ktorej sa skrývajú jaskyne s odtlačkami rúk jej pravekých obyvateľov

  Skutočné hodnotenia od účastníkov našich zájazdov si môžete prečítať kliknutím sem 

 

 Vzhľadom na množstvo letov na tomto zájazde možnosť zabezpečenia vlastných leteniek pre tento program neponúkame. 

Ázia / Indonézia

Sulawesi zhora dole (2020 / 2021)

Termíny

Trvanie

Cena

20.06.2020 - 04.07.2020

15 (dni)

2700 €

05.06.2021 - 19.06.2021

15 (dni)

2700 €

V cene je zahrnuté:

 • medzinárodná letenka z Viedne do Indonézie, vrátane batožiny a všetkých poplatkov a táx
 • ubytovanie v komfortných hoteloch a penziónoch s raňajkami (preferujeme domáce ubytovanie u miestnych)
 • všetka pozemná a námorná doprava v rámci zájazdu
 • program uvedený v ponuke vrátane vstupov
 • služby expertného slovenského sprievodcu počas celého zájazdu a služby miestnych sprievodcov
 • poistenie cestovnej kancelárie pre prípad insolventnosti

V cene nie je zahrnuté:

 • stravovanie okrem raňajok
 • vreckové a osobné výdavky účastníkov zájazdu
 • príplatok za jednolôžkovú izbu: 150 EUR / osoba
 • cestovné poistenie  – odporúčame v UNIQA
 • možnosť transferu Bratislava – letisko Viedeň Schwechat a naspäť – 20 EUR / osoba, jednosmerná cesta 10 EUR / osoba

Itinerár zájazdu

 • 1

  Odlet z Viedne

  Stretávame sa v Bratislave a presúvame sa na letisko do Viedne. Odlet do Manado.

 • 2

  Manado

  Po prílete transport do hotela a krátky oddych. Popoludní prehliadka mesta, v rámci ktorej navštívime taoistický chrám Ban Hian Kiong, monument Sam Ratulangi, či päťdesiat metrov vysokú sochu Žehnajúceho Krista. Vyberieme sa aj k jazeru Tondano, v blízkosti ktorého sa nachádzajú takzvané Japonské jaskyne - vojenské tunely vybudované počas druhej svetovej vojny. Ubytovanie v meste Manado.

 • 3

  Kmeň Minahasa

  Po raňajkách zamierime do vrchoviny Minahasa. Najskôr navštívime mestečko Tomohon, ktoré leží v údolí medzi dvoma aktívnymi sopkami. Nachádza sa v ňom aj veľmi špecifické trhovisko, na ktorom možno nájsť okrem tradičných pochutín aj netopiere, či hadie mäso. Pokračovať budeme do dediny Wolaoan a pozrieme si tradičné drevené domy kmeňa Minahasa. Obedovať budeme miestne špeciality na brehu jazera Tondano, najväčšieho jazera v provincii. Popoludní nás privítajú hrnčiari z dediny Pulutan a nezabudneme ani na farbu meniace jazero Linow obklopené malebnou scenériou. Neskoro popoludní návrat do hotela v Manado.

 • 4

  Bunaken

  Dobrodružstvo pokračuje na morských vlnách. Motorové kanoe nás odvezie na ostrov Bunaken, ktorého koralové útesy sú často označované za jednu z najkrajších podmorských záhrad sveta. Súčasťou výletu bude šnorchľovanie v priezračnej vode plnej pestrofarebných rýb. Obed na piesočnej pláži ostrova. Návrat do hotela v Manado.

 • 5

  Ostrov Saronde

  Skorý ranný let do mesta Gorontalo a transfer do prístavu. Aj tento deň strávime na mori. Vyplávame smerom k ostrovu Saronde a pokúsime sa nájsť fascinujúceho morského obra. Miestne vody sú obľúbeným útočiskom veľrybieho žraloka, vidieť toto majestátne zviera je nezabudnuteľný zážitok. Návrat do Gorontalo, ubytovanie v hoteli.

 • 6

  Národný park Bogani Nani Wartabone

  Ani dnes nebudeme vylihovať, ak sa pošťastí, východ slnka si pozrieme z vrcholu hory Dulamayo. Následne sa presunieme do národného parku Bogani Nani Wartabone. Je nesmierne bohatý na rôzne druhy rastlín, zvierat a vtákov. Okrem drobných okáľov možno zazrieť aj abirusa či divé prasce s dlhými klami. Endemitom v tejto oblasti a symbolom ostrova sú vtáky maleo. Zotmením sa dobrodružstvo nekončí; nastúpime na nočný trajekt a vyplávame smerom k súostroviu Togean.

 • 7

  Ostrovy Togean

  Togeány patria k najžiarivejším klenotom v korune Indonézie. Päťdesiatku ostrovov lemujú zlaté pláže, pokrýva ich hustý dažďový prales a obklopujú pestré koralové útesy. Prekypujú životom nad hladinou aj pod ňou. Sú domovom jedinečných tvorov, ako sú morské korytnačky, či dugongy. Jedným z najpozoruhodnejších miest súostrovia je jazero medúz. Plávu ich v ňom tisíce, no sú úplne bezpečné a je možné sa k nim ponoriť so šnorchľovacou výbavou. Ubytovaní budeme v romantickom bungalove na ostrove.

 • 8

  Ostrovy Togean

  Užijeme si ešte jeden deň v raji zvanom Togean. Plavba pomedzi ostrovy nám dá nespočet príležitostí ponoriť sa ku krásam ukrytým pod hladinou. Jedinečným zážitkom bude aj stretnutie sa s kmeňom z dedinky Bajau, ktorých prezývajú "morskí cigáni". Členovia tohto morského národa sa dokonale zžili s prostredím v ktorom žijú a stali sa z nich obdivuhodní hĺbkoví potápači, ktorým netreba ani kyslíkové fľaše.

 • 9

  Jazero Poso

  Zo súostrovia Togean sa opäť trajektom vrátime na pevninu ostrova Sulawesi a autom budeme pokračovať na juh. Jazero Poso je tretie najhlbšie a možno najpriezračnejšie jazero v Indonézii. Cesta k nemu nám zaberie väčšiu časť dňa. Oddych a osvieženie si doprajeme počas krátkej zastávky pri vodopádoch Saluopa. Ubytovanie v bungalove na brehu jazera Poso.

 • 10

  Orchideová záhrada v Bancea

  Cesta vedúca pozdĺž piesočných pláží jazera Poso nás zavedie do dedinky Bancea. Nachádza sa pri nej neobyčajná záhrada čiernych orchideí. Od jazera Poso pokračujeme ďalej na juh ostrova Sulawesi, do tajomnej oblasti známej ako Tana Toraja. Do hotela dorazíme podvečer.

 • 11

  Tana Toraja

  Oblasť Tana Toraja má jedinečnú kultúru, nie len čo sa týka architektúry. Tajomné sú aj rituály spojené s poslednou rozlúčkou so zosnulými. Po raňajkách navštívime dediny Lemo a Londa s hrobmi vytesanými vysoko v skalnej stene. Z neveľkých kamenných výčnelkov hľadia drevené sochy Tau-Tau reprezentujúce zosnulých členov kmeňa. Ďalší jedinečný pohrebný zvyk spoznáme v dedine Kambira, kde telá detí vkladajú do dutín vytesaných do mohutných kmeňov stromov. Jedinečnú archutektúru obyvateľov južného Sulawesi spoznáme v dedinách Nanggala a Siguntuk. Stoja tam drevené domy zvané Tongkonan s majestátnymi vysokými strechami typickými pre túto časť krajiny. Po celodennom výlete sa vrátime späť do hotela.

 • 12

  Singkang

  Po skorých raňajkách sa vydáme na cestu do mesta Singkang. Cestu lemujú nádherné scenérie lesov a ryžových polí. Po príchode navštívime jazero Tempe, ktorým sa preplavíme na motorovom kanoe, aby sme sa streli s miestnou rybárskou komunitou. Obyvatelia jazera žijú v jedinečných plávajúcich osadách. Ak budeme mať šťastie, uvidíme ako sa zapadajúce slnko odráža v pokojnej hladine jazera. Ubytovanie v miestnom hoteli.

 • 13

  Maros

  Ďalšou zastávkou je krasová oblasť Maros. Privezieme sa do malého prístavu Rammang Rammang, odkiaľ nás tradičné motorové kanoe odvezie do neďalekej dediny. Približne dvadsať minút chôdze od nej sa nachádza krasová jaskyňa plná vzácnych "odtlačkov" rúk jej pravekých obyvateľov. Jaskyňa Vás ohromí aj bohatou výzdobou stalaktitov a stalagmitov. Maros je druhá najväčšia krasová oblasť sveta a jej návšteva je nezabudnuteľným zážitkom. Na noc sa presunieme do mesta Makassar.

 • 14

  Makassar

  Posledný deň pred večerným letom využijeme na obhliadku metropoly juhu Sulawesi, mesta Makassar. Šieste najväčšie mesto Indonézie je už od čias holandskej nadvlády významným prístavom. Jeho pestrý príbeh nám rozpovedia pamiatky ako pevnosť Rotterdam či prístav Paotere plný tradičných plachetníc Phinisi. Obchodná štvrť Somba Opu dá príležitosť doplniť posledné suveníry z tohto jedinečného dobrodružstva. Ostáva už len presunúť sa na letisko a s hlavou plnou zážitkov sa vrátiť späť do Európy.

 • 15

  Prílet do Viedne

  Prílet do Viedne a transport do Bratislavy.

FotogalériaČím sme iní a čím pomáhame na tomto zájazde?


 • V Indonézii podporujeme domácich vlastníkov ubytovacích zariadení a hotelov – bývame v hoteloch vlastnených domácimi.
 • V cene zájazdu je zarátaný ofset oxidu uhličitého pri letenkách – pomáhate tak chrániť životné prostredie.
 • Spolupracujeme s lokálnymi sprievodcami, takže podporujeme miestny cestovný ruch, vami zaplatené peňažné prostriedky sú z veľkej časti minuté lokálne.

Účasťou na tomto zájazde sa s nami podieľate na lepšej budúcnosti cestovného ruchu.

V Indonézii s nami určite nezažijete: 

Krutosť páchanú na zvieratách

All inclusive rezorty

Ponižovanie iných kultúr

Masový turizmus