Obloha z lístia a drahokamov

Severná Sumatra a ostrovy Mentawai (2020 / 2021)

Najlepšie zážitky na tejto ceste:

 • Spoznajte nespútanú prírodu a pestrú kultúru, akú ponúka len severná a západná Sumatra. Jedinečná kombinácia toho najlepšieho, čo tento obrovský ostrov ponúka. Cesta, ktorá nie je len o hoteloch a povaľovaní sa na pláži, ale aj o dobrodružných výletoch priamo do srdca dažďového pralesa. Jedinečná expedícia, na ktorú budete spomínať dlho a radi.
 • Vydajte sa objavovať tajomný prales národného parku Gunung Leuser. Počas dvojdňového treku zažijete noc v džungli a iste uvidíte aj majestátny živý symbol ostrova, kriticky ohrozené orangutany.
 • Vychutnajte si jedinečný východ slnka z vrcholu sopky Sibayak, s výhľadom na dymiaci vulkán Sinabung a mestečko Berastagi.
 • Kochajte sa pohľadom na majestátny vodopád Sipiso-piso, ktorý je najvyšším v Indonézii.
 • Plavte sa gigantickým vulkanickým jazerom Toba na ostrov Samosir, ktorý ukrýva tajomstvá dávnych kráľov kmeňa Batak. Pripomínajú ich majestátne megality, paláce aj starodávne hrobky.
 • Porovnajete na vlastné oči tradičnú architektúru na severe s vysokými strechami sídiel na západe ostrova. Privíta vás horské mesto Bukittinggi s pamiatkami z koloniálneho obdobia aj z čias druhej svetovej vojny a jeho okolie. Strmé skalé steny údolia Harau, palác Pagaruyung, či šperkárska dedinka Koto Gadang.
 • Skutočné dobrodružstvo prinesie výlet na súostrovie Mentawai. Vnútrozemie ostrova Siberut obývajú lesné kmene, ktoré vám dovolia zoznámiť sa so svojimi každodennými činnosťami a vrúcne vás pohostia tým najlepším, čo im život v tropickej džungli dal.

 Skutočné hodnotenia od účastníkov našich zájazdov si môžete prečítať kliknutím sem 

 

 Vzhľadom na množstvo letov na tomto zájazde možnosť zabezpečenia vlastných leteniek pre tento program neponúkame. 

Ázia / Indonézia

Severná Sumatra a ostrovy Mentawai (2020 / 2021)

Termíny

Trvanie

Cena

06.06.2020 - 20.06.2020

15 (dni)

2300 €

05.06.2021 - 19.06.2021

15 (dni)

2300 €

V cene je zahrnuté:

 • medzinárodná spiatočná letenka z Viedne do Indonézie a let z Medanu do Padangu, vrátane batožiny a všetkých poplatkov a táx
 • ubytovanie v komfortných hoteloch a penziónoch s raňajkami (preferujeme domáce ubytovanie u miestnych)
 • všetka pozemná a námorná doprava v rámci zájazdu
 • program uvedený v ponuke vrátane vstupov
 • služby expertného slovenského sprievodcu počas celého zájazdu a služby miestnych sprievodcov
 • poistenie cestovnej kancelárie pre prípad insolventnosti

V cene nie je zahrnuté:

 • stravovanie okrem raňajok
 • vreckové a osobné výdavky účastníkov zájazdu
 • cestovné poistenie  – odporúčame v UNIQA
 • možnosť transferu Bratislava – letisko Viedeň Schwechat a naspäť – 20 EUR / osoba, jednosmerná cesta 10 EUR / osoba
 • príplatok za jednolôžkovú izbu: 150 EUR / osoba

Itinerár zájazdu

 • 1

  Odlet z Viedne

  Stretávame sa v Bratislave a presúvame sa na letisko do Viedne. Odlet do mesta Medan v Indonézii.

 • 2

  Mesto Medan - severná brána Sumatry

  Po prílete do Indonézie nebudeme zaháľať. Vyrážame do vnútrozemia, do mestečka Bohorok, ležiaceho na juhu národného parku Gunung Leuser. Cesta potrvá asi štyri hodiny a bude dobrodružná. Dôverne sa počas nej zoznámime s kvalitou indonézskej cestnej infraštruktúry. Minieme niekoľko malých mestečiek a dedín a keďže cesta povedie aj pomedzi rozsiahle plantáže, porozprávame sa o dôsledkoch pestovania kaučuku a palmového oleja. Ubytovanie v pohodlných bungalovoch na okraji národného parku.

 • 3

  Orangutany v národnom parku Gunung Leuser

  Po raňajkách sa vydáme na túru po brehu rieky do hlbín dažďového pralesa, v snahe nájsť živý symbol Sumatry - kriticky ohrozené orangutany. Počas dňa budeme mať možnosť zhliadnuť neuveriteľnú pestrosť miestnej fauny a flóry. Putovať budeme za hlasného spevu vtákov a v korunách stromov nad našimi hlavami sa budú pohojdávať čierne gibony Siamang. Prenocujeme priamo v džungli - v stanoch alebo prístreškoch. O večeru sa postarajú naši skúsení miestni sprievodcovia.

 • 4

  Národný park Gunung Leuser

  Po raňajkách pokračujeme v túre cez dažďový prales národného parku Gunung Leuser. Budeme pozorovať život miestnej flóry a fauny v prirodzenom prostredí. Vďaka skúseným miestnym vodcom sa dozvieme veľa zaujímavých podorbností. Popoludní návrat do Bukit Lawang, kde sa opäť ubytujeme v bungalovoch.

 • 5

  Berastagi pod dymiacou sopkou Sinabung

  Čaká nás návrat do mesta Medan a odtiaľ cesta do vysočiny Karo, kde sa nachádza naša ďalšia zastávka, mestečko Berastagi. Je ideálnym miestom na oddych a relax. Mesto je obkolesené vysokými horami a malými dedinkami kmeňa Karo, ktorého obyvatelia pestujú ovocie a zeleninu. Navštívime miestny trh a čo najviac tropických plodín sa pokúsime aj ochutnať.

 • 6

  Svitanie na sopke Sibayak a vodopády Sipiso-piso

  Skoro ráno vystúpime na vrchol sopky Sibayak a užijeme si magický východ slnka. Pri zostupe bude možnosť uvoľniť svaly kúpeľom v horúcich prameňoch. Popoludní sa vydáme na malebnú cestu cez borovicové lesy, pomedzi terasovité polia a zelené lúky. Opäť bude možnosť pochutiť si na tropickom ovocí z miestnych trhov. Uvidíme tradičné dlhé domy Rumah Bolon a zastavíme sa pri majestátnom vodopáde Sipiso-piso. Navštívime aj starý palác, z ktorého vládol kráľ Simalungun z kmeňa Batak. Podvečer dorazíme do mestečka Parapat, z ktorého nás neveľká loď preplaví cez jazero Toba na ostrov Samosir, na ktorom strávime noc v hoteli.

 • 7

  Ostrov Samosir na vulkanickom jazere Toba

  Prehliadku ostrova Samosir začneme návštevou dediny Ambarita, v ktorej sa nachádzajú prastaré megality. Dozviete sa, prečo jeden z nich volajú "stôl kanibalov". Oblasť je okrem megalitov známa aj skvele zachovanými tradičnými domami a architektúrou. Ak budeme mať šťastie, uvidíme tanečné predstavenie členov kmeňa Batak. Nazrieme aj do jednej z najdôležitejších miestnych pamiatok - hrobky kráľa Sidabutara, v ktorej sa nachádza viac než dvesto rokov starý sarkofág. Na konci dňa sa vrátime späť do mesta Medan, kde strávime noc.

 • 8

  Let na západ Sumatry do mesta Padang

  Skorým ranným letom sa presunieme do mesta Padang, metropoly provincie Západná Sumatra. Cesta do horského mesta Bukittinggi vedie cez údolie Anai, v ktorom sa pristavíme pri pôsobivom vodopáde. Navštívime aj múzeum kultúry Minangkabau v mestešku Padang Panjang a dielne rezbárskych a tkáčskych majstrov v Pandai Sikek. Neskoro popoludní sa ubytujeme v hoteli v Bukittinggi, kde strávime noc.

 • 9

  Pod skalnými stenami údolia Harau

  Po raňajkách sa vyberieme preskúmať strhujúcu scenériu údolia Harau. Lemujú ho desiatky metrov vysoké skalné steny, vďaka ktorým je nesmierne fotogenické. Výlet pokračuje k palácu Pagaruyung v meste Batusangkar. Popoludní sa vrátime cestou popri jazere Singkarak do mesta Bukittinggi.

 • 10

  Prehliadka horského mesta Bukittinggi

  Po raňajkách sa vydáme na prehliadku mesta Bukittingi a dozvieme sa viac o jeho zaujímavej minulosti, v ktorej sa spája prastará tradícia s koloniálnymi prvkami. Uvidíme centrum mesta pod jedinečnou vežou s hodinami, ktorá je darom od holadnskej kráľovnej a navštívime aj tradičný trh Pasar Atas plný ručne robených suvenírov. Nazrieme aj do dedinky Koto Gadang, známu vďaka majstrom šperkárom, ktorí vyrábajú prekrásne jemné strieborné predmety. Príjemnou zastávkou je aj rieka Landia a jej malebné okolie. Večer zídeme z hôr späť na pobrežie do mesta Padang.

 • 11

  Cesta na ostrov Siberut

  Nastal čas na zrejme najväčšie dobrodružstvo našej cesty. Ranným trajektom sa preplavíme na ostrov Siberut, najväčší ostrov súostrovia Mentawai. Približne dvojhodinovou riečnou plavbou na vratkom člne sa presunieme do džungľou prerasteného vnútrozemia ostrova. Smerujeme do neveľkej dedinky, v ktorej tradičným spôsobom žijú príslušníci lesného kmeňa. Po vrúcnom zvítaní sa s miestnymi strávime noc v tradičnom drevenom dome. Zabudnite na signál, či elektrinu a započúvajte sa do mystických zvukov nočného dažďového pralesa.

 • 12

  Návšteva kmeňa Mentawai

  Po raňajkách začneme objavovať bežný život príslušníkov kmeňa. Medzi ich každodenné povinnosti patria činnosti ako hľadanie veľkých šťavnatých ságových červov, výroba ságovej múky, ktorá je hlavným zdrojom ich potravy, rybolov, či výroba tradičného oblečenia.

 • 13

  Deň v kmeni Mentawai

  V dedine lesného kmeňa strávime ešte jeden deň. Zapojíme sa do každodenných aktivít a priučíme sa čo-to z ich bohatých znalostí lesa. Obyvatelia ostrovov Mentawai sú skutočnými majstrami prežitia v divokej džungli a bude fascinujúce sledovať, s akou ľahkosťou sa dokážu vysporiadať s jej nástrahami.

 • 14

  Návrat do mesta Padang

  Ráno sa rozlúčime s našimi hostiteľmi a opäť nasadneme do vratkých člnov. Vraciame sa do mesta Padang. Sprcha a pohodlie hotelovej postele budú vítanou odmenou. Stretneme sa pri večeri, je to predsa posledná noc nášho spoločného dobrodružstva na pestrom a stále divokom indonézskom ostrove Sumatra.

 • 15

  Odlet do Viedne

  Transport na letisko a odlet do Viedne. Po prílete transport do Bratislavy.

FotogalériaČím sme iní a čím pomáhame na tomto zájazde?


 • V Indonézii podporujeme domácich vlastníkov ubytovacích zariadení a hotelov – bývame v kvalitných hoteloch vlastnených domácimi.
 • V cene zájazdu je zarátaný ofset oxidu uhličitého pri letenkách – pomáhate tak chrániť životné prostredie.
 • Spolupracujeme s lokálnymi sprievodcami, takže podporujeme miestny cestovný ruch, vami zaplatené peňažné prostriedky sú z veľkej časti minuté lokálne.

Účasťou na tomto zájazde sa s nami podieľate na lepšej budúcnosti cestovného ruchu.

V Indonézii s nami určite nezažijete: 

Krutosť páchanú na zvieratách

All inclusive rezorty

Ponižovanie iných kultúr

Masový turizmus